Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 5 - 6 (227 - 228) Maj - Czerwiec 2014 r.



Biuletyn Górniczy Nr 5 - 6 (227 - 228) Maj - Czerwiec 2014 r.
  • Pierwszy znak rewolucji łupkowej w Polsce

    Sejm uchwalił nowelizację Prawa geologicznego i górniczego zgodnie z rządowym projektem Moda na gaz łupkowy i impulsy „nowego otwarcia” na inwestorów i konkurencję, dzięki którym rząd po ponad dwóch latach… więcej

  • Bez węgla umiera demokracja

    Prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal Paweł Smoleń podsumował 2013 rok w górnictwie węglowym. Węgiel jest numerem 1 w produkcji energii w Unii Europejskiej i pozostaje naszym najpewniejszym… więcej

  • Kozienice-historia zatoczyła koło

    Powstaje największy blok opalany węglem kamiennym w Europie, a także jeden z największych, najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych bloków tego typu na świecie.   Jesteś przed bramą główną do elektrowni. Po… więcej




 

Komentarz




Zaangażowanie, konsekwencja i determinacja

W ostatnich dwóch miesiącach bardzo dużo dyskutowano na tematy związane z polskim górnictwem. Głos zabierali nie tylko przedstawiciele branży, ale i najwyższych władz państwowych, łącznie z premierem. Teraz czekamy, by słowa i obietnice przekuto w czyn. A na to jest już ostatni dzwonek, bo sytuacji polskiego sektora węgla kamiennego pogarsza się z dnia na dzień. O przyczynach tego stanu rzeczy pisaliśmy już wielokrotnie w „Biuletynie Górniczym” i w tym numerze nie brakuje tego typu analiz.

Dla Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej był to też czas szczególny. Program przedsięwzięć realizowanych przez nas w ostatnim roku został w ubiegłym miesiącu poddany ocenie przez przedstawicieli firm i instytucji tworzących naszą organizację. Satysfakcją napawa mnie fakt, że działania Rady i Zarządu zyskały jednogłośne poparcie uczestników Walnego Zgromadzenia. Tym jest ona większa, że przychodzi nam bronić interesów górnictwa i firm okołogórniczych w wielce niesprzyjającej, czy wręcz wrogiej dla branży atmosferze, szczególnie na arenie europejskiej. Nasiliły się bowiem ataki na sektor ze strony środowisk antygórniczych i antywęglowych i to nie tylko w Unii Europejskiej, ale i w Polsce.

Izba z pełną determinacją angażowała się na różnych płaszczyznach w przeciwstawianiu się tym tendencjom i kreowanej w oparciu o nie polityki wymierzonej w przemysł wydobywczy. Nasze działania w tym zakresie były wielokierunkowe i konsekwentne. Podejmowaliśmy szereg akcji lobbystycznych w kraju i w organach Unii Europejskiej. Argumentowaliśmy, że europejska polityka energetyczno-klimatyczna niszczy nie tylko polskie kopalnie i elektrownie, ale pozbawia konkurencyjności cały europejski przemysł. Prowadziliśmy szeroką akcję informacyjną w mediach. Przedstawiciele GIPH uczestniczyli w szeregu debatach i konferencjach, w których jednoznacznie przeciwstawiali się polityce dekarbonizacji europejskiej gospodarki.

Może mniej spektakularna niż obrona branży na różnych forach i w mediach była i jest - nazwałbym to - praca u podstaw, czyli opiniowanie aktów prawnych oraz funkcjonowania przepisów w codziennej praktyce gospodarczej. Moim zdaniem jest to jedno z ważniejszych uprawnień samorządu gospodarczego, gdyż umożliwia artykułowanie i przełożenie na literę prawa interesów zależnych od specyfiki firm tworzących Izbę. Angażowaliśmy się w opiniowanie kilkudziesięciu projektów aktów prawnych powstających nie tylko w Polsce, ale i w strukturach Unii Europejskiej.

Równie mocno Izba była zaangażowana w kształtowanie dobrego wizerunku górnictwa i w przeciwdziałanie narzucaniu przez większość mediów i część polityków stereotypowego widzenia branży. Innym kierunkiem była promocja firm i to nie tylko na rynku krajowym, ale i na rynkach zagranicznych. Sprzyjała temu działalność GIPH w Konsorcjum „Górnictwo Polskie” w ramach ministerialnego programu promocji polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych. Propagowaliśmy w krajach górniczych całego świata osiągnięcia naszej branży produkującej maszyny i urządzenia dla przemysłu wydobywczego.

Tak jak w latach poprzednich przedstawiciele GIPH zasiadali w wielu gremiach, w których były wypracowywane decyzje i rozwiązania odciskające swoje piętno na polskim górnictwie. Wypada tu zwrócić uwagę na komisje sejmowe, rządowe oraz działające przy centralnych organach administracji państwowej i jednostkach samorządowych.

Na szczególne podkreślenie zasługuje opracowanie w ubiegłym roku w Izbie dwóch raportów dot. prognoz zapotrzebowania gospodarki polskiej na węgiel kamienny i brunatny w perspektywie 2050 roku oraz koncepcji preferencyjnych alokacji . Wnioski z tych raportów przedstawiliśmy środowisku na konferencji, a najbardziej nas cieszy, że zostały one później wykorzystanie w pracach komisji rządowych i sejmowych.

Zdajemy sobie sprawę, że w obecnej sytuacji jeszcze z większą konsekwencją i determinacją musimy realizować bardzo szeroki zakres działań, aby bronić i reprezentować interesy polskiego górnictwa, choć na pewno nie będzie to łatwe.


Janusz Olszowski
Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy