Celem strategicznym działań Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej jest wspieranie zrównoważonego rozwoju górnictwa węglowego.
Jednym z głównych zadań Izby jest działanie na rzecz poprawy sytuacji górnictwa oraz umacniania aktualnej i perspektywicznej roli polskiego węgla. Zalicza się do niego m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych, zarówno polskich, jak i unijnych. Działalność ta zawsze poprzedzana jest procesem zbierania uwag i opinii zainteresowanych członków GIPH. Wśród najważniejszych dokumentów, nad którymi pracowała Izba należy wymienić:
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa aktywnie działa na rzecz węgla kamiennego i brunatnego na forum europejskim i światowym. Od paru lat Izba współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, a od stycznia 2016 r. jest jego członkiem. Izba czynnie uczestniczyła w pracach Komitetu Wykonawczego, Komisji ds. Energii, Komisji ds. Rynku i Komisji ds. Środowiska wyżej wspomnianego Stowarzyszenia m.in. w zakresie wymiany informacji oraz opracowywania stanowisk dotyczących regulacji prawnych związanych z górnictwem i energetyką przygotowywanych przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Przedstawiciele Izby lobbowali za korzystnymi dla węgla rozwiązaniami nie tyko w Komisjach Euracoal, ale również uczestnicząc w pracach Komitetu ds. Dialogu Społecznego w Przemysłach Wydobywczych działającego w ramach Dyrektoriatu Generalnego ds. Zatrudnienia Komisji Europejskiej.
Izba utrzymuje bieżące kontakty z Wydziałami Promocji, Handlu i Inwestycji przy Ambasadach RP w praktycznie wszystkich „węglowych” krajach na świecie. Utrzymuje również ścisłą współpracę z odpowiednikami naszej organizacji m.in. w takich państwach UE jak: Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Czechy.
W związku z utrzymującymi się w dalszym ciągu niepokojącymi tendencjami jakie pojawiają się w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej GIPH wkłada dużo wysiłku w działania mające na celu odwrócenie tych zjawisk albo przynajmniej ich ograniczenie. Izba przede wszystkim stara się zwracać uwagę na konieczność wykorzystania rodzimych zasobów surowców energetycznych, w tym przede wszystkim węgla kamiennego i brunatnego.
Izba jest współtwórcą Deklaracji Katowickiej przygotowanej podczas seminarium zorganizowanego przez Euracoal z udziałem wszystkich górniczych krajów Unii Europejskiej, w którym wzywa państwa członkowskie, Komisję Europejską, Parlament Europejski, Komitet Ekonomiczno-Społeczny i Wspólnotę Energetyczną, aby promowały energię w UE i politykę klimatyczną dla wszystkich.
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa przedstawiła Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w Katowicach projekt stanowiska w sprawie problemów funkcjonowania firm i instytucji otoczenia górnictwa węgla kamiennego oraz niezbędnych działań ukierunkowanych na poprawę sytuacji tej grupy przedsiębiorców. Stanowisko to zostało przyjęte zarówno na poziomie wojewódzkim, jak i krajowym.
Izba zdecydowanie przeciwstawiała się założeniom programowym Unii Energetycznej, których głównym celem jest dekarbonizacja gospodarki Unii Europejskiej. Z punktu programu, który był wymieniany jako jeden z podstaw powołania Unii Energetycznej - czyli rehabilitacji węgla - nie pozostało śladu w założeniach działalności Unii Energetycznej.
GIPH przeciwstawiała się również wszelkim działaniom mającym na celu reformę systemu ETS skierowaną na utworzenie rezerwy stabilizacyjnej, żeby doprowadzić do wzrostu cen świadectw emisji CO2.
Kształtowanie właściwego wizerunku i promocja reprezentowanych w strukturach Izby firm odbywa się także poprzez publikację w różnych tytułach prasowych materiałów dotyczących rzeczywistej sytuacji górnictwa i firm pracujących na jego rzecz. Ponadto wypowiedzi przedstawicieli Izby są emitowane w stacjach radiowych i telewizyjnych. Działania na rzecz branży obejmują promowanie i nagłaśnianie wartościowych z punktu widzenia środowiska imprez targowych i naukowych. Do tego typu działań można m.in. zaliczyć współorganizację oraz obejmowanie patronatem szeregu znaczących imprez.
Na łamach izbowego dwumiesięcznika "Biuletyn Górniczy" poruszana jest od lat różnorodna tematyka związana nie tylko z produkcją węgla. Oprócz szeroko rozumianej reformy górnictwa na świecie oraz w Polsce, wiele artykułów dotyczyło sytuacji i problemów związanych z przystąpieniem naszego kraju do UE, współdziałania przedsiębiorców z gminami, ekologii, zagospodarowania terenów poprzemysłowych, polityki regionalnej, współpracy z instytucjami europejskimi. Wiele miejsca poświęcono również sytuacji firm działających w otoczeniu górnictwa oraz wyższych uczelni i jednostek naukowo- badawczych.
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa corocznie organizuje Szkołę Zamówień Publicznych, tj. szkolenia dla zamawiających i wykonawców z sektora górniczego i okołogórniczego. Ponadto Izba organizuje również szkolenia dotyczące Prawa geologicznego i górniczego, ustawy o odpadach czy ustawy o odpadach wydobywczych. Na życzenia członków podejmuje się także organizacji szkoleń w innym zakresie.
GIPH wspierała także wszelkie korzystne dla sektora górniczego działania podejmowane przez inne podmioty, tj. targi, konferencje, seminaria, itp. Wśród najważniejszych wydarzeń zorganizowanych przez Izbę można wymienić konferencje towarzyszące Międzynarodowym Targom Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego ,,KATOWICE” – ,,Coal meeting” (2011) oraz ,,Węgiel – tania energia i miejsca pracy” (2015). Ponadto Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa była organizatorem wielu innych konferencji i seminariów, w tym m.in.:
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl