Kieruje całokształtem działalności Izby oraz reprezentuje ją na zewnątrz, a działa w oparciu o przyjęty przez siebie regulamin.
Zarząd Izby składa się z Prezesa Izby oraz z 2 - 5 członków Zarządu. Prezes Izby wybierany jest przez Walne Zgromadzenie Przedstawicieli członków Izby na okres 4 lat, przewodniczy Zarządowi i organizuje jego pracę. Członków Zarządu Izby, w tym co najmniej jednego Wiceprezesa, powołuje i odwołuje Rada Izby na wniosek Prezesa Izby. Na członka Zarządu może być powołana osoba będąca przedstawicielem członka Izby w Walnym Zgromadzeniu lub spoza ich grona.
Do kompetencji Zarządu Izby należy:
- prowadzenie spraw bieżących Izby,
- zarządzanie majątkiem Izby, stosowanie się do uchwał Walnego Zgromadzenia i Rady Izby,
- uchwalanie regulaminu pracy Zarządu,
- podejmowanie działań zmierzających do realizacji celów statutowych Izby stosownie do Uchwał Walnego Zgromadzenia i Rady Izby,
- składanie oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Izby, przy czym do ważności tych oświadczeń, z zastrzeżeniem § 28 ust.6, wymagane jest współdziałanie Prezesa Izby z co najmniej jednym członkiem Zarządu bądź dwóch członków Zarządu,
- wnioskowanie do Rady Izby o wyrażenie zgody na powołanie delegatury,
- prowadzenie negocjacji z organizacjami związkowymi na temat układów zbiorowych pracy i innych porozumień,
- uczestnictwo w rozwiązywaniu sporów zbiorowych pracy,
- wnioskowanie do Walnego Zgromadzenia Członków o przyjęcie
i wypowiedzenie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy,
- podejmowanie uchwał wyrażających zgodę na przystąpienie Izby do organizacji krajowych i zagranicznych, w tym w szczególności izb, stowarzyszeń, federacji, konfederacji, klastrów itp.
Skład Zarządu Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej