Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 11 - 12 (233 - 234) Listopad - Grudzień 2014 r.



Biuletyn Górniczy Nr 11 - 12 (233 - 234) Listopad - Grudzień 2014 r.
  • Zapaść polskiego górnictwa

    Bez aktywnego działania ze strony państwa nie wszystkie firmy dotrwają do kolejnej dobrej koniunktury   Trudna sytuacja finansowa rodzimych producentów węgla wpłynęła m.in. na fakt, iż znacząco ograniczyli oni swe… więcej

  • Wierzę w kompromis ze związkowcami

    Rozmowa z JAROSŁAWEM ZAGÓROWSKIM, prezesem zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej   Co musi się stać, albo jakie kroki należałoby podjąć, aby Jastrzębska Spółka Węglowa wróciła do dodatnich dynamik w wynikach finansowych? – Naszym… więcej

  • Górnictwo w dołku a na obrzeżach sukcesy?

    Rozmowa z JÓZEFEM WOLSKIM, prezesem Grupy Kopex   Po trzecim kwartale 2014 r. wiadomo już, że dwaj flagowi producenci Kopex i Famur zdołali odnotować zyski w ciągu 9 miesięcy (odpowiednio… więcej




 

Komentarz




Czas życzeń

W grudniu życzenia do nas, górników płyną zewsząd. Świętowaliśmy imieniny naszej patronki św. Barbary. Uroczystości były mniej huczne i obchodzone w nastroju niepewności oraz wyczekiwania. Nie zabrakło życzeń od osób zajmujących w Polsce najwyższe stanowiska. Górnicy węgla kamiennego przyjmowali je z większą niż w minionych latach uwagą. Były też życzenia – może najbliższe naszym sercom – od rodzin, przyjaciół, kolegów.

Prezydent RP zaprosił w przeddzień Barbórki do Warszawy pracowników przemysłu wydobywczego z całej Polski, aby razem z nimi uczcić Dzień Górnika. W przemówieniu do swoich gości stwierdził, że te wspólne świętowanie w stolicy jest dobrą okazją, żeby mocnym głosem powiedzieć o znaczeniu zawodu górnika i całej branży górniczej dla Polski, dla polskiej gospodarki. Dziękował za to, że piękna tradycja śląska i górniczy styl życia, będące dobrym wzorcem, przenikają w inne regiony.

Premier Ewa Kopacz przyznała, że sytuacja w polskim górnictwie jest bardzo trudna. „Nie przyjechałam tu wymieniać uśmiechów i uścisków dłoni. Przyjechałam, żeby swoją obecnością wyrazić szacunek dla Waszej ciężkiej pracy” – mówiła do górników Kompanii Węglowej, którzy 4 grudnia spotkali się na akademii w kopalni Ziemowit. Podkreśliła, że podjęła się tę sytuację uzdrowić. Jednocześnie prosiła górników o pomoc w tym dziele. „Musimy to zrobić razem” – zwróciła się do zebranych i przekonywała, że jeszcze przez długie lata węgiel będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski i górnictwo ma przed sobą wielką przyszłość. „Obiecuję wam to!” - zapewniła premier.

W niedzielę, 7 grudnia w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla została odprawiona msza św. za górników i przyszłość górnictwa. Metropolita katowicki abp. Wiktor Skworc wygłosił homilię, w której jasno wyartykułował niepokój związany z sytuacją kopalń i ich załóg oraz przyczyny tego stanu rzeczy. Nakreślił też drogę porozumienia, jako jedyną wiodącą do pozytywnych przemian. Arcybiskup nie pozostawił złudzeń – branżę i region czekają wielkie zmiany.

„Górny Śląsk – nasze górnictwo – potrzebuje dziś nowego pomnika: nie z marmuru ani ze spiżu. Pilnie potrzebujemy pomnika społecznego porozumienia dla uzdrowienia i ratowania górnictwa!” – zwracał się metropolita katowicki do uczestniczących w nabożeństwie. „Apeluję więc razem z waszymi duszpasterzami do wszystkich środowisk związanych z górnictwem o przyłożenie serca i umysłu do jego budowy. Serdecznie proszę o rozmowę i dialog, o wytrwałe szukanie we wszystkich górniczych spółkach stabilnych rozwiązań. Niech zarządom, radom nadzorczym i związkom zawodowym nie zabraknie determinacji i woli porozumienia, a potem konsekwencji działania” – stwierdził arcybiskup.

Trudno sobie przypomnieć, żeby podczas uroczystości barbórkowych z takim niepokojem mówiono o przyszłości branży. Okres jest szczególnie trudny nie tylko dla górnictwa węgla kamiennego lecz również dla tysięcy firm okołogórniczych. Widać to w świątecznym czasie może nawet wyraźniej.

I dlatego w imieniu Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej życzę Wam, drodzy Czytelnicy, aby przekonanie prezydenta RP o znaczeniu zawodu górnika, całej branży upowszechniło się w Polsce. Życzę również spełnienia obietnic premier Kopacz, w tym szczególnie by zadbała o to, aby jeszcze przez długie lata rodzimy węgiel był podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. A przede wszystkim życzę Wam, aby apel metropolity katowickiego został wysłuchany – dla dobra górnictwa, Górnego Śląska i Polski, a także naszego osobistego powodzenia.

Szczęść Boże!

Janusz Olszowski
Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy