Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 1 - 2 (223 - 224) Styczeń - Luty 2014 r.



Biuletyn Górniczy Nr 1 - 2 (223 - 224) Styczeń - Luty 2014 r.
  • Podatek od wyrobisk - koszmar znów powraca

    Eksperci wyliczali, że opodatkowanie podziemnych wyrobisk może kosztować przemysł wydobywczy ponad 1 mld zł i ostrzegali, że to stawia pod znakiem zapytania istnienie górnictwa. Problem opodatkowania podziemnych wyrobisk górniczych spędza… więcej

  • Niskie ceny energii udzerzają w górnictwo

    Szybkiego wzrostu cen energii w Polsce nie będzie, nie będzie więc powodów do znaczącego wzrostu cen węgla energetycznego Głównym odbiorcą węgla kamiennego z polskich kopalń jest energetyka. Znaczący spadek cen… więcej

  • Większa redukcja CO2 i więcej OZE

    Komisja Europejska zaproponowała nowy, zdecydowanie bardziej restrykcyjny pakiet energetyczno-klimatyczny Obniżenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 40 proc. poniżej poziomu z 1990 r., wiążący na całym obszarze Unii Europejskiej cel w… więcej




 

Komentarz




Trzeba szybkich działań

Jest nadzieja, że w nieodległej przyszłości zostaną nakreślone ramy dalszego funkcjonowania polskiego sektora węglowego. Wiążę ją z powołaniem do życia przez ministra gospodarki w połowie lutego zespołu doradczego do spraw rozwiązań systemowych w sektorze energetyki. Zespół ten ma udzielić pomocy w wypracowaniu założeń nowej polityki energetycznej Polski do roku 2050. Moim zdaniem, jest to krok w dobrym kierunku, szkoda jednak, że zrobiony tak późno.

Oczekuję, że w tym dokumencie zostaną określone kierunki rozwoju rozwoju sektora energetycznego i oprócz kwestii związanych z planowanym miksem energetycznym oraz udziałem w nim poszczególnych nośników energii, znajdą się zapisy dotyczące dalszego funkcjonowania branży węglowej. Dziś bowiem dokumenty, które określają jego działalność - Strategia działalności górnictwa węgla kamiennego z 2007 r. i z tego samego roku Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego do 2015 r. - mocne się zdezaktualizowały. Tak samo jak i obowiązująca nadal polityka energetyczna państwa. Właściwie można powiedzieć, że w chwili obecnej górnictwo nie posiada żadnej strategii właścicielskiej z jasno nakreśloną perspektywą funkcjonowania. A branżą przeżywa ogromne problemy wynikające m.in. z drastycznego spadku światowych cen oraz europejskiej polityki energetyczno-klimatycznej. O tym dużo piszemy w tym numerze Biuletynu.

W zespole doradczym jest 45 osób. Wśród nich znalazł się przedstawiciel Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, która zrzesza 75 firm, w tym producentów węgla kamiennego i brunatnego. To ich interesy będę artykułował na posiedzeniach tego gremium. Mówiąc bowiem w naszym kraju o problemach energetyki i polityce energetycznej, siłą rzeczy poruszamy zagadnienia sektora wydobywającego węgiel. Na tym paliwie jest i jeszcze długo będzie oparta rodzima energetyka.

Nie należy mieć złudzeń, że problemy polskiego węgla załatwi „niewidzialna ręka rynku”. We wszystkich cywilizowanych państwach na świecie sektor paliwowo-energetyczne nie działa w oparciu wyłącznie o zasady wolnego rynku. Sektor tej jest poddany oddziaływaniu określonych polityk, kreowanych zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, jak i też ponadpaństwowym. Większość nowoczesnych państw promuje i wspiera swój własny określony rodzaj energii. Rząd francuski czyni tak z energetykę jądrową i robi wszystko, aby francuskie firmy z tego sektora wchodziły na zagraniczne rynki. Rząd niemiecki kieruje ogromne dotacje na wspieranie odnawialnych źródeł energii. Preferencje i wsparcia Biały Dom udzielił firmom wdrażającym technologie pozyskiwania gazu łupkowego. Kreml gazu używa jako narzędzia nacisku politycznego i gospodarczego. komercyjną spółkę Gazprom. Z punktu widzenia tych państw te działania są racjonalne i korzystne dla nich.

Mam nadzieję, że i Polska sięgnie po racjonalne rozwiązania. Nasz kraj posiada zasoby węgla kamiennego i brunatnego oraz energetykę oparta na tym paliwie. Niestety, jednak państwo nie ma żadnej wypracowanej strategii, która by wspierała rodzimych producentów węgla i tworzyła preferencje dla inwestorów, którzy chcą budować nowe kopalnie w Polsce. Te kwestie Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa będzie podnosiła nie tylko podczas posiedzeń zespołu doradczego, ale będzie kładła na nie nacisk w całej swojej działalności w tym roku. Intensyfikacja zabiegów o wsparcie dla producentów węgla i preferencje dla inwestorów w przemyśle wydobywczym ze strony  państwa jest głównym celem, który przed sobą postawiła Izba w tym roku. Wymaga tego sytuacja polskiego górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Te pierwsze ma ogromne problemy z załamaniem się cen na rynkach światowych. Te drugie z pozyskaniem nowych złóż węgla brunatnego. Trzeba szybkich działań, abyśmy się kiedyś nie obudzili ...po ciemku. Mamy ciągle duży potencjał w górnictwie i energetyce, obyśmy go nie zmarnowali.


Janusz Olszowski
Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy