Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 7 - 8 (241 - 242) Lipiec - Sierpień 2015 r.



Biuletyn Górniczy Nr 7 - 8 (241 - 242) Lipiec - Sierpień 2015 r.
  • Zmiany potrzebują czasu

    Rozmowa z dr. ZYGMUNTEM ŁUKASZCZYKIEM, prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL Jak ocenia Pan funkcjonowanie Eurocoal z perspektywy półrocza po objęciu prezydentury w organizacji? Czy udało się już spełnić jakieś nadzieje i postanowienia… więcej

  • Najwięksi fantaści nie wyrzucą węgla z energetyki

      Rozmowa z HERBERTEM LEOPOLDEM GABRYSIEM, przewodniczącym Komitetu ds. Energii i Polityki Klimatycznej Krajowej Izby Gospodarczej, b. wiceministrem przemysłu i handlu   Jak wygląda zyskowność energetyki i górnictwa na tle innych branż przemysłu? Rentowność obrotu… więcej

  • Zgazowanie sposobem na nadprodukcję węgla

      Rozmowa z dr.hab. MARKIEM ŚCIĄŻKO, profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej   W programie „Śląsk 2.0” jako warty rozważenia wpisano projekt napowierzchniowego zgazowania węgla w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie. Jak Pan ocenia ten projekt?… więcej




 

Komentarz




Targi na przekór

Już za parę dni Katowice będą stolicą światowego przemysłu wydobywczego. Stanie się to za sprawą Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE. Jest to dobra, budująca informacja pośród powodzi newsów i opinii wieszczących koniec przemysłu wydobywczego, a węglowego w szczególności. Na przekór wszystkim, którzy naszej branży źle życzą, tegoroczne górnicze targi w stolicy Górnego Śląska wyrosły na jedną z największych tego typu imprez nie tylko w Europie. Mówi o tym na łamach tego Biuletynu Górniczego Marek Brzenczek, prezes Polskiej Techniki Górniczej, która organizuje to ważne dla całej branży wydarzenie.

Impreza z ponad trzydziestoletnim dorobkiem znów unaoczni wszystkim, że polski sektor górniczy to są nie tylko kopalnie, ale i ogromny potencjał zgromadzony wokół nich. To są producenci maszyn i urządzeń górniczych, którzy sięgają po najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, aby je zastosować w swoich urządzeniach, wykorzystywanych przy wydobywaniu kopalin w wielu krajach świata. To są firmy usługowe, które potrafią zrealizować każde zadanie postawione przez górników. To jest całe zaplecze naukowobadawcze, dla którego nie ma górniczego problemu nie do rozwiązania. W wielu górniczych krajach świata nie od dziś wiedzą, że warto się od polskich praktyków i naukowców uczyć, korzystać z ich doświadczenia. I dlatego przyjeżdżają na Górny Śląsk.

Dla Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej jest to powód do dumy, że tak postrzegani są członkowie naszej Izby. Targi są dla nich niezwykle ważnym wydarzeniem. Dla firm górniczych i okołogórniczych stanowią okazję do zapoznania się ze światowymi trendami w przemyśle wydobywczym i stają się platformą wymiany myśli. Są miejscem prezentacji dorobku, obserwowania poczynań konkurencji, nawiązywania współpracy i zawierania kontraktów.

Nawet jeżeli potencjał wydobywczy polskiego górnictwa będzie się w najbliższych latach zmniejszał, to i tak nasz kraj i region są potęgą w skali świata w zakresie górniczego know-how, wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w tej branży, poziomu wiedzy i umiejętności kadry inżynieryjno-technicznej i naukowej. Liczba firm z całego świata, które szykują w Katowicach wystawiennicze stoiska, liczba osób wyrażających zainteresowanie tą imprezą, świadczy o tym, że przemysł wydobywczy nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Rozmach, z jakim wielu wystawców zamierza zaprezentować się, uświadamia, że nasze górnictwo i jego otoczenie ciągle liczą się na świecie. Powinniśmy wykorzystać te możliwości i ten potencjał dla dobra naszego regionu i całego kraju, a nie ulegać antygórniczej ideologii. Szeroko rozumiany sektor górniczy ciągle ma przyszłość. Nadal może przynosić korzyści budżetom państwa i samorządów lokalnych. A przede wszystkim dawać pracę ponad pół miliona Polakom. Warunkiem koniecznym, żeby tak było, jest - oprócz dalszej restrukturyzacji spółek i kopalń - zmiana klimatu i podejścia do branży. Należy stworzyć bardziej przyjazne warunki do jej funkcjonowania i inwestowania. Tak zmienić prawo, aby nasze górnictwo mogło sprostać konkurencji.

Okazją do rozmów na te tematy będzie - mam nadzieję - przygotowana przez naszą Izbę konferencja „Węgiel - tania energia i miejsca pracy”. Odbędzie się ona w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015, czyli 8 września 2015 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Wszystkich  zainteresowanych  zapraszam.

Janusz Olszowski
Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy