Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 3 - 4 (189 - 190) Marzec - Kwiecień 2011 r.



Biuletyn Górniczy Nr 3 - 4 (189 - 190) Marzec - Kwiecień 2011 r.
  • Azbest - wróg śmiertelny

    Fundusz walczy o zdrowe środowisko Azbest to szczególnie niebezpieczny surowiec, składający się z włóknistych krzemianów mineralnych należących do form skalnych grupy serpentynu i amfiboli. Posiada wyjątkowe właściwości chemiczne i fizyczne,… więcej

  • Między dogmatem a manipulacją

    Pakiet dla redukcji czy handlu emisjami CO2?   Dwa kraje „produkujące” w skali globalnej największe ilości CO2, czyli Chiny (21 proc. światowej emisji) i USA (20 proc.) powiedziały 5 miesięcy… więcej

  • Współtwórca sukcesów GIG

    Pasje Profesora Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Janem Wachowiczem, zastępcą naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa ds. badań i wdrożeń.   -Główny Instytut Górnictwa bez wątpienia jest wiodącą palcówką badawczo-rozwojową,… więcej

  • Nauka - Przemysł

    Kultura bezpieczeństwa     „Kultura bezpieczeństwa” jest pojęciem stosunkowo nowym. Problematyka ta stała się przedmiotem zainteresowań zarówno akademickich, jak i praktyki zarządzania dopiero w końcu lat osiemdziesiątych. Termin ten stał… więcej




 

Komentarz




Słyszą to, co chcą usłyszeć

Od dłuższego czasu Polacy cierpią na dziwną chorobę. Objawia się ona tym, że choć się do nich mówi – nie słyszą wszystkiego, jak się do nich pisze- nie widzą. Widzą i słyszą tylko to, co sami chcą, wierzą tylko w to co im pasuje do własnych teorii, a racjonalne argumenty odbijają się od nich jak piłeczki pingpongowe.

Najlepiej widać to na przykładzie tragedii smoleńskiej. Choćby nie wiadomo jakie dowody zebrano i tak zwolennicy teorii spiskowej będą twierdzić: to był zamach! No bo jak inaczej mogło być? Przecież wiadomo- sztuczna mgła, ludzie Putina celowo źle naprowadzający na ścieżkę podejścia do lądowania, Tusk, który tak nienawidził prezydenta, że wspólnie z Rosjanami i to z pomocą Angeli Merkel, zorganizował zamach. Polska Chrystusem narodów.

Przypadków nie ma…

Podobnie, choć bez takiej przerażającej wyrazistości, jest także w wielu innych dziedzinach polskiego życia publicznego. Związkowcy, prawie bez wyjątku, mówiąc o swoich prezesach i dyrektorach dodają inwektywy w rodzaju „złodzieje”. Tym samym związkowcom nie da się wytłumaczyć, że prywatyzacja państwowych firm to często jedyny dla nich ratunek. Choć w tym szczególnym przypadku bossowie związkowi działają raczej z premedytacją, okłamują załogi, bo wiedzą, że w sprywatyzowanym zakładzie nie będą już mieli tak dobrze jak dotąd. I dlatego logiczne argumenty do nich nie przemawiają. Słyszą to, co chcą usłyszeć.

A sprawa rzekomego odrywania Śląska od reszty kraju? Szefowie Ruchu Autonomii Śląska mogą sobie zedrzeć gardła tłumacząc, że nie chodzi im o uzyskanie dla tego regionu niepodległości, czy też przyłączenie go do Niemiec, a jedynie przywrócenie statusu jaki to województwo miało w II Rzeczypospolitej. Dodajmy, tej II Rzeczypospolitej, która przez niemal wszystkich „prawdziwych Polaków” stawiana jest w roli niedościgłego wzoru dla współczesnych. Mało tego, RAŚ chce, aby także inne regiony kraju miały taki sam status, sprowadzający się głównie do tego, że w sprawach regionu zasadniczy głos miałyby lokalne władze, a nie Warszawa.

Ale, gdzie tam? Nie trafia nic…. Poważni zdawałoby się ludzie przekonują „ciemny lud”: Ślązacy, to zakamuflowani Niemcy, chcą oderwać piastowski Śląsk od Macierzy.

I tak się toczy to polskie publiczne życie polegające na wiecznych kłótniach, przepychankach, wrzaskach i oskarżeniach. Tymczasem budowa autostrad ślimaczy się jakoś, stadiony ciągle nie gotowe, wiele planów zgłoszonych w związku z EURO2012 już wzięło w łeb. Państwa „starej Unii” narzucają nam rozwiązania niszczące polska gospodarkę. Ale kogo to teraz obchodzi? Teraz walczymy: z Ruskimi, Tuskiem, Komorowskim, Niemcami, RAŚiem i Skarbem Państwa. Po nas choćby potop…

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy