Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 7 - 8 (217 - 218) Lipiec - Sierpień 2013 r.



Biuletyn Górniczy Nr 7 - 8 (217 - 218) Lipiec - Sierpień 2013 r.
  • Węgiel paliwem numer jeden

    Lepsze "czarne" czy "zielone"? ​ Rozmowa z HENRYKIEM PASZCZĄ - Dyrektorem Oddziału w Katowicach Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Monitoring górnictwa – to podstawowe, jak wiadomo, zadanie postawione przed katowickim… więcej

  • Konieczna zagraniczna ekspansja

    Remonty zamiast zakupów Polscy producenci maszyn i urządzeń górniczych muszą walczyć o rynki zagraniczne. Tym bardziej, że krajowe spółki węglowe koncentrują się na remontach i ograniczyły zakupy nowego sprzętu. Producenci… więcej

  • „Wielki Brat”

    Zajrzy do wyrobisk W Wyższym Urzędzie Górniczym już dawno zrozumiano, iż nowych zagrożeń, z jakimi górnicy mają do czynienia pod ziemią, nie da się zwalczać starymi metodami. We wprowadzonej 1… więcej




 

Komentarz




„Górniczy szczyt”  w Katowicach

Ponad 400 największych światowych potentatów w branży maszyn górniczych na powierzchni przekraczającej  20 km kwadratowych. Takie będą tegoroczne Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2013”. W Spodku i jego okolicach zaprezentowane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania, techniki i technologie dla  górnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje oferta polskich firm, których produkty od lat są coraz bardziej liczącą się  specjalnością eksportową. Daje to powody do satysfakcji, gdyż dobitnie pokazuje, iż mimo spowolnienia gospodarczego  polski przemysł związany z  górnictwem i energetyką potrafi sobie radzić z trudnościami.

Wielkie zainteresowanie targami oraz  imponująca oferta największych producentów z całego świata może też  świadczyć o  tym,  że polskie górnictwo  i jego otoczenie jest postrzegane jako nowoczesne i liczące się w skali międzynarodowej. Posiadamy bogate zasoby węgla. Nasze fabryki maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe, instytuty naukowo-badawcze i wyższe uczelnie, pracujące na rzecz górnictwa, znajdują się w ścisłej, światowej czołówce. Wszystkie  te elementy razem stanowią ogromny potencjał ekonomiczny i intelektualny,  jakim Polska może się szczycić.

Targi w Katowicach stanowią także często jedyną możliwość zobaczenia na żywo maszyn i urządzeń, które w normalnych warunkach pracują głęboko pod ziemią. Można też pogłębić swoją wiedzę, gdyż ekspozycji targowej towarzyszą liczne konferencje i sympozja z udziałem specjalistów międzynarodowych, polityków, uczonych. Wymiana poglądów i doświadczeń to jeden z ważniejszych elementów programu tej imprezy.

Zwiedzając katowickie targi trudno oprzeć się refleksji, że bez żadnych  wątpliwości -na świecie, w Europie, w tym w Polsce, jeszcze długie lata energetyka będzie nadal opierać się będzie w dużej mierze na węglu. To paliwo , przez jeszcze najmniej pół wieku, nie będzie miało zamiennika, więc obok innych źródeł stanowić będzie podstawowy nośnik energii.

Zapoznając się z  innowacyjnymi rozwiązaniami prezentowanymi na tegorocznych targach można się tez przekonać, iż  już dziś energia produkowana z węgla może być czysta i to przy możliwych do zaakceptowania kosztach postępu technicznego.

Oferta prezentowana w Katowicach – z uwagi na jej wszechstronność, od projektowania kopalń do ich kompleksowego wyposażenia - praktycznie wytycza  kierunki rozwoju górnictwa, sprzyja podnoszeniu wydajności i bezpieczeństwa niezależnie od koniunktury  jaka panuje w przemyśle wydobywczym. Tuż po ekspozycji, wiele z prezentowanych maszyn trafia bezpośrednio do kopalń.

Najcenniejsze jest to, że każda kolejna edycja potwierdza konkurencyjność techniczną i cenową polskich producentów i eksporterów górniczych maszyn i urządzeń.

Pozostaje tylko życzyć  wystawcom i zwiedzającym,  aby tegoroczny „górniczy szczyt” w Katowicach zaowocował udanymi kontaktami handlowymi i spełnił wszystkie ich oczekiwania.

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy