Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy 10-12 (326-328) Październik-Grudzień 2022



Biuletyn Górniczy 10-12 (326-328) Październik-Grudzień 2022
  • Czesi wracają do fedrowania węgla. Także rękoma polskich górników.

    Czesi przeprosili się z węglem i chcą go wydobywać dłużej niż jeszcze niedawno planowali. Znów potrzebują więc ludzi do pracy pod ziemią i znów szukają ich za miedzą, w Polsce.… więcej

  • W Polsce prąd jest jednym z najtańszych w Europie. Ale dla Polaka wciąż jest za drogi.

    Belgia, Holandia, Francja a nawet Niemcy – tam ceny prądu są niższe niż w Polsce. Ale poza tym, nie mamy na co narzekać. Tak przynajmniej przekonują nas politycy. Patrząc na… więcej

  • Polskie ciepłownictwo stoi na środku skrzyżowania.

    Nadchodząca zima będzie wielkim testem dla polskiego ciepłownictwa. W Polsce ok. 68 proc. ciepła wytwarza się z węgla. Duże firmy ciepłownicze poradzą sobie z dostępnością surowca, mniejsze mogą mieć problem.… więcej

  • Spis treści

    W numerze: Rząd apeluje, by nie kupować węgla na zapas. Polacy tymczasem jadą do Czech - 4 Dobre pierwsze półrocze kopalni Bogdanka - 5 Czesi wracają do fedrowania węgla. Także… więcej




 

Komentarz



Ostatnie spojrzenie w rok 2022

Za nami kolejny trudny rok, który upłynął pod znakiem nieoczekiwanych wydarzeń. Nie rozstaliśmy się na dobre z pandemią koronawirusa, gdy wojska rosyjskie bezpardonowo i bezprawnie wtargnęły w granice suwerennego ukraińskiego państwa siejąc przy tym śmierć, strach i zniszczenia.

Z niepokojem obserwujemy ten konflikt, a jednocześnie sami jesteśmy jego częścią. Wojna bezlitośnie potrząsa geopolityczną szachownicą, budzi społeczny lęk oraz poczucie zagrożenia i winduje ceny kluczowych surowców.

Sprowadzany z kierunku rosyjskiego gaz, który w nadchodzącym okresie miał zająć miejsce węgla w projektowanej przez Unię Europejską energetycznej transformacji, podrożał na giełdach siedmiokrotnie bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy cen. Wskutek tego, a także z uwagi na jego ograniczoną przez wojnę dostępność, do łask wraca węgiel i na moment znów staje się „czarnym złotem”, co widać chociażby po tym, w jak zastraszającym tempie wzrosły jego ceny.

Rządy, które niedawno dopłacały do rezygnacji z węgla jako surowca energetycznego, teraz rozpaczliwie szafują dopłatami do jego zakupów, mimo, że w warunkach zmniejszonej podaży oraz w dobie uruchamiania nowych, nie zawsze sprawdzonych ścieżek zaopatrzeniowych, jego jakość pozostawia wiele do życzenia.

Stojący dotąd w awangardzie zielonej rewolucji Niemcy i Francuzi, a także inne państwa UE, na gwałt reaktywują elektrownie węglowe, a przyszłość, w której całość energii pozyskiwana jest ze słońca, wiatru i atomu, majaczy gdzieś daleko za horyzontem.

W takich to niespokojnych czasach, listy świątecznych życzeń obowiązkowo otwierać musi ciepło i to nie tylko to związane z domowym ogniskiem, ale także i to najbardziej namacalne – fizyczne. Dożyliśmy bowiem czasów, w których ciepły dom dla wielu rodzin przestał być oczywistością. A polityczne obietnice, które bez przerwy dochodzą naszych uszu, czy to z Warszawy, Berlina, czy z Brukseli, stanowią jak wiadomo, raczej kiepski materiał opałowy…

W nadziei na lepszą przyszłość, w imieniu wszystkich Pracowników Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, składam na Państwa ręce najserdeczniejsze życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego i wolnego od ekonomicznych (a także energetycznych…) trosk roku 2023.

Janusz Olszowski, Prezes GIPH

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy