Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Szkoła Zamówień Publicznych 2021



W dniach 9-11 czerwca br. Hotel Stok w Wiśle po raz kolejny gościł obrady konferencji „Szkoła Zamówień Publicznych”.

To już dwunasta edycja organizowanego przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową eventu o ugruntowanej na polu krajowych szkoleń i konferencji pozycji. Jak co roku, konferencja przyciągnęła zróżnicowane grono uczestników, począwszy od przedsiębiorców górniczych i reprezentantów firm działających w otoczeniu górnictwa, aż po pracowników instytucji publicznych oraz sektora badań i rozwoju. Chęć udziału zgłaszali zarówno „zamawiający”, jak i „wykonawcy”, a zatem przedstawiciele obydwu stron przetargowego stołu. Rangę wydarzenia podkreśliły patronaty wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Huberta Nowaka. Swoją obecnością obrady uświetniła wiceprezes UZP Joanna Knapińska. Konferencję otworzył Dyrektor ds. Współpracy z Partnerami Biznesowymi i Członek Zarządu GIPH Mariusz Saratowicz.

Misję Szkoły stanowi upowszechnianie specjalistycznej wiedzy dotyczącej zamówień publicznych, zarówno jeśli chodzi o materię proceduralno-prawną, jak i praktykę, którą – jak to zwykle bywa – nie zawsze da się wywieść z teorii. Z tej przyczyny podstawową formą obrad konferencji są połączone z warsztatami panele dyskusyjne moderowane przez ekspertów. W ich trakcie uczestnicy mają możliwość zadawania pytań, zgłaszania wątpliwości, czy przedstawiania konkretnych, rzeczywistych przypadków (case study), co ułatwia zrozumienie tej trudnej i podlegającej ciągłej dynamice zmian materii. Nacisk na aktualizację wiedzy i umożliwienie uczestnikom podążania za zmieniającym się stanem prawnym to zresztą koTradycji stało się zadość. Za nami XII edycja Szkoły Zamówień Publicznych lejna stała cecha Szkoły.

W tym roku ma to szczególne znaczenie, albowiem z dniem 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, która w co najmniej kilku aspektach stworzyła całkiem nową rzeczywistość prawną. Dlatego też program wydarzenia obfitował w wystąpienia i warsztaty nawiązujące do poszczególnych zmian zaimplementowanych nową ustawą. W zagadnienie wprowadził uczestników wykład pt. „Nowe zasady ustawy Prawo zamówień publicznych” , który wygłosił były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych dr hab. Włodzimierz Dzierżanowski. Drugi dzień obrad przeznaczono na warsztaty i panele dyskusyjne, które dotyczyły: klauzul zakazanych i obowiązkowych w umowach z zakresu prawa zamówień publicznych, nowych przepisów o badaniu i ocenie ofert, wadium i zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz przesłanek wykluczenia z postępowania w nowym PZP, odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, a także tzw. drobnych uchybień zawodowych. Obok Włodzimierza Dzierżanowskiego panele poprowadzili kolejno była Dyrektor Departamentu Analiz i Kontroli w Urzędzie Zamówień Publicznych oraz ekspert z zakresu zamówień publicznych Małgorzata Stachowiak, adwokat specjalizująca się w prawie zamówień publicznych Agnieszka Zaborowska, a także Krzysztof Mikoda, radca prawny reprezentujący kancelarię Dariusz Ziembiński & Partnerzy. Jakkolwiek w warunkach wygasającej pandemii i wzmożonej ciągle ostrożności społecznej o rekordach frekwencyjnych z poprzednich dwóch lat można było pomarzyć, udział w konferencji wzięło 100 osób, co należy uznać za dobry wynik.

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy