W dniach 9-11 czerwca br. Hotel Stok w Wiśle po raz kolejny gościł obrady konferencji „Szkoła Zamówień Publicznych”.
To już dwunasta edycja organizowanego przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową eventu o ugruntowanej na polu krajowych szkoleń i konferencji pozycji. Jak co roku, konferencja przyciągnęła zróżnicowane grono uczestników, począwszy od przedsiębiorców górniczych i reprezentantów firm działających w otoczeniu górnictwa, aż po pracowników instytucji publicznych oraz sektora badań i rozwoju. Chęć udziału zgłaszali zarówno „zamawiający”, jak i „wykonawcy”, a zatem przedstawiciele obydwu stron przetargowego stołu. Rangę wydarzenia podkreśliły patronaty wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina oraz prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Huberta Nowaka. Swoją obecnością obrady uświetniła wiceprezes UZP Joanna Knapińska. Konferencję otworzył Dyrektor ds. Współpracy z Partnerami Biznesowymi i Członek Zarządu GIPH Mariusz Saratowicz.
Misję Szkoły stanowi upowszechnianie specjalistycznej wiedzy dotyczącej zamówień publicznych, zarówno jeśli chodzi o materię proceduralno-prawną, jak i praktykę, którą – jak to zwykle bywa – nie zawsze da się wywieść z teorii. Z tej przyczyny podstawową formą obrad konferencji są połączone z warsztatami panele dyskusyjne moderowane przez ekspertów. W ich trakcie uczestnicy mają możliwość zadawania pytań, zgłaszania wątpliwości, czy przedstawiania konkretnych, rzeczywistych przypadków (case study), co ułatwia zrozumienie tej trudnej i podlegającej ciągłej dynamice zmian materii. Nacisk na aktualizację wiedzy i umożliwienie uczestnikom podążania za zmieniającym się stanem prawnym to zresztą koTradycji stało się zadość. Za nami XII edycja Szkoły Zamówień Publicznych lejna stała cecha Szkoły.
W tym roku ma to szczególne znaczenie, albowiem z dniem 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, która w co najmniej kilku aspektach stworzyła całkiem nową rzeczywistość prawną. Dlatego też program wydarzenia obfitował w wystąpienia i warsztaty nawiązujące do poszczególnych zmian zaimplementowanych nową ustawą. W zagadnienie wprowadził uczestników wykład pt. „Nowe zasady ustawy Prawo zamówień publicznych” , który wygłosił były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych dr hab. Włodzimierz Dzierżanowski. Drugi dzień obrad przeznaczono na warsztaty i panele dyskusyjne, które dotyczyły: klauzul zakazanych i obowiązkowych w umowach z zakresu prawa zamówień publicznych, nowych przepisów o badaniu i ocenie ofert, wadium i zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz przesłanek wykluczenia z postępowania w nowym PZP, odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, a także tzw. drobnych uchybień zawodowych. Obok Włodzimierza Dzierżanowskiego panele poprowadzili kolejno była Dyrektor Departamentu Analiz i Kontroli w Urzędzie Zamówień Publicznych oraz ekspert z zakresu zamówień publicznych Małgorzata Stachowiak, adwokat specjalizująca się w prawie zamówień publicznych Agnieszka Zaborowska, a także Krzysztof Mikoda, radca prawny reprezentujący kancelarię Dariusz Ziembiński & Partnerzy. Jakkolwiek w warunkach wygasającej pandemii i wzmożonej ciągle ostrożności społecznej o rekordach frekwencyjnych z poprzednich dwóch lat można było pomarzyć, udział w konferencji wzięło 100 osób, co należy uznać za dobry wynik.
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl