Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Węgiel z natury jest czarny, nie brudny (BG 1 - 2 2016) 

 

Statuetką EkoKarlik wyróżniani są przedsiębiorcy podejmujący różnorodne działania na rzecz ochrony środowiska.

To, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nagradza rozmaite instytucje, czy też np. osoby prywatne angażujące się w walkę o czystość środowiska, nie jest niczym zaskakującym. Najnowszy konkurs organizowany przez WFOŚiGW kierowany był jednak do przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego i pokazał, że wbrew nieprzyjaznym głosom, również przedstawiciele branży górniczej mogą funkcjonować tak, by zasłużyć na wyróżnienie przyznawane przez Fundusz.

W gronie laureatów, uhonorowanych statuetką  EkoKarlik  znalazł  się bowiem Katowicki Holding Węglowy, którego prezes Zygmunt Łukaszczyk odebrał nagrodę w czasie uroczystości w drugiej połowie grudnia ubr.

– Udowadniacie państwo, że stosując czyste technologie jakościowe można uzyskiwać lepsze wyniki, bo – co zawsze trzeba podkreślać – nie węgiel jest przyczyną niskiej emisji. KHW wydobywa dobrej jakości węgiel i wierzę, że przez wiele lat będziemy palić nim w piecach – podkreślił prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot. Celem konkursu EkoKarlik jest – jak dodał – promowanie etyki ekologicznej w działaniach na rzecz środowiska, ukazywanie różnorodności rozwiązań w ochronie środowiska, zachęcenie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Konkurs nie zakłada nagród finansowych – nagrodami są: statuetka i tytuł „Ekokarlik” oraz możliwość posługiwania się logo konkursu i zdobytym tytułem. – Jest mi niezmiernie miło, tym bardziej, że trzeba patrzeć na to, co dzieje się tu, na Śląsku. Śląsk zmienia się przemysłowo, krajobrazowo, ale i ekologicznie. Śląsk jest dziś już bardzo, mówiąc wprost, czysty. Węgiel, ze swojej natury jest czarny, ale nie brudny i pochodząca z niego energia też nie musi być brudna. Myślę, że postępując w myśl zasady gigadżule a nie tony, z tą histerią antywęglową sobie poradzimy – podkreślił odbierając nagrodę prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk.

Bartłomiej Szopa
Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej

 

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Partnerzy