Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Ważny program nabierze przyspieszenia (BG 1-2-3 2020)



 

3 marca br. premier Matusz Morawiecki zapowiedział podczas swojej wizyty w Radziszowie, że wkrótce Program „Czyste Powietrze” nabierze rozpędu. Do końca ubiegłego roku zgłoszono do niego w całym kraju ok. 100 tys. wniosków, a rząd zakładał, że będzie ich trzykrotnie więcej. Spodziewano się ich ok. 300 tys. w pierwszym roku realizacji tego programu najbardziej spójnego pod względem ekologicznych celów. Ze złożonych wniosków niespełna połowa została rozpatrzona.

Program „Czyste Powietrze” ma aspekt ekologiczny, gospodarczy i indywidualny. Premier podkreślał, że jego realizacja przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska, przynosi impulsy rozwojowe wielu firmom i zmniejsza rachunki za ogrzewanie domów. Biurokratyczne korki w składaniu i rozpatrywaniu wniosków zostaną zlikwidowane na przełomie marca i kwietnia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska już anonsuje na swojej stronie internetowej zmiany, które wkrótce zaczną obowiązywać.

Uproszczone zostaną zasady przyznawania dotacji. Terminy rozpatrywaniu wniosków będą skrócone z dotychczasowych 90 do 30 dni roboczych, a nawet do 14 dni w przypadku dofinansowania częściowej spłaty kredytu bankowego. Uproszczone zostaną wnioski o dotacje, a ich wysokość będzie uzależniona od efektu ekologicznego. Dofinansowanie z programu będzie przysługiwało przedsięwzięciom o minimalnej kwocie 3000 zł, za wyjątkiem zakupu i montażu źródła ciepła. Maksymalna kwota dotacji na planowane zamierzenia termomodernizacyjne wyniesie 37 tys. zł, przy czym poszczególne przedsięwzięcia nie będą sumowane, każde oceniane będzie oddzielnie.

Korzystne zmiany beneficjentom przyniesie połączenie programu „Czyste Powietrze” z innymi instrumentami wsparcia ekologicznych zamierzeń (dotacji gminnych, kredytów bankowych). Będzie można sięgnąć po różne formy wsparcia. Zapowiedziana jest różna intensywność dofinansowania w formie dotacji z programu Czyste Powietrze. Pełnym, 100 proc. pokryciem objęte zostaną koszty audytu energetycznego. Na 75 proc. dotacje można liczyć przy podłączeniu do sieci ciepłowniczych lub zakupu i montażu kotłowni gazowej. Dla przedsięwzięcia dotyczących fotowoltaiki przewidziano 50 proc. dotacje ponoszonych przez beneficjentów kosztów.

Jolanta Talarczyk

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy