Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Łap deszcz (BG 4-5-6 2020)



 

Łap deszcz


Po wielodniowych deszczach widmo suszy zbladło. Ale zagrożenie hydrologiczne nie zniknęło. W Polsce zasoby słodkiej wody w przeliczeniu na mieszkańca są małe. Nie stać nas na marnotrawstwo. W lipcu br. ma ruszyć ogólnopolski program „Moja Woda”, adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych.

Podczas 20 minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m kw. spływa około 360 litrów wody, którą warto wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia samochodu i innych celów gospodarczych. Tysiące litrów deszczówki spływające rocznie do kanalizacji ma przełożenie na rachunki za zużycie wody z wodociągu. W gminach od kilku lat pojawiają się programy aktywizujące lokalne społeczności do gromadzenia i wykorzystania deszczówki. Są rozproszone. Niektóre zachęcają do zakupu wolnostojących zbiorników na deszczówkę. Inne preferują realizację trwałych systemów małej retencji (takich jak np. ogrody deszczowe, studnie chłonne, zbiorniki retencyjne). Brakuje wieloletnich, jednolitych i skoordynowanych działań w skali całego kraju. I tą właśnie systemową lukę ma zapełnić nowy program priorytetowy „Moja Woda”, ogłoszony przez Ministerstwo Klimatu i NFOŚiGW. Zasady i zakres finansowanych zadań poznamy wkrótce.

Założenia programu „Moja Woda” przewidują, że będzie realizowany w latach 2020-2024. Jego planowany budżet to 100 mln zł. Efektem ma być 20 tys. przydomowych instalacji, dzięki którym w ciągu roku zagospodarowanych zostanie około jednego miliona m sześc. wody deszczowej. Beneficjentami tego programu będą właściciele domów jednorodzinnych. Maksymalna kwota dotacji ma wynieść 5 tys. zł, czyli nie więcej niż 80 proc. poniesionych kosztów. Wymagany będzie własny wkład finansowy zainteresowanych skorzystaniem z programu. Dotacje będzie można wykorzystać na zakup, montaż i uruchomienie m.in.: zbiornika retencyjnego lub podziemnego oczka wodnego, instalacji do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody na terenie danej nieruchomości. Obsługą merytoryczną programu zajmować się będą Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. A zatem wnioski z województwa śląskiego będzie przyjmował WFOŚiGW w Katowicach.

 

Tal

Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy