„Czyste Powietrze” dostępniejsze
Mamy możliwość, aby ze stworzonej przez program szansy skorzystać.
Walki ze smogiem nie uda się wygrać bez powszechnej mobilizacji wszystkich „producentów” zanieczyszczeń powietrza, w tym gospodarstw domowych. W woj. śląskim chętnych do włączenia się do tej batalii przybywa lawinowo. Ale potrzeby także są ogromne. Co dostrzega Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zwiększając dostępność programu „Czyste Powietrze”.
W ponad czterech milionach domów głównym źródłem ciepła są tzw. kopciuchy spalające tony najgorszego sortu węgla i drewna. Ich wymiana na ekologiczne kotły jest priorytetowym zadaniem w walce o „Czyste Powietrze”, które jest ogólnopolskim programem realizowanym od roku. Województwo śląskie jest w tym programie krajowym liderem.
Jak informuje Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do programu „Czyste Powietrze” w śląskim regionie zgłoszono na koniec października br. 10 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania 150 mln zł. Program „Czyste Powietrze” nie jest akcyjny, zaplanowano go aż na 10 lat. Wnioski ciągle można składać. I jest to łatwiejsze. 29 lipca br. zwiększono dostępność programu umożliwiając gminom udział w jego wdrażaniu. Współpraca jest dobrowolna. Wiele samorządów przygotowuje się do tego zadania i podpisuje stosowną umowę z WFOŚiGW w Katowicach. Po jej zawarciu i przeszkoleniu pracowników do obsługi i wstępnej weryfikacji zainteresowani uzyskaniem wsparcia Funduszu już nie będą musieli jeździć do jednego z trzech dotychczas obsługujących program punktów w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie. Wszystkie formalności załatwią w pobliżu swojego domu. To duże ułatwienie dla potencjalnych beneficjentów. W połowie listopada br. na liście urzędów gmin, w których można było składać wnioski było już 21 miejscowości. Informowaliśmy już na naszych łamach o zasadach korzystania z programu „Czyste Powietrze”. Przypomnijmy zatem tylko, że można korzystać z dotacji, pożyczek lub obu tych form wsparcia na poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń jednorodzinnych budynków mieszkalnych, w tym również nowo budowanych. Pomoc ukierunkowana jest głównie na wymianę tzw. kopciuchów na ekologiczne kotły nowej generacji oraz termomodernizację domów (ocieplenie, wymianę okien itp.). Wysokość finansowego wsparcia jest uzależniona od dochodu miesięcznego na osobę w danym gospodarstwie domowym. Udział gmin we wdrażaniu programu priorytetowego „Czyste Powietrze” nie jest jedyną zmianą wprowadzoną w nim ostatnio. Jest on stale aktualizowany i dostosowywany do pojawiających się potrzeb potencjalnych beneficjentów. Stąd m.in. wprowadzenie progów dochodowych w wysokości wsparcia, które gwarantują preferencję dla najuboższych gospodarstw domowych. Jesienią br. pojawiło się kolejne udogodnienie, tym razem dla osób zagubionych w różnorodnych ofertach ekologicznego ogrzewania domów. 2 września br. rozpoczęło się tworzenie bazy urządzeń grzewczych spełniających wymogi programu. Realizatorem tego zadania jest Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Producenci lub krajowi przedstawiciele producentów mogą zgłaszać swoje wyroby. Po sprawdzeniu i weryfikacji podanych parametrów technicznych będą one umieszczane bezpłatnie w ogólnopolskiej bazie urządzeń grzewczych: czyste-urzadzenia.iso.edu.pl. Baza nie będzie komercyjna. Będzie miała wyłącznie charakter informacyjny. Ma pomóc beneficjentom w wypełnianiu wniosków o dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Osobom zainteresowanym skorzystaniem z programu „Czyste Powietrze” pomocy merytorycznej w podjęciu decyzji mogą udzielić doradcy energetyczni. Można skorzystać z ich opinii w WFOŚiGW w Katowicach lub w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. W woj. śląskim jest także kilkudziesięciu gminnych doradców energetycznych, czyli wytypowanych przez urzędy gmin pracowników, którzy zostali przeszkoleni przez WFOŚiGW w zakresie efektywności energetycznej, gospodarki nieskoemisyjnej oraz odnawialnych źródeł energii. Z fachowego doradztwa w tym zakresie można korzystać również w niektórych ośrodkach pomocy społecznej, które włączyły się do promowania programu wśród swoich podopiecznych.
Jolanta Talarczyk
Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl