Dzięki ofercie złożonej przez GIPH górniczy przedsiębiorcy dostaną 50 procent dofinansowania na wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych.
Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wygrała konkurs na opracowanie studium wykonalności programu sektorowego dla sektora górnictwa węgla kamiennego wraz z sektorem produkcji górniczych maszyn i urządzeń.
W Nowej Perspektywie Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidziano ścisłą współpracę nauki z biznesem w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w I osi priorytetowej pt. „Wsparcie prowadzenia prac B+R (badawczych i rozwojowych) przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja naukowo-badawcze”. Szczególne znaczenie posiadają sektorowe programy finansowania prac badawczych i rozwojowych w przedsiębiorstwach utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska – zrzeszonych pprzedsiębiorców prowadzących działalność w danej branży.
W ramach programów sektorowych ogłaszane będą nabory wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych zgodnych z agendami badawczymi wskazanymi w programach. Zgodnie z projektem POIR przedsiębiorca będzie mógł uzyskaćwsparcie w zakresie wdrożenia wyników prac B+R. Dodatkowo beneficjenci programu sektorowego będą mogli ponosić wydatki, które wykraczają poza zakres prac B+R i stanowią ich niezbędne uzupełnienie, m.in. w zakresie: internacjonalizacji wyników działaności B+R, związanych z ich komercializacją na rynkach zagranicznych, tworzenia lub rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej, ochrony własności intelektualnej (poza granicami kraju), wzornictwa, rozwoju kadr (w ramach cross financingu).
Jedna z nielicznych ofert
W ramach programu sektorowego przedsiębiorcy będą mogli uzyskać 50 proc. dofinansowania. W celu przygotowania programów, które będą spełniały oczekiwania poszczególnych branż, konieczne jest rozpoznanie potrzeb i potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjnego poszczególnych sektorów gospodarki. Dokumentem, który ma za zadanie zebrać takie informacje, jest studium wykonalności programu sektorowego, będące tym samym wnioskiem o ustanowienie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu sektorowego.
Oferta na przygotowanie studium wykonalności programu sektorowego dla sektora węgla kamiennego wraz z sektorem produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego złożona przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową jako jedna z nielicznych została wybrana przez NCBiR.
– Cieszę się, żew nowej perspektywie finansowej UE wreszcie dostrzeżono branżowe organizacje samorządu gospodarczego i umożliwiono im podjąć bardzo znaczące dla interesów swoich członków działania – skomentował Janusz Olszowski, prezes GIPH.
Studium wykonuje GIG
Studium wykonalności programu sektorowego na zlecenie Izby wykonuje Główny Instytut Górnictwa, który wspomaga grupa naukowców z praktycznie wszystkich liczących sięinstytutów i uczelni górniczych. Na obecnym etapie zebrano ok. 140 propozycji tematów badawczych, które były zgłaszane zarówno przez przedsiębiorców jak i jednostki naukowe. Te tematy zostały podzielone na tzw. bloki tematyczne.
Pierwszy blok dotyczy technik, technologii i materiałów dla potrzeb rozpoznania, udostępnia i eksploatacji złóż węgla. Drugi poświęcono rozwojowi oferty produktowej, w tym optymalizacji i unowocześniania procesów przeróbki węgla i zagospodarowanie odpadów, nowatorskich i efektywnych energetycznie metod przetwarzania węgla, wysokosprawnych technologii spalania węgla kamiennego i nowych metod utylizacji metanu. Trzeci blok skupia zagadnienia z zakresu racjonalizacji zasobów i procesów ich zorientowania na poprawę konkurencyjności węgla kamiennego.
Jg
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl