Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 9 - 10 (231 - 232) Wrzesień - Październik 2014 r.



Będzie program sektorowy dla górnictwa

Dzięki ofercie złożonej przez GIPH górniczy przedsiębiorcy dostaną 50 procent dofinansowania na wdrożenie wyników prac badawczych i rozwojowych.


Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wygrała konkurs na opracowanie studium wykonalności programu sektorowego dla sektora górnictwa węgla kamiennego wraz z sektorem produkcji górniczych maszyn i urządzeń.

W Nowej Perspektywie Finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidziano ścisłą współpracę nauki z biznesem w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój w I osi priorytetowej pt. „Wsparcie prowadzenia prac B+R (badawczych i rozwojowych) przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja naukowo-badawcze”. Szczególne znaczenie posiadają sektorowe programy finansowania prac badawczych i rozwojowych w przedsiębiorstwach utworzone jako odpowiedź na potrzeby przedstawicieli środowiska – zrzeszonych pprzedsiębiorców prowadzących działalność w danej branży.

W ramach programów sektorowych ogłaszane będą nabory wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych zgodnych z agendami badawczymi wskazanymi w programach. Zgodnie z projektem POIR przedsiębiorca będzie mógł uzyskaćwsparcie w zakresie wdrożenia wyników prac B+R. Dodatkowo beneficjenci programu sektorowego będą mogli ponosić wydatki, które wykraczają poza zakres prac B+R i stanowią ich niezbędne uzupełnienie, m.in. w zakresie: internacjonalizacji wyników działaności B+R, związanych z ich komercializacją na rynkach zagranicznych, tworzenia lub rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej, ochrony własności intelektualnej (poza granicami kraju), wzornictwa, rozwoju kadr (w ramach cross financingu).


Jedna z nielicznych ofert

W ramach programu sektorowego przedsiębiorcy będą mogli uzyskać 50 proc. dofinansowania. W celu przygotowania programów, które będą spełniały oczekiwania poszczególnych branż, konieczne jest rozpoznanie potrzeb i potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjnego poszczególnych sektorów gospodarki. Dokumentem, który ma za zadanie zebrać takie informacje, jest studium wykonalności programu sektorowego, będące tym samym wnioskiem o ustanowienie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu sektorowego.

Oferta na przygotowanie studium wykonalności programu sektorowego dla sektora węgla kamiennego wraz z sektorem produkcji maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego złożona przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową jako jedna z nielicznych została wybrana przez NCBiR.

– Cieszę się, żew nowej perspektywie finansowej UE wreszcie dostrzeżono branżowe organizacje samorządu gospodarczego i umożliwiono im podjąć bardzo znaczące dla interesów swoich członków działania – skomentował Janusz Olszowski, prezes GIPH.


Studium wykonuje GIG

Studium wykonalności programu sektorowego na zlecenie Izby wykonuje Główny Instytut Górnictwa, który wspomaga grupa naukowców z praktycznie wszystkich liczących sięinstytutów i uczelni górniczych. Na obecnym etapie zebrano ok. 140 propozycji tematów badawczych, które były zgłaszane zarówno przez przedsiębiorców jak i jednostki naukowe. Te tematy zostały podzielone na tzw. bloki tematyczne.

Pierwszy blok dotyczy technik, technologii i materiałów dla potrzeb rozpoznania, udostępnia i eksploatacji złóż węgla. Drugi poświęcono rozwojowi oferty produktowej, w tym optymalizacji i unowocześniania procesów przeróbki węgla i zagospodarowanie odpadów, nowatorskich i efektywnych energetycznie metod przetwarzania węgla, wysokosprawnych technologii spalania węgla kamiennego i nowych metod utylizacji metanu. Trzeci blok skupia zagadnienia z zakresu racjonalizacji zasobów i procesów ich zorientowania na poprawę konkurencyjności węgla kamiennego.


Jg

 

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy