Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 5 - 6 (203 - 204) Maj - Czerwiec 2012 r.



W trosce o bezpieczeństwo (BG 5-6 2012)

Zagrożenia

Monitoring

 

Od kilkunastu lat obserwowany jest w polskich kopalniach węgla kamiennego wzrost poziomu zagrożeń, mimo zmniejszającego się sukcesywnie poziomu wydobycia. Bezpieczne prowadzenie robót górniczych w takich warunkach wymaga dostosowania działań profilaktycznych do wcześniej określonego potencjalnego poziomu zagrożeń oraz głównie - bieżącego monitorowania występujących zagrożeń i umiejętności właściwego wykorzystania pomiarów.

W przypadku występowania większej liczby zagrożeń monitorowanie takie wydaje się niewystarczające. Dowodzą tego zdarzenia z ostatnich lat, których skutki były tragiczne:

-21.11.2006 r. – KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej, zapalenie i wybuch metanu w ścianie (w pokładzie 506) – 23 wypadki śmiertelne, 1 lekki,

-13.o1.2008 r. – KWK „Mysłowice-Wesoła” w Mysłowicach, pożar endogeniczny, zapalenie i wybuch metanu oraz pyłu węglowego rejonie przecinki ściany (w pokładzie 510) – 2 wypadki śmiertelne, 1 lekki,

-04.06.2008 r. „Borynia” w Jastrzębiu Zdroju, zapalenie i wybuch metanu w ścianie ( w pokładzie 405/1) – 6 wypadków śmiertelnych, 5 cięż i 12 lekkich,

-18.09.2009 r. – KWK „Wujek” Ruch „Śląsk” w Rudzie Śląskiej, zapalenie i wybuch metanu w ścianie (w pokładzie 409) – 20 wypadków śmiertelnych oraz 53 wypadki ciężkie i lekkie.

Charakterystyczną cechą rejonów, w których doszło do zdarzeń jest to, że współwystępowało w nich kilka zagrożeń. Potrzebna jest zatem przynajmniej kompleksowa ocena poziomu tych zagrożeń oraz predykcja ich poziomu. Uzupełnieniem powinno być także monitorowanie stanu technicznego i bieżących parametrów pracy maszyn i urządzeń ciągów technologicznych.

Opracowanie metod bieżącej oceny poziomu potencjalnego oraz rzeczywistego zagrożeń zostało podjęte w realizowanym przez Główny instytut Górnictwa – z udziałem naukowców z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG – projekcie strukturalnym Pt.: „Informatyczny system wspomagania kompleksowego zarządzania zagrożeniami górniczymi”. Projekt ten został sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Uwzględniono w nim zagrożenia: tąpaniami, metanowe, wybuchem pyłu węglowego, pożarami endogenicznymi, klimatyczne oraz dzianiem pyłów szkodliwych dla zdrowia, wodne, wyrzutami gazów i skał oraz radiacyjne. Jak podkreśla dr Stanisław Trenczek, sekretarz naukowy Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, przyjęto podział poziomu zagrożeń na poziom potencjalny (określany na podstawie zaliczeń i klasyfikacji dokonywanych dla rejonu projektowanej eksploatacji), oraz na poziom rzeczywisty (określany na podstawie parametrów istotnych dla danych warunków). W przypadku poziomu potencjalnego poszczególnym kategoriom, grupom., stopniom i klasom przypisano odpowiednią wartość parametryczną. Podobnie scharakteryzowano prawdopodobieństwo przewidywalności i skutków ich wystąpienia. Główną uwagę skupiono na zagrożeniach o charakterze dynamicznym, to jest na zagrożeniach skojarzonych, dla których przyjmowane są – z rejonu ściany: -energia zaistniałego maksymalnego w danym miesiącu wstrząsu górotworu, najmniejsza odległość epicentrum wstrząsu, sumaryczna miesięczna wydzielona energia wstrząsów; -stężenie metanu w powietrzu wylotowym, metanowość wentylacyjna, metanowość bezwzględna, zdolność wentylacyjna do rozrzedzenia metanu do wartości dopuszczalnych; -intensywność osiadania pyłu węglowego w wylotowym prądzie powietrza w odległości 30 i 50 metrów od ściany; -wskaźnik Grahama, przyrost stężenia CO, ilość CO w wylotowym prądzie powietrza; -temperatura pierwotna górotworu, maksymalna temperatura powietrza, minimalna intensywność chłodzenia.

Sposoby predykcji poziomu zagrożeń opracowano w ramach projektu badawczego pt. ”System monitorowania i prognozowania zagrożeń związanych z eksploatacją górniczą w ścianach i przodkach głębokich kopalń węgla kamiennego o wysokiej koncentracji wydobycia” zrealizowanego przez Instytut EMAG we współpracy z ukraińskim instytutem Avtomatgormasz. W ramach tego projektu został opracowany prototyp nowego systemu, Ew którym założono rozszerzenie zakresu pomiarów, integrację danych o środowisku i informacji technologicznych oraz wprowadzenie elementów krótkoterminowego prognozowania poziomu zagrożeń naturalnych. Zmiany te mają na celu poprawę bezpieczeństwa i wyników ekonomicznych zakładów górniczych. Istotne jest wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych umożliwiających pełniejszą niż dotychczas analizę parametrów bezpieczeństwa, z kontrolą sprowadzoną na niższy poziom. Możliwe jest wówczas automatyczne zatrzymywanie ciągów technologicznych przy zagrożeniu wybuchem także wypracowywanie i natychmiastowe przekazywanie specjalistycznym służbom informacji prognostycznych, co pozwala n uniknięcie stanów bezpośredniego zagrożenia i związanych z tym przymusowych postojów.

Założenia funkcjonalne nowego systemu uwzględniają:

-rozszerzenie zakresu pomiarów za pomocą czujników stacjonarnych tak, aby możliwa była ciągła kontrola parametrów bezpieczeństwa w ścianach i przodkach, czyli tam, gdzie znajdują się źródła zagrożeń, a ich poziom i dynamika są najważniejsze;

-rozszerzenie zakresu pomiarów w ścianach i przodkach informacje technologiczne (stan pracy maszyn i urządzeń, położenie maszyny urabiającej itp.), niezbędne do wypracowywania prognoz i decyzji sterujących;

-zapewnienie środków technicznych umożliwiających przetwarzanie i analizę danych pomiarowych oraz odejmowanie i realizację decyzji sterujących w czasie rzeczywistym w jenowym centrum dyspozytorskim, położonym w bezpośredniej bliskości monitorowanego obiektu, tzn. ściany przodka;

-zapewnienie środków technicznych umożliwiających transmisje zbieranych przetwarzanych informacji z lokalnych centrów dyspozytorskich na powierzchnię w celu wykorzystania ich w rutynowej działalności profilaktycznej.

Zasadniczym elementem nowe struktury jest zintegrowany system transmisji składający się z zestawu lokalnych stacji transmisji danych zbudowanych czynnych ścianach i przodkach przygotowawczych. Do realizacji funkcji ostrzegani o sytuacjach awaryjnych i przedawaryjnych przewiduje się również sprzężenie systemu z urządzeniami głośnomówiącej łączności technologicznej.

Baza danych podziemnej części systemu powinna zawierać rejestrowane na bieżąco wyniki pomiarów z zakresu aerologii (wentylacja ze szczególnym uwzględnieniem zawartości metanu i stanu obiektów technologicznych oraz oprogramowanie przeznaczone do wykonywania prognoz stężeń gazów w rejonie ściany. Parametry środowiska, określające poziom zagrożeń są monitowane przez stacje pomiarowe. Są to: - stacje PPA służące do wykonywania pomiarów jakości i ilości powietrza (CO, O2, prędkość przepływu powietrza, ciśnienia, temperatura), zlokalizowane na końcach wyrobiska ścianowego – na jego wlocie i wylocie; -stacje PMS służące do akwizycji danych metanometrycznych za pomocą sieci czujników (M) rozmieszczonych wzdłuż wyrobiska ścianowego z możliwością wykorzystania komunikacji bezprzewodowej; -stacje MPT przeznaczone do akwizycji stanów podstawowych urządzeń ciągów technologicznych w rejonie ściany, tj. kombajnu, obudowy zmechanizowanej i przenośników.

Ponadto w kopalniach zagrożonych tąpaniami zestaw pomiarowy może być uzupełniony o stację akwizycji danych sejsmicznych monitorującą sygnały z sieci geofonów. Dane ze wszystkich monitorowanych urządzeń (wentylacja, metan, maszyny i urządzenia ciągów technologicznych, sejsmologia) są przekazywane do lokalnej stacji transmisji a stamtąd do urządzeń komputerowych rejonowego i powierzchniowego centrum dyspozytorskiego.

-Odmienność nowego, systemu monitorowania zagrożeń i nowa filozofia działania spowodowały, że w opracowanym prototypie nie mogły być zastosowane czujniki i urządzenia transmisji danych -wyjaśnia dr inż. Stanisław Trenczek.

Konieczne było opracowanie kilku nowych elementów z zakresu przyrządów pomiarowych i transmisyjnych. Pierwsze z nich to czujniki parametrów aerologicznych do pomiaru składu chemicznego i parametrów fizycznych powietrza kopalnianego. Zestaw tworzą czujniki gazometryczne typoszeregu Exx o jednolitej konstrukcji mechanicznej i elektronicznej, w tym czujnik metanu ECH oraz czujniki do pomiaru innych parametrów (CO, CO2, O2), przystosowane do wymagań systemu (zasilanie, sygnał wyjściowy), czujniki parametrów fizycznych AS-3CR (prędkość przepływu powietrza) i THP-2CR (ciśnienie bezwzględne, wilgotność, temperatura). Drugim elementem jest pulpit operatorski POp umożliwiający aktywizację, wizualizację i archiwizację danych z sieci iskrobezpiecznych czujników parametrów aerologicznych i technologicznych. Jest on wykorzystywany w systemie monitorowania i prognozowania zagrożeń, gdzie pełni rolę monitora lokalnych stacji akwizycji danych pomiarowych. W zależności od wersji oprogramowania i konfiguracji złącz może pracować jako monitor stacji pomiaru parametrów aerologicznych (PPA), metanometrycznych (PMS) lub technologicznych (MPT). Nowym elementem jest zasilacz akumulatorowy EZA-1 przeznaczony do zasilania elektrycznych urządzeń iskrobezpiecznych, wymagających stabilizowanego napięcia stałego 12 V w sytuacjach awaryjnych, gdy zasilanie sieciowe zostało wyłączne. Jest on wykorzystywany do buforowego zasilania monitorów, pulpitów operatorskich i czujników stacji pomiarowych parametrów aerologicznych i metanometrycznych dal zapewnienia wymaganej przepisami autonomicznej pracy w okresach, gdy wyłączone jest zasilanie sieciowe. Również nowością jest górniczy komputer przemysłowy GKP-09 przeznaczony do wizualizacji, rejestrowania oraz sterowania procesem wydobywczym w kopalni węgla kamiennego. Komputer klasy IBK PC wraz z pozostałymi podzespołami zamknięty jest w ognioszczelnej osłonie i może pracować w środowiskach zaliczanych do stopnia a, b, c niebezpieczeństwa wybuchu metanu oraz klasy A lub B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. W systemie monitorowania i prognozowania zagrożeń komputer GKP-09 pełni rolę terminala. Wersja iskrobezpieczna komputera może służyć jako serwer rejonowego centrum dyspozytorskiego, zasilany podczas przerw w zasilaniu sieciowym z zasilacza akumulatorowego EZA-1. Ostatnim z istotnych elementów jest system transmisji, pozwalającym na współpracę urządzeń dołowych systemu monitorowani i prognozowani zagrożeń z dowolnego typu systemem transmisji, wyposażonym w interfejs RS-485. W rozwiązaniu prototypowym zastosowano opracowany w ITI EMAG system typu ZIST, zaprojektowany jako uniwersalny światłowodowy system transmisji o dużej przepustowości. System składa się z oddzielnych pod względem konstrukcyjnym i funkcjonalnym urządzeń, w terminologii systemu nazwanych modułami, z których można budować struktury komunikacyjne w układach ringu, struktury drzewiaste i mieszane o różnej wielkości, zależne od potrzeb, upodobań i możliwości finansowych użytkownika. Wraz z rozwojem systemu, w zależności od zapotrzebowani, zestaw ten może być uzupełniany kolejne moduły i punkty dostępne.

Przeprowadzone w niegazowej kopalni „Guido” testy funkcjonalne systemu oraz w zagrożonej wybuchami metanu kopalni „Bielszowice” badania terenowe pozwoliły na sprawdzenie nowo zaprojektowanych przyrządów pomiarowych i sprzętu telekomunikacyjnego w różnych, w tym bardzo trudnych warunkach. Wyniki badań potwierdzają, że nowa koncepcja oceny poziomu zagrożeń realizacji monitorowania i predykcji jest możliwa do zastosowania w praktyce.

Oprac: Mira Borkiewicz

(na podstawie artykułu Stanisława Trenczka „Ocena oraz predykcja zagrożeń”)

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy