Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy nr 4 - 6 (296-298) Kwiecień-Czerwiec 2020 r.



Węgiel z Bogdanki coraz bardziej zielony

Dla spółki ważne jest nie tylko wydobycie, ale i projekty proekologiczne i działania poprawiające otoczenie przyrodnicze.


 

Górnictwo ma duży wpływ na środowisko, ale kopalnie i spółki węglowe ten wpływ starają się zmniejszać. Wiele proekologicznych projektów realizuje Lubelski Węgiel Bogdanka.

Kopalnia tworzy m.in. obszary rekreacyjne zadrzewiając zdegradowane tereny, buduje zbiorniki wodne, zagospodarowuje odpady wydobywcze, tworzy i dba o pielęgnację ścieżki edukacyjnej, inwestuje w ochronę bioróżnorodności oraz edukację z zakresu zrównoważonego rozwoju.

– Ograniczenie wpływu działalności na bezpieczeństwo otoczenia przyrodniczego to jeden z podstawowych celów naszej strategii społecznej odpowiedzialności. W ramach jego realizacji podejmujemy dziesiątki inicjatyw i przedsięwzięć proekologicznych. Wiele z nich obliczamy na efekty średnio i długoterminowe, z których skorzystają także przyszłe pokolenia. Dodatkowym, choć równie ważnym celem naszych aktywności proekologicznych jest angażowanie w nie środowisk lokalnych, w wielu przypadkach już w fazie projektowania. Przyczyniamy się w ten sposób do budowania świadomości społecznej i zrównoważonego rozwoju naszego otoczenia – mówi Sławomir Krenczyk, dyrektor ds. relacji z otoczeniem LW Bogdanka.

 

Staw rybny

Jednym z najważniejszych prośrodowiskowych działań Bogdanki jest rekultywacja terenów. Ideą leżącą u podstaw rekultywowania gruntów przez Bogdankę było stworzenie obszaru rekreacyjno-zadrzewionego na obszarze górniczym w gminie Puchaczów. Prace objęły 12,34 hektarów na gruntach, które są własnością kopalni. Zostały one wykupione z uwagi na występowanie szkód górniczych.

Całe przedsięwzięcie miało charakter etapowy zostało przeprowadzone w latach 2018-2019. Do profilowania terenu wykorzystano ok. 245 tys. t odpadów wydobywczych, które następnie zostały przykryte masami ziemnymi.

Jednym z ważniejszych elementów rekultywacji było wybudowanie stawu rybnego
o powierzchni 1,60 ha. Jego zadaniem jest chronić zasoby wodne oraz służyć agroturystyce. Nowy zbiornik wodny przyczynił się do ochrony stosunków wodnych na tym terenie, polepszenia użytkowania gruntów oraz ochrony gruntów przed lokalnymi podtopieniami.

Ostatni etap obejmował rekultywację biologiczną – w tym etapie znalazły się prace agrotechniczne, wysadzenie drzew i krzewów, wykonanie pieszych ścieżek. Wykonane prace zwiększyły powierzchnię obszarów zadrzewionych w gminie Puchaczów.

 

Stop suszy

W latach 2019 i 2020 w miejscowości Nadrybie Dwór kopalnia przeprowadziła prace związane z regulacją stosunków wodnych na gruntach rolnych w ramach usuwania szkód górniczych spowodowanych eksploatacją węgla. Znacznemu ograniczeniu uległa możliwość użytkowania gruntów przez właścicieli działek.

W pierwszym etapie prac został wykonany zbiornik wodny – wyrównawczy o całkowitej powierzchni 1,83 hektara, przedzielony groblą, którego ściany zostały wzmocnione narzutem kamiennym.

W drugim etapie wykonano przepompownie wód, która reguluje poziom wody na tym terenie, zaś cały obszar wokół zbiornika o powierzchni ok. 4,5 ha został zagospodarowany i przywrócony do rolniczego użytkowania. Budowa zbiornika wpłynęła także na walory estetyczne i przyrodnicze w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji.

Te, i inne działania z zakresu gospodarki wodnej, wpisują się w ogólnokrajowy program społeczny „Stop Suszy” ponieważ pozwalają na zatrzymanie i zmagazynowanie wody w sposób kontrolowany, a także podnoszą walory krajobrazowe najbliższej okolicy.

 

Zagospodarowanie odpadów wydobywczych

Każda kopalnia boryka się z odpadami wydobywczymi. Bogdanka prowadzi gospodarkę odpadami wydobywczymi ukierunkowaną na jak największy stopień ich wykorzystania. Zostają wykorzystane m.in. do rekultywacji wyeksploatowanych wyrobisk odkrywkowych po kruszywach w okolicznych gminach – w ten sposób przywracany jest pierwotny charakter rekultywowanych terenów, co zapobiega m.in. tworzeniu dzikich wysypisk śmieci.

Odpady są również wykorzystywane do rekultywacji wysypisk odpadów komunalnych jako materiał okrywowy oraz do utwardzania dróg lokalnych na terenie górniczym – w gminach górniczych Ludwin, Cyców i Puchaczów. Na przestrzeni kilku ostatnich lat naprawiono ok. 6,5 km lokalnych dróg dojazdowych do siedlisk i pól.

Zagospodarowanie odpadów w Bogdance utrzymuje się na poziomie 50 proc. wszystkich wytworzonych odpadów wydobywczych.

 

Ścieżka Edukacyjna Nadrybie

Ścieżka przyrodnicza powstała w 2015 r. na terenie niecki osiadania utworzonej w wyniku robót górniczych prowadzonych w latach 90. ub.w. Od tego czasu wzrastała tam bioróżnorodność biologiczna i to zadecydowało o utworzeniu ścieżki. Powstały przystanki z tablicami informacyjnymi o cennych walorach przyrodniczych na trasie ścieżki oraz miejsca odpoczynku.

Ścieżka ma bardzo duże znaczenie dla edukacji młodych pokoleń i zaznajamianie ich z koniecznością ochrony przyrody. Zwiększa przy tym walory przyrodnicze i krajobrazowe najbliższej okolicy, jak również stanowi atrakcję dla lokalnej społeczności (wędkowanie). Bogdanka dba o utrzymanie ścieżki oraz prowadzi jej bieżącą pielęgnację.

W 2020 r. lubelska kopalnia planuje przeprowadzić rekultywację skarpy obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych o powierzchni 2 ha. Prace obejmą nawiezienie ziemi na skarpę hałdy, zabiegi agrotechniczne, wysadzenie sadzonek drzew i krzewów, wysiew traw. Kontynuowane będą prace związane z zagospodarowaniem odpadów wydobywczych oraz rozpoczną się regulacje stosunków wodnych w rejonie m. Kobyłki poprzez przebudowę rowu oraz wykonanie kolejnego zbiornika wodnego i pompowni.

 

Stacja uzdatniania wody i instalacja fotowoltaiczna

Stacja uzdatniania wody to jeden z ważniejszych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym realizowanych w grupie kapitałowej Bogdanki. W wyniku działań inwestycyjnych rozpoczęto produkcję wody pitnej z wód dołowych oraz oczyszczonych ścieków deszczowych. Produkowana jest także woda technologiczna z wód dołowych oraz oczyszczonych ścieków sanitarnych i deszczowych. Ta woda jest używana w działaniach przeciwpożarowych oraz w układzie centralnej klimatyzacji pola Bogdanka.

Dostosowano pracę oczyszczalni ścieków do obowiązujących wymagań prawnych oraz zamknięto obiegi wodne, ścieków sanitarnych i deszczowych w ramach pola wydobywczego Bogdanka. Te działania skutkowały ograniczeniem poboru wód podziemnych w Bogdance i Stefanowie oraz ograniczeniem ilości odprowadzanych ścieków oczyszczonych w Bogdance. Na żadnym etapie produkcji wody pitnej nie ma ona styczności ze ściekami sanitarnymi, czy to w postaci ścieków surowych, czy też z wodą powstałą po ich oczyszczeniu. Na żadnym etapie produkcji wody pitnej i wody p.poż. nie są do nich dodawane środki chemiczne.

Na początku 2020 r. zakończono budowę i uruchomiono kolejny etap rozbudowy stacji uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków dla potrzeb pełnego zamknięcia obiegów wodno-ściekowych. Ostatni strumień odcieków z procesów filtracyjnych ze stacji został skierowany na nową instalację oczyszczającą i nie będzie już zawracany do wód surowych czy dołowych. Tym sposobem stacja uzdatniania wody wraz z oczyszczalnią ścieków przygotowana jest do tego, aby poza produkcją wód technologicznych i wody pitnej generować tylko odpady stałe, a wszystkie procesowe odcieki zawracać do procesów technologicznych uzdatniania wody lub oczyszczania ścieków.

W połowie maja 2020 r. Łęczyńska Energetyka w Bogdance uruchomiła pierwszą instalację fotowoltaiczną funkcjonującą na zasadach prosumenta. Instalacja została zainstalowana na dachu wymiennikowni W3 w Łęcznej. Moc instalacji wynosi 20 kW, a ilość wyprodukowanej energii elektrycznej powinna zabezpieczyć potrzeby własne obiektu w okresie całego roku.

 

Ochrona bioróżnorodności

LW Bogdanka zaangażowała się również w ochronę ptaków. W ramach projektu „Ochrona ekosystemów torfowiskowych Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego” realizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), współfinansowanego przez Unię Europejską Bogdanka wspiera renaturalizację siedlisk wodniczki. Projekt dotyczy wzmocnienia południowo-wschodniej metapopulacji wodniczki poprzez odtworzenie odpowiednich dla ptaków warunków siedliskowych na historycznych lub potencjalnych obszarach występowania tego gatunku.

W ramach projektu podjęte zostały działania, zmierzające do regulacji i stabilizacji poziomu wody na fragmencie obszaru Krowiego Bagna, na terenie Polesia, w sąsiedztwie dawnego PGR Krychów. W tym celu trwają prace prowadzące do wybudowania zastawek piętrzących na rowach odwadniających zanikające Jezioro Łaskie oraz jego bezpośrednie sąsiedztwo – łąki trzęślicowe. Planowana jest budowa trzech zastawek, które umożliwią zatrzymywanie i magazynowanie wód roztopowych oraz zatrzymanie odpływu wody z terenu w okresie wiosennym i na początku lata.

 

Inwestowanie w edukację

Wspólnie z Gminą Łęczna i Fundacją Krajobrazy Bogdanka realizuje działania z zakresu zrównoważonego rozwoju i partycypacji społecznej. W 2019 r. zrealizowano Program Estetyka Dla Miasta Łęczna, a w jego ramach m.in. przeprowadzono 5 spotkań tematycznych – paneli dyskusyjnych, prelekcji, warsztatów i wizji terenowych.

Zaangażowanie mieszkańców i ich pomysły zamieszczone w raporcie końcowym stały się podstawą do opracowania kolejnego etapu działań. W Łęcznej uruchomione zostanie Miejskie Laboratorium Estetyka, skupiające mieszkańców, liderów społecznych, ekspertów i samorządowców. Pierwszym widocznym efektem ich działań w ramach modułu „Zieleń Miejska” będą efektowne łąki kwietne wzdłuż Alei Jana Pawła II.

– Bogdanka, podejmuje szereg przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska naturalnego. Spółka ukierunkowana jest na zachowanie zasobów przyrody dla przyszłych pokoleń, tak aby w przyszłości mogły one korzystać ze środowiska w zakresie umożliwiającym właściwy rozwój oraz funkcjonowanie. Dlatego, tak ważne dla spółki są projekty proekologiczne i działania poprawiające otoczenie przyrodnicze – podsumowuje Sławomir Krenczyk.

 

Dariusz Ciepiela

Dziennikarz portalu wnp.pl i magazynu Nowy Przemysł

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy