Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 3 - 4 (225 - 226) Marzec - Kwiecień 2014 r.



Sześć filarów unii energetycznej

Sześć filarów unii energetycznej

Chcemy, by cała Europa uznała, że węgiel jest pełnoprawnym źródłem energii, który może być elementem takiego bezpieczeństwa.

 

Integracja europejska może w najbliższym czasie przybrać zupełnie nowy wymiar. Tym razem głównym spoiwem ma być wspólna energetyka. Tak w każdym razie wynika z polskiego pomysłu na poprawę bezpieczeństwa energetycznego UE. Jedną z głównych ról w tym procesie ma odegrać węgiel.

Plan taki przedstawił pod koniec marca premier Donald Tusk, który zaproponował stworzenie europejskiej unii energetycznej. Miałaby się ona opierać na 6 filarach, a jednym z nich byłaby zrehabilitowany węgiel.

Dużą uwagę przywiązywano do marcowego (20-21) szczytu unijnego, w którego programie znalazło się podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina oraz nowy unijny pakiet energetyczno-klimatycznym, który miałby obowiązywać do 2030 r. Polskie stanowisko w tym drugim temacie było jednoznaczne. Polska sprzeciwiała się, by już na tym szczycie UE zadeklarowała, że ograniczy emisję CO2 o 40 proc.

- Możemy rozmawiać o bardziej precyzyjnych celach klimatycznych tylko, gdy będziemy mieli dokładne wyliczenia, kogo ile to będzie kosztowało i jak wygląda mechanizm zadośćuczynienia dla polskich interesów. W innym przypadku nie będzie na to zgody – mówił wówczas premier Tusk.

W czasie marcowego szczytu ustalono, że nowy pakiet energetyczno-klimatyczny na lata 2020-2030 będzie ustalony w październiku. Wyniki marcowych obrad z dużą satysfakcją przyjął polski premier.

W czasie marcowego szczytu poruszono także temat wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego UE, m.in. poprzez zmniejszenie uzależnienia od zewnętrznych dostaw gazu i przyspieszenie dywersyfikacji dostaw energii. Szef polskiego rządu poruszył wtedy wątek, który parę dni później stanie się jednym z filarów zaproponowanej przez niego unii energetycznej. Premier Tusk zwrócił bowiem uwagę, że „wspólna strategia negocjacyjna UE przy zakupach gazu byłaby najlepszym i najszybszym sposobem uzależnienia się Europy od groźby dyktatu gazowego ze strony Rosji”.

Koncepcja budowy unii energetycznej światło dzienne ujrzała 29 marca br. W tym dniu premier uczestniczył we wmurowania aktu erekcyjnego pod nowy blok ciepłowniczy w Zakładzie Wytwarzania Tychy należącym do Grupy Tauron.

Według premiera unia ta miałaby się opierać na 6 filarach. Pierwszych z nich ma dotyczyć stworzenia skuteczniejszego mechanizmu solidarności gazowej na wypadek przerwania dostaw tego paliwa. Drugi - zwiększenia finansowania ze środków europejskich instalacji, które umożliwią solidarność europejską. Kolejnym istotnym elementem unii energetycznej miałyby być wspomniane już „wspólne zakupy energii”. W ten sposób Europa miałaby stać się jednym potężnym zamawiającym, co spowodowałoby, że kraje dostarczające energię do Europy nie mogły dyktować warunków w taki sposób, jak robiły do do tej pory. Premier podkreślił, że zwiększenie siły przetargowej UE powinno być „kluczowym momentem w relacjach przede wszystkim z Rosją, jako największym dostawcą gazu”. W ramach koncepcji unii energetycznej pojawiła się także rehabilitacja węgla, jako źródła energii.

- Polska od wielu lat pokazuje, że węgiel może stanowić gwarancję bezpieczeństwa energetycznego. Tak jak w Polsce stanowi taką gwarancję, może być także jedną z gwarancji bezpieczeństwa energetycznego dla całej Europy. To oczywiście wymaga takich, i jeszcze nowocześniejszych w przyszłości, inwestycji, jak ta dzisiaj w Tychach. Węgiel jako źródło energii zostanie zrehabilitowany pod warunkiem, że rzeczywiście będzie emitował mniej zanieczyszczeń i mniej CO2. Na razie chcemy, by cała Europa uznała, że węgiel jest pełnoprawnym źródłem energii, który może być elementem takiego bezpieczeństwa - mówił premier, który podziękował Śląskowi za bronienie „polskiego skarbu”, jakim jest węgiel.

Piątym filarem unii energetycznej miałby być gaz łupkowy, a ostatnim - szóstym „radykalna dywersyfikację źródeł dostaw energii i gazu”.

Prawie trzy tygodnie później, 17 kwietnia premier Donald Tusk uczestniczył w podpisaniu kontraktu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno III Grupy Tauron. I znów podkreślił, iż polski rząd bardzo serio traktuje swoje zobowiązanie i dlatego działania w sektorze energetyki będą oparte o polski węgiel.

- Tutaj w Jaworznie kontynuujemy wielki program bezpieczeństwa energetycznego. To jest inwestycja warta ponad 5 mld zł. Biorąc też pod uwagę nastroje wśród górników Śląska - ta inwestycja, podobnie jak budowa bloków w Opolu czy Kozienicach pokazują, że serio traktujemy zobowiązanie, iż energetykę będziemy opierać o polski węgiel - mówił Tusk i dodał, że blok będzie zużywał 2700 tys. t węgla roczne, co oznacza pracę przy jego wydobyciu dla 3 tys. górników.

Donald Tusk odniósł się również do problemu pakietu klimatycznego. Stwierdził też, że nowe bloki na węgiel pomagają redukować emisję CO2, co jest ważne dla ratowania polskiego węgla jako nośnika energii. Zapowiadał też, że w ciągu najbliższych sześciu lat inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne będą rzędu 30 mld zł.

Premier polskiego rządu przedstawił koncepcję unii energetycznej europejskim partnerom. Z Berlina popłynęła informacja, że ten projekt jest analizowany i niemiecki rząd bardzo poważnie traktuje tę propozycję. Z kolei prezydent Francji Francoise Hollande zapewnił po spotkaniu z premierem Tuskiem, że Polska i Francja w pełni porozumiały się w sprawie projektu europejskiej unii energetycznej.


Maciej Dorosiński
Dziennikarz tygodnika Trybuna Górnicza
i portalu górniczego nettg.pl

 

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy