Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Zaufanie, którego nie można zawieść

Zaufanie, którego nie można zawieść

Jeszcze kilka tygodni temu, w przeddzień zbliżających się wyborów na stanowisko Prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, ze spokojem oczekiwałem końca bieżącej kadencji, który miał być też końcem pewnej epoki – w życiu Izby, ale i moim własnym. Epoki trwającej od 21 lat, gdy po raz pierwszy objąłem swój urząd zobowiązując się uroczyście realizować misję GIPH.

Los po raz kolejny napisał jednak własny scenariusz. W demokratycznych, równych i tajnych wyborach, jakie miały miejsce podczas XXXVI Walnego Zgromadzenia Przedstawicieli Członków GIPH, przy braku głosów sprzeciwu oraz głosów wstrzymujących się, elektorzy jednomyślnie zdecydowali się powierzyć ster Izby raz jeszcze w moje ręce.

Gdy po kilku dniach minął efekt zaskoczenia,  przychodzi oto chwila na refleksję.

Przede wszystkim, pragnę w tym miejscu serdecznie podziękować za ogromny kredyt zaufania, o którym świadczą przytoczone rozstrzygnięcia wyborcze. Ogrom pracy, ponad dwie dekady walki, krew, pot i łzy (opromienione jednak wieloma sukcesami), a także jasna wizja przyszłości – oto, w czym upatruję motywów, jakimi przy urnach kierowali się nasi wyborcy.

Nie sposób przy tej okazji nie zdobyć się na kilka słów podsumowania.

Wypada zacząć od przypomnienia, że mimo upływu czasu nie zmienił się strategiczny cel Izby, którym pozostaje reprezentacja, wsparcie oraz ochrona interesów przedsiębiorstw górniczych, a także firm i instytucji działających w szeroko pojętym sektorze górnictwa.

Górnictwa, które – zawsze warto to podkreślać – dla Polski i Polaków nie od dzisiaj jest czymś więcej niż „tylko" działem narodowej gospodarki.  Górnictwo to potężne wpływy do państwowej kasy, ale także bezpieczeństwo energetyczne tego państwa. To setki tysięcy miejsc pracy i chleb dla polskich rodzin. To w końcu historia, kultura i tożsamość całych miast i regionów naszego kraju.

W minionych dekadach przedstawicie Izby byli obecni i aktywni wszędzie tam, gdzie zapadały kluczowe dla rodzimego górnictwa decyzje – czy to na szczeblu krajowym, czy europejskim.

Inicjowaliśmy zmiany ustaw, rozporządzeń, dyrektyw, ale też programów, projektów i innych dokumentów rządowych. Jako jedni z nielicznych, nasi reprezentanci, brali aktywny udział w postępowaniach dotyczących spraw członków Izby przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym i Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Jako pierwsi, zwracaliśmy też publicznie uwagę na poziom obciążeń podatkowych i administracyjnoprawnych związanych z funkcjonowaniem górnictwa oraz zabiegaliśmy o ich obniżenie, które to działania przyniosły branży wielomiliardowe oszczędności.

W 2016 r. Izba zainicjowała i przeprowadziła kampanię na rzecz uproszczenia procedur uzyskiwania koncesji wydobywczych. W efekcie wprowadzone zmiany legislacyjne, zgodne z propozycjami GIPH, umożliwiły przedłużenie terminów obowiązywania ponad 20 koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego.

Na stałe wsparcie z naszej strony mogli liczyć przedsiębiorcy rozwijający swoją działalność na rynkach zagranicznych. Izba prowadziła szeroko zakrojone działania promocyjne i organizowała misje gospodarcze w wielu krajach i na kilku kontynentach. W marcu 2021 r., pomimo trwającej pandemii koronawirusa, pod jej auspicjami udało się zorganizować Wirtualne Międzynarodowe Targi Górnictwa VIMMEX 2021.

W 2014 r. Izba opracowała dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju studium wykonalności programu sektorowego dla sektora górnictwa węgla kamiennego wraz z sektorem produkcji maszyn, urządzeń oraz usługowym dla górnictwa. Trzy lata później nasi pracownicy stworzyli założenia Programu kooperacyjnego wspierającego realizację przedsiębiorstw badawczo-rozwojowych w sektorze górnictwa węgla kamiennego wraz z sektorem produkcji maszyn i urządzeń oraz usług dla tej branży.

W latach 2020-2021 z inicjatywy Izby powstała „Ekspertyza dot. konsekwencji likwidacji kopalń dla sektora okołogórniczego i sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce”. Dokument ten zwraca uwagę na skutki procesu transformacji sektora górniczego, zarówno dla przedsiębiorstw działających na rzecz górnictwa, jak i dla gmin górniczych, zlokalizowanych nie tylko w województwie śląskim, ale także małopolskim, lubelskim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.

Obecnie Izba realizuje projekt „Regionalne obserwatorium procesu transformacji (ROPT)”, którego Liderem jest Województwo Śląskie. Jego celem jest wsparcie i usprawnienie zarządzania procesem transformacji regionu oraz promowanie rozwoju społeczno-gospodarczego.

Oprócz wspomnianych powyżej ważniejszych przedsięwzięć Izba na bieżąco, w zależności od potrzeb, sporządza ekspertyzy, wydaje periodyki, organizuje szkolenia, warsztaty i konferencje, które zdążyły już wpisać się na stałe w kalendarz wydarzeń branżowych.

Nie oglądając się na niesprzyjające okoliczności oraz ideologiczny klimat wokół górnictwa, bez względu na absurdalne często decyzje płynące zarówno z Brukseli, jaki i Warszawy oraz kłody rzucane nam niekiedy pod nogi przez nieprzychylne Izbie osoby, będziemy kontynuować dotychczasowy kurs, stojąc na straży interesów polskich firm i instytucji górniczych oraz okołogórniczych –  tak długo, jak długo będzie to możliwe.

Wierzę, że na to właśnie głosowali elektorzy, którzy obdarzyli mnie tak wielkim zaufaniem. I jako stary, nowy Prezes GIPH dołożę wszelkich starań, aby ich nie zawieść.

Janusz Olszowski

Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy