Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Za nami Górniczy Koncert Noworoczny 2025

Za nami Górniczy Koncert Noworoczny 2025

W poniedziałek, 24 lutego 2025 roku, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach gościła uczestników Górniczego Koncertu Noworocznego. To wydarzenie, będące już tradycją w kalendarzu regionu Śląskiego, każdego roku gromadzi ważne postaci życia gospodarczego, kulturalnego, naukowego i polityki – przedsiębiorców, przedstawicieli rządu, parlamentu i władz samorządowych, naukowców, liderów stowarzyszeń i instytucji związanych z górnictwem oraz szerokie spektrum gości z kraju i zagranicy. Organizatorem koncertu jest Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (GIPH), która od dekad stanowi głos polskiego sektora górniczego. Patronat honorowym nad koncertem objął Marszałek Województwa Śląskiego Pan Wojciech Saługa.

Galę – zgodnie z wieloletnią tradycją – swoim przemówieniem otworzył Janusz Olszowski. W swoim przemówieniu prezes GIPH podkreślił znaczenie sektora górniczego dla polskiej gospodarki. Zwrócił również uwagę na wyzwania, przed którymi stoi polskie górnictwo oraz sektor energetyczny, wskazując na ironię obecnej polityki energetycznej w Europie. 

Od lat coraz dobitniej słyszymy, jak tyka zegar dekarbonizacji… Co poniektórzy bez przerwy przypominają nam, że dni naszego węgla są policzone i że jego koniec nastąpi raczej szybciej niż później, ale terminy odejścia od tego surowca ujęte w różnych dokumentach i w deklaracjach politycznych są bardzo odmienne. W końcu papier, jak wszyscy doskonale wiemy, przyjmie wszystko... Ale! Jeśli na moment odłożymy go na bok i rozejrzymy się trochę dookoła, zastanowimy się nad tym, co w ostatnich miesiącach dzieje się w Unii Europejskiej, w Azji a przede wszystkim za Oceanem Atlantyckim, okaże się, że droga do ery antywęglowej jawi się dziś jako o wiele dłuższa i o wiele bardziej wyboista niż mogło się to wydawać jeszcze jakiś czas temu najzagorzalszym orędownikom zielonego ładu - mówił Olszowski, wskazując na potrzebę racjonalnej polityki energetycznej.

W przemówieniu Prezes Olszowski zwrócił także uwagę na paradoksalną sytuację, gdzie mimo postępującej dekarbonizacji, zapotrzebowanie na węgiel nie maleje, a decyzje polityczne nie zawsze odpowiadają realiom rynkowym.

- Widzimy zmieniającą się narrację władz Unii Europejskiej, które, choć nie rezygnują z zielonych celów, zaczynają dostrzegać i przyznawać, że obecna polityka klimatyczna rodzi szereg problemów. Musimy dążyć do rozwiązania, które nie tylko chroni środowisko, ale także zapewnia bezpieczeństwo energetyczne i stabilność ekonomiczną – mówił Olszowski.

W dalszej części wydarzenia, prof. Krzysztof Galos - Wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju oraz inne osobistości, jak Marek Wójcik - Wojewoda Śląski i Maciej Biskupski - Wiceprezydent Katowic, złożyli zgromadzonym Gościom uroczyste życzenia noworoczne, podsumowali 2024 rok oraz podzielili się swoimi przemyśleniami na temat przyszłości górnictwa i transformacji energetycznej.

Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród w konkursie „Górniczy Sukces Roku”, który promuje innowacje i osiągnięcia w sektorze. 

W kategorii „OSOBOWOŚĆ ROKU” - Pan Marian Leśny - Prezes Kopalni Soli Wieliczka za wkład w ochronę oraz udostępnianie zabytkowej kopalni Soli Wieliczka - górniczego dziedzictwa
 z Listy UNESCO.

W kategorii „INNOWACYJNOŚĆ” przyznano dwie równorzędne nagrody dla: ELGÓR+HANSEN S.A. za Ognioszczelny przekształtnik średnionapięciowy oraz Polska Grupa Górnicza S.A. za System monitoringu zagrożeń pożarowych za pomocą światłowodowego systemu pomiaru temperatury w warunkach podziemnych zakładów górniczych.

Wyróżnieniem uhonorowano Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej za Opracowanie i wprowadzenie do praktyki przemysłowej innowacyjnego systemu bezinwazyjnej diagnostyki taśm przenośnikowych z rdzeniem stalowym oraz „Poltegor-Instytut” Instytutu Górnictwa Odkrywkowego za Jednolitą Bazę Danych Geologicznych dla górnictwa odkrywkowego.

W kategorii „EKOLOGIA” nagrodę otrzymała firma HALDEX S.A. za Realizowane od początku istnienia spółki działania w zakresie zagospodarowania odpadów wydobywczych, które w sposób znaczący ograniczyły wpływ działalności górniczej na środowisko.

Wyróżnieniem uhonorowano: Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy za Energooszczędną technologię mułów węglowych z wykorzystaniem intensywnego mieszalnika przeciwbieżnego oraz Centrum Transferu i Promocji Technologii Sp. z o.o. za VAMPiRE - podziemną instalację do utylizacji metanu z powietrza (VAM) i klimatyzacji.

Szczególnym punktem wieczoru było wręczenie, przez Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych Tadeusza Koczkowskiego, Pierścienia Patrioty Prezesowi GIPH Januszowi Olszowskiemu, który jest uznaniem za jego wkład w ochronę i promocję polskiego górnictwa. 

To wyróżnienie jest dowodem na to, że nasza praca i zaangażowanie w obronę polskiego górnictwa są doceniane. Cieszę się, że mogę dzielić ten honor z każdym, kto codziennie przyczynia się do rozwoju tego sektora - skomentował Olszowski.

Koncert zamknęła część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, która pod batutą Sławomira Chrzanowskiego zaprezentowała m.in. operetkowe arie i polki, a także niezapomniane melodie filmowe, stanowiąc piękne zwieńczenie wieczoru.

Górniczy Koncert Noworoczny 2025 nie tylko uhonorował tradycje, ale także podkreślił, jak istotne jest poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań na przecięciu tradycji i nowoczesności. Jest to wydarzenie, które co roku podkreśla znaczenie dialogu i współpracy w dążeniu do lepszej przyszłości dla polskiego górnictwa i całej gospodarki.

 


                 

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy