Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Walczymy ze smogiem - To nie węgiel

Walczymy ze smogiem - To nie węgiel

Dobrze, że nareszcie powszechnie i głośno mówi się o konieczności walki ze zjawiskiem niskiej emisji. Ważne jednak, żeby nie powstawało przekonanie, że podstawową przyczyną niskiej emisji jest spalanie węgla w domowych paleniskach. Powietrze zanieczyszczają przede wszystkim ci wszyscy, którzy w domowych paleniskach spalają muły i floty węglowe, śmieci i różnego rodzaju odpady komunalne.

Apele i mandaty dla zatruwających powietrze niewiele pomagają. Sporadyczne kontrole prowadzone przez straże miejskie dają jedynie doraźny, krótkotrwały efekt. Aby skutecznie walczyć z niską emisją potrzebne są nowe rozwiązania prawne. Mówi się o nich już długo ale w ostatnim roku rzeczywiście coś zaczęło się dziać. Ministerstwo Rozwoju opracowało projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Jeśli wejdzie w życie, w Polsce będzie można sprzedawać tylko kotły spełniające wymagania piątej - najwyższej - klasy emisji. Do nowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe będą nadawały się tylko paliwa kwalifikowane, które już są produkowane przez polskich producentów węgla.

To będzie ważny krok ale ciągle niewystarczający. Podstawą jest bowiem jakość paliw, które w tych kotłach będą spalane. Do postawienia tego drugiego kroku przygotowuje się Ministerstwo Energii. W nim z kolei przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ma on określić wymagania jakie muszą spełniać paliwa stałe szczególnie dla sektora komunalno-bytowego.

Na szybkie wdrożenie tych zmian prawnych czekają nie tylko mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miejscowości i ekolodzy ale także producenci kwalifikowanych paliw węglowych. Brak skutecznych rozwiązań w zakresie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ma bowiem także inny niż ekologiczny - ekonomiczny wymiar. Dziś producenci paliw spełniających wszelkie ekologiczne normy muszą konkurować na rynku z anonimowymi producentami  paliw niewiadomej jakości i nieznanego pochodzenia. Nietrudno się domyślić, że pseudoekologiczne paliwa czyli ekogroszki są tańsze (przynajmniej takie się wydają) i w związku z tym chętniej kupowane. Brak monitorowania rynku paliw stałych oraz ich jakości jest już teraz mocno odczuwany przez drobnych odbiorców, w szczególności gospodarstwa domowe (nieuczciwa konkurencja).

Kwalifikowane paliwa węglowe oferowane przez Katowicki Węgiel spełniają najbardziej rygorystyczne normy w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. – Ta jakość została potwierdzona certyfikatami na „znak bezpieczeństwa ekologicznego” Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza – mówi Marek Klusek, prezes firmy. – Nasze paliwa wyróżnia niska zawartość zanieczyszczeń, w szczególności siarki. Przystosowane są do spalania w nowoczesnych paleniskach, zapewniają komfort użytkowania i bezpieczeństwo ekologiczne, a jak wiadomo spalanie paliw o kontrolowanej, stabilnej jakości, w tym samym rodzaju urządzeń grzewczych wpływa na redukcję wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Projekt nowelizacji ustawy przygotowywany w Ministerstwie Energii ma dotyczyć wszystkich materiałów opałowych wprowadzanych do obrotu, zatem bezpośrednio wpłynie na jakość paliw spalanych w gospodarstwach domowych i kotłach małej mocy. Zdaniem ministerstwa zmodernizowana ustawa wymusi na wszystkich producentach, krajowych i zagranicznych, respektowania wymagań jakościowych, a produkty, które ich nie spełnią zostaną z rynku wyeliminowane.

– Wyeliminowanie mułów i flotów, które spalane w domowych piecach, zanieczyszczają powietrze trującymi związkami, to działanie nie tylko w interesie środowiska i społeczeństwa ale także w interesie polskich producentów węgla – mówi prezes Klusek. – Nie mają racji ci, którzy obawiają się wzrostu kosztów ogrzewania. Po pierwsze kwalifikowane paliwa węglowe są znacznie wydajniejsze, mają znaną, konkretnie określoną kaloryczność, zatem porównywanie wprost ceny tony opału, nie ma sensu.  Po drugie chodzi o środowisko, a jeśli ktoś woli o zdrowie, a często nawet życie. A tych wartości nie da się już przeliczyć na pieniądze.

Dążenie do zmiany obecnego stanu cieszy. Niepokoi jedynie, że nie jest ciągle znany termin wprowadzenia w życie planowanych przepisów. Oby jak najszybciej.

 

autor: Katowicki Węgiel Sp. z o. o.

Publikacja: 7/12/2016

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy