Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

AktualnościTurcja: Zmiana podatku importowego na węgiel otwiera nowe możliwości dla eksporterów z krajów Unii Europejskiej

Turcja: Zmiana podatku importowego na węgiel otwiera nowe możliwości dla eksporterów z krajów Unii Europejskiej


Na początku sierpnia br. Agencja ARGUS podała, że Turcja przyjęła nową ustawę wprowadzającą dodatkowy podatek na poziomie 15 USD/t na importowany węgiel wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. Podatek ten obowiązuje wszystkich importerów węgla energetycznego, włącznie z tureckimi firmami działającymi za granicą. Wyjątek stanowią importerzy pochodzący z krajów Unii Europejskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria), a także działający na terenie Izraela, Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Maroka, Tunezji, Egiptu, Gruzji, Albanii, Jordanii, Chile, Serbii, Czarnogóry, Kosowa, Korei Południowej, Mauritiusu oraz Malezji.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem tureckich władz powodem wprowadzenia dodatkowego podatku węglowego jest łagodzenie negatywnych skutków importu. Prawdą jednak jest, że produkcja tureckiego węgla zmalała w ubiegłym roku. Turcja odnotowała spadek produkcji węgla brunatnego z 59,6 mln ton w 2014 roku do 41,8 ton w 2015 roku, natomiast produkcja węgla kamiennego pozostaje na niezmiennym niskim poziomie, w 2015 r. 1,5 Mt.

Polski węgiel może zyskać na popularności, ale nie zastąpi w pełni dostaw z Kolumbii, Rosji czy RPA. Z danych Tureckiego Instytutu Statystycznego w pierwszej połowie 2016 roku import węgla z Kolumbii wyniósł 6,76 mln ton, z Rosji 5,09 mln ton, a z RPA 1,55 mln ton. W tym czasie z Polski zaimportowano 125,2 tys. ton węgla.

 

 

Publikacja: 5/08/2016

Partnerzy