Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

AktualnościTomasz Rogala Prezydentem Euracoal

Tomasz Rogala Prezydentem Euracoal

Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, został wybrany prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. Na tym stanowisku zastąpił dr Wolfganga Cieslika, który w nowej kadencji będzie pełnił funkcję wiceprezesa-seniora Euracoal.

Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal to organizacja reprezentująca interesy europejskich producentów i importerów węgla. Euracoal ma siedzibę w Brukseli i zrzesza ponad 30 podmiotów z kilkunastu krajów.

Prezes Rogala na prezydenta Euracoal został wybrany w piątek, 9 marca, przez walne zgromadzenie. Wybory odbywały się drogą korespondencyjną i trwały przez 30 dni. O wyborze Rogali na stanowisko prezydenta organizacji poinformował portal nettg.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta Euracoal.

- Piątek był również szczęśliwy z brukselskiego punktu widzenia. Kilka godzin po posiedzeniu naszej rady przyszła informacja, że pan Tomasz Rogala został wybrany na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal – powiedział Olszowski nawiązując do tego, że piątek Tomasz Rogala został także wybrany na przewodniczącego Rady Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

- Myślę, że tak silnego składu Euracoal jeszcze nie było – dodał.

Prezes Rogala, który jest szefem największego producenta węgla w Europie, na prezydenta Euracoal został wybrany jednogłośnie. Oprócz Rogali, pierwszym wiceprezydentem został Vladimir Budinsky, reprezentujący Czeskie Stowarzyszenie Pracodawców Przemysłu Górniczego i Naftowego, wiceprezydentem-seniorem dr Wolfgang Cieslik, prezes niemieckiego Stowarzyszenia Importerów Węgla, a kolejnymi wicprezydentami dr inż. Lars Kulik z Niemieckiego Stowarzyszenia Węgla Brunatnego oraz Radosław Rasała, reprezentujący Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego.

W komunikacie nadesłanym przez Euracoal można przeczytać, że dr Cieslik z zadowoleniem przyjął nominację prezesa Rogali i zgodził się z nim, że węgiel należy promować jako paliwo bezpieczne, przyjazne dla środowiska i dostępne ekonomicznie.

- Bez bufora konwencjonalnego wytwarzania energii cieplnej nie byłoby możliwe zagwarantowanie bezpieczeństwa podaży. Udana transformacja energetyczna musi uwzględniać skomplikowany zestaw czynników, nie zapominając o ich skutkach ani kosztach, bez miejsca na ideologię – podsumował dr Cieslik.

Źródło: portal górniczy Nettg.pl

Partnerzy