Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, został wybrany prezydentem Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal. Na tym stanowisku zastąpił dr Wolfganga Cieslika, który w nowej kadencji będzie pełnił funkcję wiceprezesa-seniora Euracoal.
Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal to organizacja reprezentująca interesy europejskich producentów i importerów węgla. Euracoal ma siedzibę w Brukseli i zrzesza ponad 30 podmiotów z kilkunastu krajów.
Prezes Rogala na prezydenta Euracoal został wybrany w piątek, 9 marca, przez walne zgromadzenie. Wybory odbywały się drogą korespondencyjną i trwały przez 30 dni. O wyborze Rogali na stanowisko prezydenta organizacji poinformował portal nettg.pl Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta Euracoal.
- Piątek był również szczęśliwy z brukselskiego punktu widzenia. Kilka godzin po posiedzeniu naszej rady przyszła informacja, że pan Tomasz Rogala został wybrany na prezydenta Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal – powiedział Olszowski nawiązując do tego, że piątek Tomasz Rogala został także wybrany na przewodniczącego Rady Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Myślę, że tak silnego składu Euracoal jeszcze nie było – dodał.
Prezes Rogala, który jest szefem największego producenta węgla w Europie, na prezydenta Euracoal został wybrany jednogłośnie. Oprócz Rogali, pierwszym wiceprezydentem został Vladimir Budinsky, reprezentujący Czeskie Stowarzyszenie Pracodawców Przemysłu Górniczego i Naftowego, wiceprezydentem-seniorem dr Wolfgang Cieslik, prezes niemieckiego Stowarzyszenia Importerów Węgla, a kolejnymi wicprezydentami dr inż. Lars Kulik z Niemieckiego Stowarzyszenia Węgla Brunatnego oraz Radosław Rasała, reprezentujący Porozumienie Producentów Węgla Brunatnego.
W komunikacie nadesłanym przez Euracoal można przeczytać, że dr Cieslik z zadowoleniem przyjął nominację prezesa Rogali i zgodził się z nim, że węgiel należy promować jako paliwo bezpieczne, przyjazne dla środowiska i dostępne ekonomicznie.
- Bez bufora konwencjonalnego wytwarzania energii cieplnej nie byłoby możliwe zagwarantowanie bezpieczeństwa podaży. Udana transformacja energetyczna musi uwzględniać skomplikowany zestaw czynników, nie zapominając o ich skutkach ani kosztach, bez miejsca na ideologię – podsumował dr Cieslik.
Źródło: portal górniczy Nettg.pl
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl