Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wyraża głębokie zadowolenie z faktu, że prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęcone m.in. realizacji strategicznych inwestycji energetycznych i przygotowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego na wypadek sytuacji kryzysowych. Przypominamy, że w dniu 21.05 br. Izba wystosowała Pismo do Prezydenta RP oraz wszystkich pozostałych członków RBN z apelem o podjęcie działań w celu niedopuszczenia do sytuacji blackoutu, jaki miał miejsce niedawno w krajach Półwyspu Iberyjskiego.
Wierzymy, że dzięki posiedzeniu RBN wypracowane zostaną dobre rozwiązania, które zapewnią długofalowe bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi i zabezpieczą obywateli przed utratą dostępu do prądu.
- Prezydent Andrzej Duda wprost wskazał na jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa – ryzyko wystąpienia blackoutu – mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo - Handlowej. - Taka diagnoza, wygłoszona przez głowę państwa, powinna skłonić wszystkich decydentów do głębokiej refleksji. System elektroenergetyczny w Polsce w niedalekiej przyszłości może być zagrożony, a dalsze ograniczanie stabilnych źródeł, w tym węgla, może doprowadzić do realnych przerw w dostawach energii. Mówimy nie o hipotetycznym scenariuszu, lecz o ryzyku, które w wielu państwach Europy stało się już tematem codziennego zarządzania kryzysowego.
- Naszym zdaniem, samo zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego m.in. w sprawie blackoutu, jest wyraźnym sygnałem alarmowym: transformacja energetyczna nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa dostaw prądu do polskich domów, szpitali i zakładów pracy – ocenia prezes Olszowski. - Ryzyko utraty dostaw prądu staje się coraz bardziej realne, jeśli nadal będziemy marginalizować rolę krajowych, sterowalnych źródeł energii. Węgiel, niezależnie od ideologicznych ocen, pozostaje fundamentem stabilności polskiego systemu energetycznego i jego zbyt szybkie wycofanie grozi poważnymi konsekwencjami gospodarczymi i społecznymi. Musimy rozmawiać o utrzymaniu roli węgla w miksie energetycznym, przynajmniej do czasu wybudowania nowych stabilnych źródeł energii. Dlatego musimy zrewidować politykę dekarbonizacji, także z powodu sytuacji międzynarodowej. Jestem pewien, że członkowie RBN rozumieją te wyzwania i podejmą odpowiedzialne decyzje, które są w interesie całego kraju.
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl