Seminarium „Innowacyjny i zrównoważony przemysł wydobywczy (…)”
Dnia 26 listopada 2024 roku w centrali BCU odbyło się seminarium zatytułowane „Innowacyjny i zrównoważony przemysł wydobywczy – Transformacje technologiczne, energetyczne i środowiskowe w sektorze wydobycia rud metali”. Celem tego wydarzenia było zaprezentowanie aktualnych trendów i rozwoju technologii w wydobyciu rud metali, w tym przedstawienie nowych rozwiązań technologicznych oraz idei umożliwiających zrównoważoną produkcję z równoczesnym zyskaniem zaufania społecznego w kontekście czystych i bezpiecznych metod eksploatacji oraz przetwarzania surowców.
Organizatorem seminarium był Związek Pracodawców Polska Miedź, a wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników. Spotkanie rozpoczął Prezes Zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź, Pan Jarosław Dudkowiak.
Podczas wydarzenia omówiono innowacyjne podejścia w górnictwie, takie jak zrównoważony rozwój, gospodarka o obiegu zamkniętym, kwestie ESG, smart mining oraz odpowiedzialność środowiskowa. Prezentowano przykłady dobrych praktyk oraz dyskutowano o potrzebie implementacji innowacji w zarządzaniu naturalnymi zasobami i gospodarce obiegu zamkniętym. Podkreślono również ważność współpracy między nauką, przemysłem a administracją publiczną w kreowaniu kompleksowych strategii na rzecz transformacji sektora, co może przyczynić się do szybszego dostosowania do globalnych standardów zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej.
Prelekcje podczas seminarium wygłosili:
- Ryszard Biernacki, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji Energetycznej, KGHM Polska Miedź S.A.,
- Monika Poważna, Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej, KGHM Polska Miedź S.A.,
- dr inż. Jarosław Wajs z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej,
- dr hab. Joanna Kulczycka, prof. AGH – prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Zarządzania AGH i kierownik Zakładu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk,
- Monika Strojek, KGHM Metraco S.A.,
- dr Agnieszka Nowaczek, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk,
- Jolanta Okońska-Kubica, Dyrektor Zarządzający ENVIPOL, Przewodnicząca Grupy Roboczej Ministerstwa Rozwoju i Technologii ds. KIS 7.
Pełne nagranie z seminarium: https://youtu.be/jnGV09d-xpM
