Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Reforma EU ETS: wynik głosowania plenarnego w Parlamencie Europejskim

Reforma EU ETS: wynik głosowania plenarnego w Parlamencie Europejskim

W  środę 15 lutego br., podczas sesji plenarnej, członkowie Parlamentu Europejskiego głosowali w sprawie reformy handlu emisjami UE. Raport Komisji Ochrony Środowiska PE przyjęty został z poprawkami, w następstwie czego sprawozdawca Ian Ducan (z partii Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, UK) będzie teraz prowadzić, w imieniu Parlamentu Europejskiego, negocjacje z państwami członkowskimi (w ramach Rady Europejskiej) oraz z Komisją Europejską w tzw. rozmowach trójstronnych.

Pozytywny aspekt środowego głosowania stanowi odrzucenie propozycji Komisji PE ds. Środowiska (ENVI) dotyczącej tempa spadku puli uprawnień w UE, która miałaby wzrosnąć do poziomu 2,4 rocznie. W zamian za to przyjęto wariant proponowany przez Europejską Partię Ludową, który zakłada wzrost do poziomu 2,2 rocznie.

Negatywnych zmian w stosunku do tych pozytywnych jest jednak znacznie więcej. Przegłosowano, m.in. zapis, wedle którego do 2021 r. zostanie wycofane 800 mln uprawnień do emisji, co z pewnością odbije się na kondycji finansowej polskiego przemysłu. Ponadto wpływ na przydzielanie środków z Funduszu Modernizacyjnego, będzie mieć Europejski Bank Inwestycyjny sprzyjający odnawialnym źródłom energii. Działania te mogą wpłynąć negatywnie na przeznaczanie środków z funduszu na projekty realizowane, np. w technologii czystego węgla.

Dodatkowo wprowadzono standard emisji w wysokości 450 kg CO2/MWh, który z kolei ,,eliminuje dofinansowanie projektów węglowych” zarówno z Funduszu Modernizacyjnego, jak i ze środków derogacyjnych.

Kolejną nowością zaproponowaną przez Parlament Europejski – niekorzystną dla Polski – jest zmiana tzw. roku referencyjnego w kontekście zakwalifikowania krajów do skorzystania z pomocy Funduszu Modernizacyjnego. Do tej pory był to rok 2013, i w tym przypadku do korzystania ze środków funduszu kwalifikowało się 10 państw. Teraz Parlament Europejski proponuje by był to – alternatywnie – rok 2014 lub 2015. Oznacza to, że ze względu na poziom zamożności zakwalifikowane do funduszu zostaną Grecja (gdyby przyjąć, ze będzie to rok 2014) lub Grecja i prawdopodobnie Portugalia (w przypadku roku 2015). Niezależnie, który wariant zostanie przyjęty, pula pieniędzy do podziału pomiędzy krajami pozostanie taka sama, a tym samym mniejsza dla Polski.

Ponadto podczas głosowania przyjęto zmianę dotyczącą zwiększenia tempa absorpcji uprawnień do emisji tzw. rezerwy stabilizacyjnej. Dotąd przyjętym rozwiązaniem był wolumen uprawnień, które przechodzą do MSR (rezerwy stabilności rynkowej ), na poziomie 12 proc. rocznie. Obecnie tempo to zostało podwojone – przegłosowano poprawkę aby zwiększyć wolumen uprawnień z 12 proc. do 24 proc. rocznie. Stanowi to czynnik cenotwórczy w postaci wzrostu cen CO2, który jest niekorzystny z punktu widzenia spółek bazujących na wysokoemisyjnych paliwach, np. na węglu brunatnym.

Glosowanie w Parlamencie Europejskim to etap legislacyjny związany z wdrażaniem zmian w polityce klimatycznej Unii Europejskiej. Teraz nadszedł czas na decyzje Rady Europejskiej w tym zakresie. Jednak wynik głosowania w PE z 15 lutego br. może negatywnie wpłynąć na kształt ostatecznych rozwiązań. Ustalenia przyjęte w konsultacjach Parlamentu z Radą Europejską i Komisją Europejską zostaną ponownie poddane pod głosowanie w PE.

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy