Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Reforma EU ETS: głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim

Reforma EU ETS: głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim

15 lutego br. w Strasburgu odbędzie się w Parlamencie Europejskim głosowanie nad zmianami w unijnym systemie handlu pozwoleniami na emisję CO2 (EU ETS). W związku z tym Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL wystosowało do wszystkich 752 eurodeputowanych pismo, w którym wzywa do rozważenia obciążeń, jakie niektóre zaproponowane poprawki nałożą na ich elektorat, wśród których wymienia się m.in. wyższe rachunki za energię elektryczną, mniej miejsc pracy oraz zmniejszenie zamożności. Ochrona środowiska jest sprawą niezwykle ważną dla wszystkich, jednakże niektóre proponowane zmiany doprowadziłyby do przesunięcia celów ETS z liniowej redukcji emisji gazów cieplarnianych do podatków. EURACOAL zwraca uwagę, że ubóstwo energetyczne samo w sobie jest zabójcze i tylko bogatsze kraje są w pełni w stanie chronić środowisko. W związku z tym EURACOAL apeluje aby opłacalność ekonomiczna handlu uprawnieniami do emisji osiągnęła swoje cele po najniższej możliwej cenie dwutlenku węgla i przy najmniejszej szkodzie dla konkurencyjności przemysłowej Europy.

Podczas transformacji energetycznej potrzebne będę konwencjonalne elektrownie cieplne, które zapewnią podaż energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Nawet jeśli odnawialne źródła energii nadal będą się rozwijać, nie istnieją jeszcze na tak dużą skalę środki niezbędne do magazynowania wytwarzanej przez nie energii, aby zapewnić jej dostatek w czasie gdy elektrownie wiatrowe i urządzenia produkujące energię słoneczną będą nieczynne. Elektrownie węglowe dają zaś potrzebne wsparcie, które jest zarówno sprawne, elastyczne i w przystępnej cenie. Ponadto budowa elektrowni gazowych, które wykonywałyby to samo zadanie byłaby bardziej kosztowna i doprowadziłaby do nieefektywnego wykorzystania gazu. Poprawki w systemie EU ETS, które skutecznie zawyżają ceny dwutlenku węgla spowodują zmianę paliwa z węgla na gaz sprowadzany spoza Unii Europejskiej po wysokich kosztach – dodatkowy koszt paliwa szacuje się na ok. 40 mld euro rocznie.

W rzeczywistości poprawki, na które zwraca uwagę EURACOAL doprowadziłyby do radykalnego odejścia od rynkowego systemu handlu emisjami do systemu nakazowo-kontrolnego, dodając jednocześnie dziesiątki miliardów euro do rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i przemysłu. EURALOAL wzywa więc do głosowania przeciwko pięciu poprawkom:

Poprawka nr 47: anulowanie 800 mln uprawnień

Celem dyrektywy EU ETS jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, a nie ustanowienie wysokich cen dwutlenku węgla. Cele redukcji emisji gazów cieplarnianych uzgodnione przez Parlament Europejski i Radę Europejską zostaną mimo wszystko osiągnięte. Jeżeli wynikowa cena uprawnień będzie niska, to oznaczać będzie, że redukcja została osiągnięta po niskich kosztach gospodarczych, co niewątpliwie stanowić będzie dobry wynik. Arbitralne anulowanie uprawnień zniszczy wszelką wiarę w podejście rynkowe.

Poprawka nr 58: Opcjonalne anulowanie przydziałów w następstwie zamknięcia zakładów wytwarzających energię elektryczną

Zmiana ta doprowadziłaby do osłabienia systemu handlu emisjami UE, jako systemu funkcjonującego w skali ogólnoeuropejskiej, w którym państwa członkowskie miałyby prawo jednostronnie anulować przydziały, które mogłyby zostać wykorzystane przez inne państwa członkowskie, którym byłyby potrzebne. Ceny uprawnień rosłyby wraz z rachunkami za energię elektryczną, a europejski system załamałby się, stając się serią luźno powiązanych ze sobą systemów krajowych bez przewidywalności dla inwestorów.

Poprawki nr 94, 96 i 104: Wykluczenie projektów węglowych z Funduszu Modernizacyjnego

Ta zmiana skierowałaby państwa członkowskie Europy Środkowej i Wschodniej w kierunku alternatywnych źródeł finansowania modernizacji ich sektorów energetycznych. Już teraz chińskie inwestycje płyną do europejskiego sektora węglowego, np. Chiński Bank Rozwoju utworzył w listopadzie 2016 r. Fundusz Sino-CEE (Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia) o wartości 10 mld euro. Doprowadziło to do podziału w Unii Europejskiej, ponieważ niektóre państwa członkowskie stały się zależne od krajów trzecich w zakresie finansowania i wyposażenia, co tradycyjnie powinno należeć do obowiązków banków UE i producentów unijnych. Wsparcie dla państw członkowskich jest niezwykle ważne gdyż dzięki modernizacji istniejących elektrowni węglowych, emisja gazów cieplarnianych mogłaby zostać zmniejszona o 30 proc. lub więcej.

 

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy