Po ostatnim spotkaniu ministrów finansów państw G20* i prezesów banków centralnych, które odbyło się w dniach 17-18 marca 2017 r. w Baden-Baden w Niemczech, z komunikatu końcowego usunięto odniesienia do zielonego finansowania i umowy paryskiej. Zachowało się jedynie wezwanie do "racjonalizacji i wycofania, w średnim okresie czasu, nieefektywnych dotacji do paliw kopalnych, które zachęcają do rozrzutnej konsumpcji, uznając jednak potrzebę wsparcia dla ubogich". Najnowszy komunikat G20 mocno kontrastuje z poprzednimi, które na przestrzeni ostatnich lat stawały się coraz bardziej ,,zielone”. Warto przypomnieć, że już w roku 2011 przywódcy grupy G20 wzywali do:
Jeszcze po ostatnim spotkaniu ministrów finansów grupy G20 program klimatyczny był jedną z istotniejszych pozycji komunikatów po spotkaniu a sprawa porozumienia paryskiego była mocno akcentowana.
Poinformowano, że zapis został usunięty ponieważ USA, Arabia Saudyjska i inni nie zgodzili się aby w komunikacie z Baden-Baden pojawiły się jakiekolwiek odniesienia do finansowania klimatu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż w ubiegłym tygodniu Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w swoim pierwszym budżecie zatytułowanym ,,Ameryka przede wszystkim - plan budżetu, który znowu uczyni Amerykę wielką” zaproponował zaprzestanie finansowania Planu Czystej Energii. Plan ten stanowi część pakietu, przez którą Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska straci 2,6 miliarda USD lub 31% całkowitego budżetu. Ponadto plan budżetu zakłada zmniejszenie wysokości środków finansowych przekazywanych na międzynarodowe programy dotyczące zmian klimatycznych, badania nad zmianami klimatu i programy partnerskie, a także inne podobne wysiłki, dając USA roczne oszczędności rzędu 100 mln USD. Projekt zakłada także, że z budżetu na rok 2018 wyeliminowana zostanie inicjatywa na rzecz globalnej zmiany klimatu i wstrzymane zostaną płatności na rzecz programów ONZ w zakresie zmian klimatu związanych z funduszem na „ zielony klimat" i na jego dwa poprzednie fundusze – Fundusze na Inwestycje Klimatyczne.
Podczas gdy polityka klimatyczna i energetyczna UE nadal uderza w węgiel, międzynarodowy krajobraz polityczny odwraca się od programu klimatycznego. Jeśli projekt budżetu prezydenta Trumpa zostanie przyjęty przez Kongres, kontrolowany przez republikanów, wszystkie programy klimatyczne ONZ ucierpią, chyba że Unia Europejska podejmie kroki w celu wyłożenia przez Unię brakujących funduszy.
* G20: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Japonia, Republika Korei, Meksyk, Rosja, Arabia Saudyjska, Afryka Południowa, Turcja, Zjednoczone Królestwo, Stany Zjednoczone i Unia Europejska – przyp. red.
źródło: EURACOAL
Publikacja: 22/03/2017
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl