Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Prezes GIPH podsumowuje kończący się rok jubileuszowy Izby

Prezes GIPH podsumowuje kończący się rok jubileuszowy Izby

12 stycznia br. w Filharmonii Śląskiej im. Mikołaja Henryka Góreckiego odbył się organizowany po raz drugi przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową Górniczy Koncert Noworoczny. 

Przybyłych gości przywitał prezes Izby Janusz Olszowski, który w swoim przemówieniu podsumował kończący się rok jubileuszu 25-lecia działalności GIPH:

 

Dobry wieczór Państwu,

Chciałbym jeszcze raz wszystkich Państwa przywitać i podziękować, że przyjęliście zaproszenie na nasz Górniczy Koncert Noworoczny, który organizujemy po raz drugi. Koncert kończy obchody jubileuszu 25-lecia Izby. Dziękuję za przybycie pomimo zawieruchy zarówno śnieżnej jak i politycznej. Początek roku to dobry moment na podsumowanie wydarzeń okresu minionego i dobra okazja do złożenia życzeń na rok następny.

Tak jak wspomniałem wcześniej Izba istnieje od 25 lat, a przez te wszystkie lata wiele się wydarzyło, i dlatego chciałbym się z Państwem podzielić pewnymi refleksjami dotyczącymi działalności naszej organizacji,  zarówno w minionym roku, jak i w latach poprzednich.

Ważnym jest to, że członkami Izby są reprezentanci szeroko rozumianego sektora górnictwa węglowego. Należą do niej m.in. spółki i samodzielne kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, producenci maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz różnego rodzaju jednostki naukowo-badawcze. W związku z tym możemy pokusić się o stwierdzenie, że Izba jest dobrym odzwierciedleniem ogromnego potencjału branży górniczej, jaki w Polsce posiadamy.

Nasi członkowie i sympatycy zapewne zwrócili uwagę, że mało jest u nas imprez typowo integracyjnych, chociażby jak ta dzisiejsza. Rada i Zarząd Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej wybrali bowiem model działalności, który głównie skupia się na załatwianiu konkretnych spraw i to stricte związanych z interesami gospodarczymi członków naszej organizacji. Szczególnie dużą wagę przywiązujemy do tego aby każdy z tych różnorodnych podmiotów miał z poczynań Izby jakieś wymierne korzyści. Krótko mówiąc zarówno w roku poprzednim, jak i we wcześniejszych latach staraliśmy się reprezentować interesy wszystkich, nawet tych którzy nie są bezpośrednio związani z sektorem górniczym.

Myślę, że jednym z najistotniejszych elementów funkcjonowania Izby Górniczej była i jest aktywność związana z procesem legislacyjnym i to na wszystkich poziomach. W ciągu tych 25 lat naszego istnienia prowadziliśmy bardzo szeroki  lobbing – oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Nasi przedstawiciele uczestniczyli w pracach nad całością aktów prawnych dotyczących branży górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Współpracowali z praktycznie wszystkimi instytucjami zarówno władzy ustawodawczej, jak i wykonawczej. Nie będę się tutaj wdawał w szczegóły, jednak chciałbym podkreślić, że wiele z naszych inicjatyw zakończyło się sukcesem i w chwili obecnej mało kto wie, że kilkadziesiąt bardzo ważnych zapisów w ustawach i rozporządzeniach, które przekładają się na wymierne, wielomiliardowe korzyści ekonomiczne dla całej branży górniczej, powstało w Izbie Górniczej.

Pionierskie opracowania i wystąpienia naszej organizacji od początku jej istnienia dotyczyły nadmiernego fiskalizmu jaki był kreowany przez wszystkie rządy wobec sektora górnictwa węglowego.

Przez wiele lat staraliśmy się  wykazać, że tego typu polityka wpływa niekorzystnie na konkurencyjność naszego węgla. Jako pierwsi zwracaliśmy także uwagę na wpływ górnictwa węglowego na finanse publiczne, tzn. staraliśmy się nagłaśniać ile górnictwo wpłaca do budżetu państwa, budżetów gminnych i funduszy państwowych, ponieważ przez wiele lat dane te były tematem tabu, o tym po prostu się nie mówiło. Ponadto Izba podnosiła i podnosi stale, że trzeba pamiętać o tym, iż dzięki istnieniu branży górniczej podatki płacą nie tylko spółki węglowe, ale tysiące firm funkcjonujących w otoczeniu górnictwa.

Izba od dawna krytykowała rozbicie sektora paliwowo-energetycznego, jakie miało miejsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Postulowaliśmy o połączenie górnictwa z energetyką, zarówno w sferze organizacyjnej jak i kapitałowej. Od kilkunastu lat na różnych forach krytykowaliśmy chaos kompetencyjny jaki dotknął kiedyś górnictwo węglowe, bowiem nasza branża przez bardzo długi czas nie miała określonego właściciela, a decyzje ważne dla jej działalności podejmowało kilku ministrów.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa uczestniczyła w opracowywaniu praktycznie wszystkich polityk energetycznych państwa – dokumentów podstawowych dla sektora paliwowo-energetycznego. Izba aktywnie włączała się także w opracowywanie kolejnych programów i strategii dla górnictwa, w tym również tej ostatniej.

Wielokrotnie starałem się podkreślać, że Izba reprezentuje nie tylko interesy producentów węgla kamiennego i brunatnego. Co najmniej taką samą wagę, jak do sytuacji spółek węglowych, zawsze przywiązywaliśmy do problemów firm produkujących na ich potrzeby lub świadczących im usługi. Dlatego wypracowaliśmy cały szereg propozycji dla poprawy kondycji producentów maszyn i urządzeń oraz firm usługowych, w szczególności w okresie największego kryzysu górnictwa węgla kamiennego.

Ponadto od wielu lat tę grupę członków Izby staraliśmy się promować zarówno w kraju, jak i za granicą poprzez uczestnictwo w programach promocji i wsparcia eksportu, poprzez organizację misji gospodarczych oraz uczestnictwo tych firm w różnego rodzaju targach i wystawach na całym świecie.

Przez cały okres swojej działalności Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa dbała o właściwy i sprawiedliwy obraz naszego sektora, walcząc przede wszystkim z tworzonym dla niego czarnym PR-em. W celu przeciwdziałania antywęglowym medialnym akcjom, byliśmy obecni w prasie, radio, telewizji i na portalach internetowych.

Wśród najważniejszych zadań realizowanych przez Izbę w ubiegłym roku można wymienić jej nową rolę związaną z pełnieniem obowiązków organizacji pracodawców zarówno producentów węgla kamiennego, jak i firm tzw. „zaplecza górniczego”.

Sądzę, że Izba skutecznie włączyła się w dialog społeczny. Cieszymy się z przyjęcia na forum Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, a także Rady Dialogu Społecznego, zaproponowanych przez nas ważnych stanowisk dotyczących rozwiązania problemów przedsiębiorców górniczych oraz firm otoczenia górnictwa.

Izba Górnicza wykazywała również dużą aktywność na szczeblu UE.  Wystąpienia na tym forum dotyczyły w szczególności ochrony rodzimych zasobów pierwotnych źródeł energii, w tym węgla i ich efektywnego wykorzystania. Izba bezpośrednio lub za pośrednictwem EURACOAL-u prowadziła aktywną kampanię przeciwko wycofaniu z rynku lub anulowaniu uprawnień emisyjnych CO2 w celu sztucznego podbicia ich cen oraz szczególnie szkodliwym dla Polski zmianom w systemie Europejskim Systemie Handlu Emisjami. Ponadto na bieżąco zajmowaliśmy się kwestiami wsparcia czystych technologii spalania węgla, jak i technologii wychwytywania i magazynowania lub wykorzystania CO2.

W ostatnich latach Izba zajmowała się również intensywnie problemami w zakresie zamówień publicznych, w szczególności zamówień sektorowych. W tym obszarze GIPH podejmowała współpracę z Urzędem Zamówień Publicznych oraz najlepszymi kancelariami prawnymi w kraju.  Przygotowaliśmy szereg opinii i propozycji zmian przepisów prawnych. Dużym powodzeniem cieszy się organizowana przez Izbę konferencja Szkoła Zamówień Publicznych, na którą już dziś serdecznie Państwa zapraszam. Ósma edycja konferencji odbędzie się na początku czerwca br.

Szanowni Państwo,

Ci wszyscy Państwo, którzy śledzicie wydarzenia w górnictwie w ostatnich latach, na pewno zwróciliście uwagę, na to że wiele naszych wspomnianych wcześniej „izbowych” postulatów zostało spełnione, choć z pewnością nie wszystkie.  Sądzę, że jest to powód do zadowolenia,  jednakże daleko nam od wpadania w euforię. Będziemy nadal z pełnym uporem walczyć o swoje racje.

Wszyscy tu zebrani zdają sobie sprawę z tego jak ciężki był to rok dla górnictwa węgla kamiennego, które moim zadaniem w tak trudnej sytuacji jeszcze nigdy nie było. Dziś widzimy, że przy ogromnej pracy, włożonej w poprawę kondycji branży, wszystkich stron, tj. rządu, pracodawców i związków zawodowych, widać światełko w tunelu. Osobiście jestem głęboko przekonany, że po tym minionym roku może już być tylko lepiej.

I tego właśnie życzę wszystkim Państwu. Przedsiębiorcom górniczym aby ich wewnętrzne działania związane z restrukturyzacją organizacyjną, finansową i techniczną przyniosły oczekiwane efekty. Jeśli życzenia kierowane do producentów węgla się spełnią na pewno poprawi się również sytuacja wszystkich firm i instytucji otoczenia górnictwa, którym ponadto życzę aby w bieżącym roku zostały przyjęte przynajmniej niektóre wnioskowane przez nas instrumenty wsparcia tej grupy podmiotów.

Związkom zawodowym życzę rozsądku, wyrozumiałości, cierpliwości i konstruktywnej współpracy przy rozwiązywaniu bieżących problemów branży, a stronie rządowej życzę konsekwencji i determinacji w podejmowaniu mądrych decyzji dot. sektora paliwowo-energetycznego oraz żeby słuchała i wdrażała w życie więcej rozwiązań o jakie wnioskują takie organizacje jak Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

Na koniec wszystkim Państwu chciałbym złożyć życzenia osobiste, w szczególności zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym.

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy