Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Aktualności



Firmy okołogórnicze potrzebują wsparcia

Firmy okołogórnicze potrzebują wsparcia

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa od wielu lat zajmuje się problemami całego sektora. Występuje nie tylko w sprawach ważnych dla spółek węglowych, ale walczy także o interesy firm okołogórniczych. Jak podkreśla Prezes GIPH Janusz Olszowski, należy pamiętać o tym, że sektor górnictwa węgla kamiennego,  to nie tylko jego producenci, ale także firmy działające w jego otoczeniu, w tym producenci maszyn i urządzeń górniczych, firmy usługowe oraz placówki naukowo-badawcze. To właśnie te firmy i instytucje z otoczenia górnictwa odczuwają najbardziej restrukturyzację branży i trudną sytuację spółek węglowych.

Zdaniem Prezesa Olszowskiego, problemy tych przedsiębiorstw zaczęły się już około dwa lata temu. Izba cały czas monitorowała sytuację i sukcesywnie starała się zgłaszać propozycję rozwiązań, które mógłby im pomóc. Ostateczny kształt postulatów został wypracowany w ubiegłym roku w trakcie prac zespołu eksperckiego GIPH, a okazją do  zaprezentowania tych propozycji było posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się 18 kwietnia br. w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego.

W swoim wystąpieniu Prezes GIPH podkreślił, że największym problemem firm i instytucji działających w otoczeniu górnictwa jest wydłużanie przez spółki węglowe terminów płatności za dostarczone towary i usługi. Dodatkowo sytuację pogarsza stanowisko banków, które nie chcą kredytować działalności związanej z branżą górniczą.  Na koniec Prezes Janusz Olszowski zaprezentował propozycję optymalnych działań, które mogłyby pomóc wszystkim firmom zaplecza górniczego.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa swoje propozycje kierowane do Rządu RP podzieliła na dwa obszary, czyli działania krótko- i długoterminowe. W obszarze działań krótkoterminowych wnioskuje przede wszystkim o zagwarantowanie przez właściciela realizacji zobowiązań producentów węgla wobec swoich dostawców towarów i usług. W następnej kolejności Izba proponuje również: stworzenie mechanizmu możliwości wykorzystania należności firm okołogórniczych w spółkach węglowych jako gwarancji do zaciągania kredytów finansujących dostawy dla górnictwa, wydłużenie terminów płatności zobowiązań budżetowych przez firmy otoczenia górnictwa w relacji do realnych terminów odzyskiwania przez nie należności, interwencję dotyczącą ułatwień w zawieraniu z wybranymi instytucjami umów faktoringu dla niektórych przedsiębiorstw górniczych, a także wypracowanie i uzgodnienie z wybranymi bankami zasad zapewniania kredytów krótkoterminowych na realizację wymaganych zobowiązań wobec załogi. Jeśli chodzi z kolei o  działania długoterminowe to mowa jest o projektach, o które GIPH zabiega już od dłuższego czasu. Po pierwsze chodzi o utworzenie programu sektorowego dla producentów maszyn i urządzeń górniczych i programu branżowego dla promocji sektora, po drugie chodzi o konieczność uwzględnienia przez Rząd RP znaczenia i interesów firm z otoczenia górnictwa w przyszłych rządowych programach restrukturyzacji i funkcjonowania branży.

Ponadto Izba przedstawiła również swoje propozycje skierowane do władz województwa, które obejmują wprowadzenie instrumentów ochrony istniejących miejsc pracy w firmach tzw. zaplecza górniczego w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego oraz w innych dokumentach programowych tego województwa.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego stwierdziła, że niezbędne jest podjęcie działań mających na celu wsparcie firm i instytucji okołogórniczych działających w Polsce, w tym w szczególności na terenie woj. śląskiego. W związku z tym zarekomendowała Rządowi RP praktycznie wszystkie postulaty zgłoszone przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. Jednocześnie WRDS nie uwzględniła w swoim stanowisku propozycji Izby dotyczących działań na poziomie regionalnym. Podjęto natomiast decyzję o przekazaniu tych postulatów, celem rozpatrzenia, do nowo powołanego zespołu problemowego ds. opracowania Kontraktu dla Śląska.

 

Oficjalne stanowisko WRDS z 18 kwietnia 2016 r. w sprawie problemów funkcjonowania firm i instytucji z otoczenia górnictwa węgla kamiennego oraz niezbędnych działań ukierunkowanych na poprawę sytuacji konkurencyjnej tej grupy przedsiębiorców

 

 

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy