17.11.2021. w godzinach 10:00-12:30 odbędzie się konferencja DOING BUSINESS IN MOLDOVA.
Zachęcamy do zapoznania się z agendą i oczywiście dołączenia do konferencji online.
Zaplanowaliśmy też czas na bezpośrednie rozmowy pomiędzy polskimi i mołdawskim przedsiębiorcami, stąd wszystkich zainteresowanych prosimy o wysłanie krótkiej informacji o profilu firmy wraz z określeniem potencjalnego obszaru współpracy.
Wiadomo, że ekspansja zagraniczna jest dziś koniecznością rozwoju, ale na eksportowych destynacjach choćby z pierwszej dziesiątki konkurencja nie śpi, więc trudniej wejść na tamtejsze rynki przeciętnemu MŚP. I tu pojawia się pomysł na Republikę Mołdawii, która zmierza ścieżką integracji europejskiej.
Obroty towarowe między Polską a Mołdawią w 2020 r. wzrosły o 4,5% i wyniosły 422,3 mln USD, w tym polski eksport wzrósł o 9% (276 mln USD). W pierwszym kwartale 2021 r., w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, nastąpiło dalsze zwiększenie polsko-mołdawskich obrotów handlowych o aż 6,6%. Mołdawscy partnerzy jako kluczowe obszary współpracy wskazują m.in. sektor rolniczy i przetwórstwa żywności, sektor motoryzacyjny czy IT i BPO (Business Process Outsourcing).
Polacy są dobrze postrzegani, a to dzięki największym polskim inwestorom jakimi są Krajowa Spółka Cukrowa S.A. ze swoją spółką zależną Moldova Zahăr i Plastics Moldova –
przedsiębiorstwo w ramach Plastics Group handlujące wyrobami z tworzyw sztucznych. Tu akcent Wielkopolski – magazyn centralny tej firmy znajduje się na terenie jednej z wielkopolskich gmin. Warto też podkreślić, że jeden z właścicieli stawia mocno na rozwój polskiej przedsiębiorczości, stąd powstanie w Kiszyniowie Centrum Rozwoju i Przedsiębiorczości Polska-Mołdawia.
WARTO WIEDZIEĆ:
Organizatorami wydarzenia są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. oraz Agencja Rozwoju Regionalnego Północ Republika Mołdawii.
Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać na adres: wydarzenie@wfr.org.pl lub poprzez formularz na stronie: https://bit.ly/Mołdawia.
Udział jest bezpłatny, zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne polsko-rumuńskie.
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl