Konferencja Górnictwo 2016, 25 listopada 2016 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe
Polskie górnictwo węgla kamiennego weszło w okres głębokich i trudnych zmian, z których ma wyjść jako branża nowoczesna i dostosowana do wymagającego rynku z jego strukturą popytu, podaży i cen, do nieuchronnych przemian w energetyce, do przeobrażeń w otoczeniu społecznym.
Presja, tempo i zakres przekształceń nie zawsze zostawiają dość miejsca na dyskusję i wyczerpujące odpowiedzi na niełatwe pytania o przyszłość węgla w Polsce, o perspektywy związanych z nim firm i pracowników.
Okazją do takiej szerokiej, wieloaspektowej i otwartej na różne opcje dyskusji o polskiej branży węglowej będzie konferencja „Górnictwo” organizowana tradycyjnie w Katowicach przez PTWP.
Zakres tematyczny:
Górnictwo w Polsce. Jak głęboka musi być restrukturyzacja?
- Strategia niejedno ma imię. Reforma branży bez programu dla górnictwa do 2030 r. Popyt na węgiel, zasoby i moce wydobywcze w perspektywie 15-20 lat.
- Rynek węgla w świecie a trwające procesy restrukturyzacji. Wzrost cen węgla energetycznego i koksowego. Trwała tendencja czy jednorazowa korekta spadków?
- Bolesne, ale konieczne? Czy można skutecznie restrukturyzować sektor górniczy bez zatrzymania wydobycia w kopalniach od lat przynoszących straty? Argumenty ekonomistów, rachunek kosztów, kontekst społeczny.
- Efektywność polskich kopalń a aktualny poziom nakładów inwestycyjnych i przyszłe możliwości wydobycia. Inwestycje w nowe złoża. Górnictwo i rynek pracy – kwestia dobrowolnych odejść pracowników wobec zapotrzebowania na fachową siłę roboczą.
- Rola związków zawodowych w reformie branży – doświadczenia z negocjacji. Kwestia nowych zbiorowych układów pracy.
Górnictwo w przyszłości – konsolidacja i zdrowy fundament. Wizje, plany, szczegóły
- Węgiel w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju: nadal podstawowe paliwo dla energetyki, ale wydobywane efektywnie. Możliwe scenariusze.
- Górnictwo i energetyka. Długofalowe konsekwencje wsparcia spółek węglowych przez firmy z sektora elektroenergetycznego.
- Jak odchudzić, by nie zagłodzić? Przemyślana polityka inwestycyjna w górnictwie. Wersja idealna i rzeczywistość. Źródła finansowania.
- Model kopalń zespolonych. Za i przeciw w opiniach wszystkich stron procesu restrukturyzacji
- Rynek – realne zapotrzebowanie na węgiel energetyczny w Polsce
- Na przykład zgazowanie. Szanse czystych technologii węglowych w kontekście procesów konsolidacyjnych i restrukturyzacyjnych.
Zmiany na zapleczu. Trudne teraz, śmiałe plany, jaśniejsza przyszłość.
- Rynek polski a rynki światowe. Aktualna sytuacja i przyszłość. Perspektywy dla polskich firm okołogórniczych.
- Czy polskie firmy produkujące na rzecz sektora wydobywczego mogą się stać naszym hitem eksportowym? Przykłady skutecznych strategii na rynkach odległych.
- Nie tylko węgiel: nisze rynkowe, dywersyfikacja, nowe obszary aktywności, innowacje produktowe
- Wsparcie państwa w eksporcie i inwestycjach za granicą. „Kombajn górniczy” z Planu Morawieckiego: oderwany symbol czy fragment większej całości?
- Narodowy czempion na fundamencie Famuru i Kopeksu? Szanse w konfrontacji z największymi graczami na globalnym rynku. Powiązania kooperacyjne i rola mniejszych firm
Szczegółowe informacje oraz możliwość rejestracji na stronie: www.wnp.pl/konferencje/
Organizatorzy
