Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy nr 4-6 (284-286) Kwiecień - Maj - Czerwiec 2019 r.



Dekada budowania renomy

SZP to jedyne wydarzenie dotyczące zamówień publicznych tak dokładnie sprofilowane branżowo.

Przed nami kolejna edycja Szkoły Zamówień Publicznych, którą organizuje  Górnicza  Izba  Przemysłowo-Handlowa. Konferencja, która jest szczególnie ceniona za wysoki poziom merytoryczny, odbędzie się po raz dziesiąty. Wykładowcy z uczestnikami Szkoły spotkają się od 5 do 7 czerwca br. w Wiśle.

Jubileuszowa edycja to doskonały pretekst do podsumowań. Przez ostatnie 10 lat doszło do wielu zmian w przepisach o zamówieniach publicznych. Za nimi zawsze nadążała Szkoła, której tematyka odnosiła się  do  bieżących  zagadnień  związanych z tą ustawą.

Zaangażowanie GIPH

– Izba  od  kilkunastu  lat  podejmuje w swojej działalności temat zamówień publicznych. Po raz pierwszy zajęła się tym zagadnieniem w czasie, gdy wprowadzone zostały przepisy, obejmujące Prawem zamówień publicznych górnictwo węglowe. Ustawa ta, od momentu przyjęcia sprawiała praktykom, zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom, wiele trudności. Podkreślić należy, że jej przepisy bywały niespójne, dodatkowo akt ten był kilkadziesiąt razy nowelizowany. GIPH wielokrotnie opiniowała projekty zmian Prawa zamówień publicznych, opracowywała stanowiska dotyczące stosowania przepisów tej ustawy, jak również składała własne propozycje nowelizacji. Izba zaangażowała się w Szkołę Zamówień Publicznych, gdyż uznała, że będzie to odpowiednie forum dla wymiany doświadczeń, analizowania problemów i wypracowywania wspólnych stanowisk – mówi Janusz Olszowski, prezes GIPH.

Inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a kolejne edycje potwierdzały słuszność organizowania konferencji. Najlepszym dowodem jest choćby rosnąca frekwencja. W 2011 r. w Szkole uczestniczyło 127 osób, rok później było ich już 153. Natomiast ostatnie trzy edycje to rekordowe wyniki i przekroczenie liczby 200 „uczniów”. W 2016 r. z zamówień publicznych szkoliło się 209 osób, rok później było ich 201, a w czasie ostatniej edycji padł rekord, czyli 239 osób! Wielu z nich na konferencji organizowanej przez GIPH było już któryś raz z rzędu. Na pewno do czynników, które mają wpływ na „powrót do szkoły”, można zaliczyć świetną organizację przedsięwzięcia – tu wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a dbają o to pracownicy GIPH. Kolejną sprawą jest wysoki poziom merytoryczny, co jest zasługą doboru wykładowców, o których można śmiało powiedzieć, że są elitą w zakresie zamówień publicznych.

Wykłady i warsztaty

Od lat sprawdza się także formuła zajęć, czyli połączenie wykładów z warsztatami i panelami dyskusyjnymi. Na SZP nie tylko się słucha, ale także można przedstawić swoje doświadczenia i wątpliwości związane ze stosowaniem Prawa zamówień publicznych w praktyce. Wielkim atutem konferencji jest także fakt, że nie jest ona adresowana wyłączenie do wykonawców lub do zamawiających. W Szkole spotykają się obie te strony, które są objęte przepisami kłopotliwej ustawy. W ten sposób dochodzi do wymiany doświadczeń oraz do tworzenia pewnej więzi porozumienia, a przede wszystkim wzajemnego zrozumienia.

Te właśnie zalety sprawiły, że inicjatywa GIPH może od lat liczyć na wsparcie w postaci patronatu ze strony Urzędu Zamówień Publicznych oraz Ministerstwa Energii. Wykłady w czasie poprzednich edycji mieli przedstawiciele UZP. W latach 2017 i 2018 był to wiceprezes Urzędu Hubert Nowak, który od grudnia 2018 r. szefuje tej instytucji. W tym roku reprezentanci UZP także zapowiedzieli swoją obecność.

Nadążyć za zmianami

– Przez te 10 lat trochę się zmieniło, jak choćby miejsce organizacji konferencji, wykładowcy czy wzrastająca liczba uczestników. Przede wszystkim zmieniała się praktyka zamówień, wielokrotnie zmieniało się samo Prawo zamówień publicznych i w związku z tym wciąż widać duże zapotrzebowanie na szkolenia pracowników. Izba stara się za tymi zmianami nadążać, każdego roku doskonaląc organizacyjnie tę imprezę, starannie dobierając wykładowców, tworząc program, który odzwierciedla aktualne problemy przy stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych, wsłuchując się w uwagi uczestników poprzednich edycji – wyjaśnia prezes Olszowski.

Szkoła powstała przede wszystkim dla podmiotów działających w przemyśle wydobywczym i tak w przeszłości, jak i dzisiaj ten element sektorowy ma decydują-ce znaczenie przy tworzeniu programu konferencji.

– To chyba jedyne wydarzenie dotyczące zamówień publicznych tak dokładnie   sprofilowane   branżowo. I to pozwala na bardzo precyzyjne i wąskie, a tym samym interesujące dla branży, dobieranie zagadnień omawianych podczas spotkań – mówi dr Włodzimierz Dzierżanowski z Grupy Doradczej Sienna, który już od lat jest wykładowcą Szkoły Zamówień Publicznych. Sam przyznaje żartobliwie, że tak jak najstarsi górale, czy górnicy nie pamięta, kiedy po raz pierwszy uczestniczył w tej inicjatywie. Dodaje, że bardzo dobrą rekomendacją dla konferencji organizowanej przez GIPH jest patronat ze strony Urzędu Zamówień Publicznych.

– Prezes UZP nie obejmuje patronatem imprez wątpliwej jakości – stwierdza prezes Grupy Doradczej Sienna.

W ciągu ostatnich dziewięciu edycji swoją wiedzą z uczestnikami Szkoły dzie-lili się najlepsi eksperci. W tym roku nie może być inaczej. Poza dr Dzierżanowskim w gronie prelegentów znaleźli się: Małgorzata Stachowiak z Grupy Doradczej Sienna, Agnieszka Zaborowska z Kancelarii Adwokackiej Zaborowska, Dariusz Ziembiński z Kancelarii Dariusz Ziembiński & Partnerzy oraz Katarzyna Kasperek z Kasperek Consulting. Choć w ostatnim czasie o zamówieniach publicznych mówi się najczęściej w kontekście nowej ustawy – w tym miejscu należy wspomnieć, że na SZP często podnoszono temat konieczności stworzenia nowego aktu – to w tym roku uwaga będzie skupiona na bieżących zagadnieniach.

Dobre wydarzenie szkoleniowe

– Projekt nowej ustawy jest. Muszę stwierdzić, że jest to niezły projekt. Obawiam się tylko, że dążenie do jego szybkiego uchwalenia może zwyciężyć nad dążeniem do usuwania niedociągnięć. Dlatego nie stawiałbym na tempo tylko na jakość. Według zapowiedzi rządu ustawa ma być przyjęta jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, a jej wejście w życie przewidziano w dość odległym terminie, czyli od 1 stycznia 2021 r. – stwierdza dr Dzierżanowski.

Wynika zatem, że nowe Prawo zamówień publicznych w programie Szkoły zagości za jakiś czas, na pewno jednak będzie tematem dyskusji tych oficjalnych i mniej oficjalnych, które są naturalną częścią każdej konferencji.

Skoro Szkoła w tym roku ma swój jubileuszu, należy spytać czego należy jej życzyć.

– Co najmniej kolejnych 10 lat. Przez całą dekadę udało się stworzyć bardzo dobre wydarzenie szkoleniowe, z renomą, zarówno jeśli chodzi o wykładowców, organizację, jak i program. Chcemy nadal pomagać w upowszechnianiu wiedzy dotyczącej praktycznego stosowania przepisów o zamówieniach publicznych, tym bardziej, że trwają już prace nad zupełnie nową ustawą – podsumowuje prezes GIPH Janusz Olszowski.

 

Maciej Dorosiński Dziennikarz portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie
i tygodnika „Trybuna Górnicza”

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy