Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy Nr 3 - 4 (213 - 214) Marzec - Kwiecień 2013 r.



EMAG

Bogata oferta szkoleń


Instytut Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach jest jednostką badawczo-rozwojową, zajmującą się kompleksowym opracowywaniem oraz wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Jest realizatorem prac naukowych, badawczo-rozwojowych, konstrukcyjnych oraz ekspertyz w zakresie elektrotechniki, automatyki, łączności, informatyki, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska.

Ofertę tę uzupełniają: Centrum Badań i Certyfikacji z Pracownią Badań Kompatybilności Elektromagnetycznej posiadające akredytacje PCA, małoseryjna produkcja aparatury i urządzeń, badania specjalistyczne, usługi serwisowe, szkolenia, własne czasopismo naukowo-techniczne, monografie.

EMAG to lider wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, aparatury, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla. Celem jest opracowywanie nowych oraz doskonalenie istniejących urządzeń, technologii i systemów przyczyniających się do poprawy efektywności procesów produkcyjnych, wzrostu bezpieczeństwa pracy, jakości życia. Pracownicy firmy zgodnie podkreślają, że nauka powinna pełnić służebną rolę wobec człowieka. Dlatego w swojej działalności kierują się utylitarnością – prace badawcze i rozwojowe prowadzone w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG są odpowiedzią na wyniki analiz oraz potrzeb zgłaszanych przez przemysł – oraz komplementarnością procesu badań z procesami wdrażania.
Dlatego główne badania i prace rozwojowe prowadzone w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG są zgodne z priorytetowymi kierunkami określonymi w Krajowym Programie Ramowym i Programie Ramowym Unii Europejskiej oraz programami Europejskich Platform Technologicznych. Wpisują się one także w strategię rozwoju Śląska i są zgodne ze „Strategią Rozwoju Województwa Śląskiego na lata 2000-2015”. Znakomita kadra oraz potencjał naukowo-badawczy pozwoliły na wypracowanie własnego, bogatego dorobku naukowego a także zdobycie doświadczenia w opracowywaniu i wdrażaniu urządzeń, systemów oraz technologii na potrzeby krajowego i zagranicznego przemysłu. Marka EMAG stała się rozpoznawalna i ceniona nie tylko w kraju, ale i za granicą – wszędzie tam, gdzie prowadzone są procesy wydobywcze – w krajach byłego Związku Radzieckiego, Europy Zachodniej, Dalekiego Wschodu.

EMAG ze swoimi osiągnięciami nauko-badawczymi wychodzi na zewnątrz, do wszystkich zainteresowanych. Najbardziej kompetentnym w tej dziedzinie jest Ośrodek Szkolenia Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. Prowadzi kursy specjalistyczne od 1992 roku, głównie z dziedziny elektrotechniki, automatyki i informatyki, między innymi dla elektromonterów, projektantów, inżynierów, służb energetycznych, budowlanych, osób dozoru oraz kierownictwa zakładów. Jako niepubliczna placówka oświatowa posiada uprawnienia wymagane do prowadzenia działalności dydaktycznej i do szkolenia pracowników zakładów górniczych.

-Od początku naszej działalności w zorganizowaliśmy około 1.050 kursów specjalistycznych, na których przeszkolono ponad 10.000 pracowników zakładów górniczych i innych firm – wyjaśnia Justyna Zawadzka, kierownik Ośrodka.- Obecna oferta obejmuje 35 różnych kursów specjalistycznych. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się kursy „Technologie naprawy i łączenia kabli oraz przewodów oponowych na napięcie znamionowe do 6kV” - decyzją Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Instytut Technik Innowacyjnych EMAG jest rzeczoznawcą uprawnionym do określania zasad łączenia i napraw górniczych kabli oraz przewodów oponowych; absolwenci kursu z tej tematyki uzyskują wymagane przepisami uprawnienia do wykonywania połączeń kabli na napięcia do 6 kV. Uwagę przyciągają również kursy z zakresu obsługi i eksploatacji systemów automatyzacji górniczych przenośników taśmowych, zabezpieczeń upływowych sieci do 1kV oraz zabezpieczeń ziemnozwarciowych sieci 6kV, a także budowy i obsługi systemów: sejsmicznego ARAMIS M/E i sejsmoakustycznego ARES-5/E, gdzie uczestnicy uzyskują formalne uprawnienia do obsługi urządzeń tych systemów.

W 2013 roku Ośrodek Szkolenia Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG poszerzył ofertę o sześć nowych kursów:

-Naprawa i łączenie przewodów oponowych z dwoma ekranami na napięcie znamionowe 1,9/3,3 kV oraz 3,6/6 kV,

-Zakres i forma audytu efektywności energetycznej zgodnie z wymaganiami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej,

-Bezpieczeństwo maszyn – poziom zapewnienia bezpieczeństwa „PL” oraz poziom nienaruszalności bezpieczeństwa „SIL”,

-Przeciwpożarowe szkolenie podstawowe, jak również dla pracowników wyznaczonych do czynności w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.

Ciekawymi ofertami, tak ważnymi w dzisiejszych czasach, są szkolenia dla administratorów bezpieczeństwa informacji, dotyczących podpisu elektronicznego, ochrony informacji niejawnych, danych osobowych lub tajemnic przedsiębiorstwa, prawa komputerowego, czy też sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Kursy prowadzone są w małych grupach, w salach szkoleniowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt audiowizualny, projekcyjny i do tłumaczenia symultanicznego, stałe szybkie łącze internetowe. Pracownie do zajęć praktycznych wyposażone są w sprzęt odpowiedni do prowadzenia ćwiczeń specjalistycznych zgodnie z programem szkoleń. W przypadku niektórych kursów istnieje także możliwość korzystania z wydzielonych pomieszczeń w laboratoriach badawczych Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG.

(MB)

 

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy