Węglokoks Energia ma rozwijać energetyczną nogę grupy kapitałowej Węglokoks. WE przyjęła nową strategię działalności na najbliższe 5 lat, która zakłada m.in. pozyskiwanie nowych odbiorców ciepła, rozwój kogeneracji oraz pomoc w walce z tzw. niską emisją. Oprócz dużych klientów, jakimi są kopalnie, spółka chce powalczyć o klienta komunalnego.
Początki Węglokoks Energia sięgają lutego 2014 r., kiedy to Kompania Węglowa oraz Węglokoks podpisały umowę o współpracy, która zakładała konsolidację aktywów energetyczno-ciepłowniczych i podejmowanie wspólnych działań w obszarze energetyki. W ten sposób powstało Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne. 13 lutego 2015 r. podpisano umowę warunkową pomiędzy Kompanią Węglową a Węglokoksem przejęcia przez przez ten drugi podmiot gospodarczy udziałów w WPE należących do tego pierwszego. Transakcję sfinalizowano w kwietniu 2015 r. i od tego momentu WPE należy w 100 proc. do grupy kapitałowej Węglokoks.
Optymalizacja i centralizacja
Jedną z pierwszych decyzji po przejęciu WPE była zmiana nazwy na Węglokoks Energia, która pokazuje, że spółka ta ma być energetycznym filarem grupy kapitałowej Węglokoks.
– Rozwój spółki Węglokoks Energia jest zgodny ze strategią naszej grupy. Węglokoks od wielu lat inwestuje nie tylko w wydobycie węgla, ale również produkcję energii i ciepła, co jest naturalnym kierunkiem naszych działań. Energetyka cieplna, górnictwo i hutnictwo – to trzy podstawowe filary działalności, na których chcemy oprzeć dalszy, dynamiczny rozwój grupy kapitałowej Węglokoks - mówi Jerzy Podsiadło, prezes zarządu Węglokoks.
Przedstawiciele Węglokoksu podkreślają, że przejęcie Węglokoksu Energia to bardzo ważny element w rozwoju grupy kapitałowej.
– To symbolicznie określa zakończenie kolejnego etapu realizacji naszej strategii w zakresie budowy segmentu energetycznego. Jednocześnie rozpoczyna się etap jego rozwoju, w tym wdrażania nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych oraz innowacji technologicznych, wspierających efektywność ekonomiczną i kładących nacisk na ochronę środowiska. To istotne dla naszego biznesu i dla regionu, albowiem spółka posiada istotny udział w rynku energii dla odbiorców przemysłowych i komunalnych Śląska. Doskonale, że nasze nowe zamierzenia będą realizowane pod nowym szyldem Węglokoks Energia, bowiem bezsprzecznie wzmocni to naszą markę – dodaje Sławomir M. Suchoń, wiceprezes zarządu Węglokoks.
– Zakończyliśmy prace nad strategią spółki, która obejmuje najbliższe 5 lat. Mamy już wypracowane i wprowadzone mechanizmy współpracy z naszymi spółkami zależnymi w ramach struktury holdingowej. Centrala w Katowicach prowadzi wspólne usługi dla całej grupy Węglokoks Energia, natomiast zadania jej spółek koncentrują się wyłącznie na działalności operacyjnej - informuje Sławomir Obidziński, prezes zarządu Węglokoks Energia. – Skompletowaliśmy optymalny zespół, bazując tak na dotychczasowych kadrach spółek zależnych, jak i branżowcach pozyskanych z korporacji międzynarodowych. Wpisujemy się w standardy korporacyjne – przekonują przedstawiciele spółki.
Węglokoks Energia stawia na rozwój opłacalnego biznesu energetycznego. Kluczowym założeniem grupy WE jest wykorzystanie potencjału energetycznego Śląska i Małopolski, co możliwe jest dzięki trzem prężnie funkcjonującym spółkom zależnym.
Przede wszystkim inwestycje
W najbliższym czasie planowana jest optymalizacja i wypracowanie kolejnych synergii biznesowych, które to możliwości daje funkcjonowanie w formule grupy kapitałowej. Proces restrukturyzacji, jak podkreślają prezesi, nie jest restrukturyzacją naprawczą – wszystkie spółki w ramach grupy kapitałowej Węglokoks Energia generują bowiem zyski, proces restrukturyzacji ma polegać na dostosowaniu się do potrzeb i oczekiwań odbiorców.
Węglokoks Energia stawia na rozwój opłacalnego biznesu energetycznego. Kluczowym założeniem grupy WE jest wykorzystanie potencjału energetycznego Śląska i Małopolski, co możliwe jest dzięki trzem prężnie funkcjonującym spółkom zależnym.
– Rozwój spółki na tym etapie oznacza przede wszystkim inwestycje. Modernizacja sieci ciepłowniczych pochłania rocznie w granicach 20 proc. naszych rocznych przychodów. Oczywiście, sfinansowanie tak dużych przedsięwzięć inwestycyjnych możliwe jest dzięki m.in. środkom pomocowym z funduszy, m.in. z WFOŚiGW. Jeżeli natomiast chodzi o finansowanie na poziomie zarządczym – planujemy wprowadzenie mechanizmu tzw. cash pooling. Gromadząc w jednym miejscu środki finansowe całej grupy spółki będziemy w stanie zoptymalizować ich wykorzystanie, przesuwając środki tam, gdzie w danym momencie będą najbardziej potrzebne – zapewnia Krzysztof Rzyski, wiceprezes Węglokoks Energia ds. finansowych.
Ekologia i ekonomia
W przyszłości Węglokoks Energia będzie przygotowywać się do wprowadzenia kogeneracji, czyli takiej modernizacji źródeł wytwórczych, aby produkowały jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Firma chce też rozwijać się poprzez akwizycje firm ciepłowniczych z terenu głównie Śląska i Małopolski. Węglokoks Energia, oprócz dużych klientów, jakimi są kopalnie, chce powalczyć o klienta komunalnego, w czym przejęcia innych firm na rynku mają pomóc.
Zgodnie z wymogami korporacyjnymi
– Produkowane przez nas ciepło systemowe jest znacznie bardziej przyjazne środowisku niż to wytwarzane w indywidualnych źródłach węglowych. Na Śląsku i w Małopolsce potencjał w postaci gospodarstw domowych, które mogą zdecydować się na zmianę źródła ciepła, jest ogromny. Dlatego już współpracujemy z lokalnymi samorządami, aby w ramach likwidacji tzw. niskiej emisji ekologiczne ciepło systemowe wprowadzić do jak największej liczby odbiorców – dodaje prezes Sławomir Obidziński.
Od kwietnia 2014 r. w grupie Węglokoks Energia znajdują się trzy spółki: Nadwiślańska Spółka Energetyczna z siedzibą w Brzeszczach, a także dwie spółki z Rudy Śląskiej: Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Na początku 2016 r. wszystkie spółki zależne Węglokoksu Energia mają zmienić nazwy i identyfikację wizualną na zgodne z wymogami korporacyjnymi.
Węglokoks Energia obecnie zatrudnia ponad 80 pracowników, natomiast w całej grupie kapitałowej zatrudnionych jest ponad 550 osób.
Dariusz Ciepiela
Dziennikarz miesięcznika Nowy Przemysł
i portalu wnp.pl
Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa
ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice
Tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52,
32-251-35-59
e-mail: biuro@giph.com.pl