Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa

Polish Mining Chamber of Industry and Commerce

Biuletyn Górniczy nr 1-3 (317-319) Styczeń-Marzec 2022



Tauron Wydobycie ukończył ważne inwestycje, a przy okazji pochwalił się wydobyciem wyższym o 600 tys. ton węgla

To był wyjątkowy rok dla branży górniczej. Pandemia, zawirowania na rynku, bezpieczeństwo pracowników, a w tle ogromne inwestycje, takie jak te w Tauron Wydobycie, w którym je z powodzeniem przeprowadzono. Tauron Wydobycie posiada trzy zakłady wydobywcze – ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze, które w tym roku docelowo stanowić będą kopalnię zespoloną.

Trudny, ambitny rok

Spółka, o której jeszcze rok temu pisano w kontekście sprzedaży jej aktywów węglowych, dziś może się pochwalić nie tylko kolejnymi inwestycjami, ale też – jak podkreślają jej władze – wydobyciem, które w roku 2021 wzrosło o 600 tys. ton.

Miniony rok był wymagającym dla rodzimego górnictwa czasem trudnych decyzji, projektujących jego przyszłość, a także okresem zmagania się z ekonomicznymi skutkami pandemii. W naszych kopalniach potrafiliśmy jednak wykorzystać ten czas do wypracowania dobrych efektów rynkowych – podkreśla prezes Spółki Jacek Pytel.

Spółka brała udział w niezwykle ważnych rozmowach z rządem i stroną społeczną, dzięki którym udało się wypracować plan dla górnictwa na kolejne lata.

Jak zauważa prezes Pytel – trzy zakłady górnicze Spółki zostały objęte wszystkimi rozwiązaniami pomocowymi dla branży. Co nie mniej ważne – w zakładach należących do Tauron Wydobycie osiągnięto lepsze niż przed rokiem statystyki dotyczące bezpieczeństwa załóg.

Kluczowe inwestycje

Jak informowała Spółka – zakończono budowę poziomu 800 m w ZG Janina, czyli sztandarowej inwestycji, dzięki której udostępnione zostały kolejne wartościowe pokłady węgla. Przy okazji inwestycja zwiększyła stopień automatyzacji produkcji kopalni. Wpłynęła także na poprawę wydajności oraz zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania. 

Uruchomiliśmy tam zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce, dzięki czemu czas dotarcia załogi do miejsc pracy skrócił się prawie 20-krotnie – przekazuje prezes Pytel.

Nowoczesna klatka szybowa może jednocześnie transportować aż 24 tony materiałów, a to tyle ile ważą dwa autobusy.

Tauron Wydobycie sukcesywnie uruchamiał nowe ściany wydobywcze, stąd produkcja węgla w zakładach górniczych Spółki była wyższa w stosunku do roku 2020 i przekroczyła 5 mln ton.

Optymalizacja ważna dla Spółki

To nie koniec inwestycji – w Zakładzie Górniczym Sobieski uruchomiono nowy front wydobywczy w partii Brzezinka, charakteryzujący się najlepszymi parametrami jakościowymi węgla. Zasoby operatywne tego złoża wynoszą około 12 mln ton – podkreśla Spółka.

Co niezwykle ważne Tauron Wydobycie aktywnie wykorzystuje produkty uboczne wydobycia, takie jak metan. To efekt m.in. wspólnej inwestycji z Tauron Nowe Technologie – budowy silników kogeneracyjnych, zasilanych gazem z odmetanowania ZG Brzeszcze. W ubiegłym roku uruchomiona została podobna instalacja w Jawiszowicach. Obie instalacje przetworzą w ciągu roku około 20 mln m3 czystego metanu.

– Zoptymalizowaliśmy potencjał wydobywczy naszych kopalń, dostosowując go do skali zapotrzebowania rynku energetycznego w najbliższych latach. Otwieramy nowe ściany wydobywcze, ale jednocześnie dążymy do systematycznego obniżenia bazy kosztów stałych, w celu ich dostosowania do realnych poziomów produkcji, wynikających z możliwości technicznych zakładów górniczych oraz z prognozowanego zapotrzebowania rynkowego na węgiel energetyczny – podkreśla Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Ewenement na rynku

Spółka chwali się tym, o czym wielu może marzyć – wzrostem wydobycia.

– Rok 2021 zamknęliśmy z większym o około 600 tysięcy ton wydobyciem, w porównaniu do 2020 r., a także ze znacznie większymi przychodami ze sprzedaży. Pozwoliło to nam poprawić płynność Spółki i z pewnością pozytywnie wpłynie na jej wyniki w kolejnych miesiącach. W wynikach rocznych będzie również widoczny efekt stopniowego przywracania cen węgla do poziomu sprzed pandemii. Podnosimy też efektywność pracy naszych zakładów górniczych, a jednocześnie dbamy o bazę kosztową Spółki tak, aby pozostawała na jak najniższym poziomie – mówi Jacek Pytel.

Co ważne, udało się to mimo pandemii i mimo zawirowań na rynku.

– Dzięki wzmożonym środkom bezpieczeństwa górnicy z zakładów w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach mogli dotychczas efektywnie pracować pomimo sytuacji pandemicznej. Zależy nam na dalszym minimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd tegoroczne obchody barbórkowe w Spółce będą miały charakter symboliczny. Bezpieczeństwo górników stawiamy zawsze na pierwszym miejscu – podkreślał prezes zarządu Tauron Wydobycie.

To też niezwykle ważne w kontekście rosnącego zapotrzebowania na paliwo ze strony energetyki.

– Od czwartego kwartału minionego roku realizujemy zwiększone, względem średniorocznego, wydobycie, co jest pozytywnie odbierane przez segment wytwórczy Grupy Tauron zainteresowany jak największymi odbiorami węgla. Kontynuacja tego trendu będzie zapewne obecna również w pierwszym kwartale tego roku – relacjonuje prezes Pytel.

Plany na 2022 r.

Z myślą o dalszej optymalizacji produkcji, trzy zakłady górnicze wchodzące w skład Tauron Wydobycie, czyli ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze w 2022 r. stanowić będą kopalnię zespoloną, posiadającą największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

Jak podkreśla Spółka, dzięki utrzymaniu dyscypliny kosztowej i wdrożonym działaniom naprawczym, ustabilizowała ona wyniki i w większym stopniu odpowiada na realizację zapotrzebowania na paliwo płynące z Grupy Tauron.

Co niezwykle ważne, Spółka odnotowuje znacznie większe, w stosunku do lat ubiegłych, zapotrzebowanie na produkty, zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych. Dotyczy to własnych punktów sprzedaży, jak i autoryzowanych sprzedawców.

– Koncentrujemy się na eksploatacji przynoszącej wymierne korzyści, określone wolumenem produkcji, ale uwzględniające również poprawę efektywności oraz jakości produkowanych paliw. Podejmowane działania mają ponadto na celu uzyskanie zwiększonego wychodu sortymentów grubych i średnich. Jednocześnie w zakładach górniczych spółki prowadzone są intensywnie roboty przygotowawcze dla terminowego uruchomienia w roku 2022 kolejnych sześciu frontów ścianowych – podsumowuje Roman Gąska, wiceprezes ds. technicznych w Tauron Wydobycie.

 

Jarosław Adamski

Menu




Newsletter


Biuletyn górniczy

Bieżący numer

img12

Górniczy Sukces Roku

View more
img12

Szkoła Zamówień Publicznych

View more
img12

Biuletyn Górniczy

View more


Partnerzy