GIPH-Logo 
GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA

Nr 5-6 (107-108) Maj - Czerwiec 2004 r.   

Biuletyn Górniczy
Pasek

O Biuletynie Redaktor poleca Stopka redakcyjna Archiwum



  W numerze
Okladka_107-108
 
  XVI Walne Zgromadzenie GIPH
Relacja

  Udane połączenie
"Rydułtowy" i "Anna"

  Działać u źródła
Zasolenie rzek


Zostały wspomnienia
Koniec francuskiego górnictwa

 


   
KOMENTARZ

Kara dla PKP CARGO

Od dawna wiadomo, że koszt transportu polskiego węgla z południa na północ kraju jest kuriozalnie wysoki. Za przewiezienie tony urobku zwyczajnym wagonem kolejowym do portu w Szczecinie PKP Cargo S.A. żąda mniej więcej tyle ile za transport takiego samego węgla do Europy przez ocean.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż kłopoty polskiego górnictwa węgla kamiennego brały się m.in. z faktu, że przez wiele lat zysk ze sprzedaży węgla dzielony był niesprawiedliwie. W efekcie górnictwo ponosiło straty, odbiorcy węgla złorzeczyli, a przewoźnik zarabiał miliony.

Co jest w tym najdziwniejsze to fakt, że zarówno PKP Cargo S.A. jak i spółki węglowe należą do tego samego właściciela - polskiego państwa, które te sytuację tolerowało.

Górnicza Izba Przemysłowo- Handlowa od dawna zwracała uwagę, że praktyki takie niszczą konkurencyjność polskiego węgla. W celu walki z tym zjawiskiem GIPH przyjęła na siebie funkcję koordynatora działań zmierzających do ich wyeliminowania Problem ten został przez nas mocno nagłośniony. Ponadto był on tematem licznych wystąpień Izby kierowanych zarówno do przedstawicieli rządu, jak parlamentarzystów. W ostatnich dniach okazało się, że nasze zarzuty wobec PKP CARGO S.A. okazały się w pełni zasadne. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie po raz pierwszy stanął na wysokości zadania i uznał praktyki tej firmy za sprzeczne z ustawą antymonopolową, zakazał ich stosowania i nałożył 40 mln zł kary.

Podejrzewamy, że kolejarze tak łatwo nie zrezygnują z wykorzystywania swej dominującej pozycji. Dlatego będziemy uważnie śledzić ich poczynania i zrobimy wszystko, aby całkowicie wyeliminować ich monopolistyczne zapędy - szkodliwe nie tylko dla górnictwa, ale i dla całej polskiej gospodarki.


 

Biuletyn Górniczy
Czasopismo Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach
ISSN 1234-7833
Redaktor naczelny: Piotr Dziewit
  Adres Redakcji:
  Katowice 40-048, ul. Kościuszki 30,
  tel: (032) 757-38-36, 2513-559
  fax: 757-30-81,   e-mail: giph@coig.katowice.pl
  Dział reklamy „BG":
  Robert Dulkowski, tel: (032) 757-38-36

 
POWRÓT