GIPH-Logo  
GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA

Nr 9-10 (99-100) Wrzesień - Październik 2003 r.   

Biuletyn Górniczy
Pasek

O Biuletynie   Redaktor poleca   Stopka redakcyjna   Archiwum

  W numerze
Okladka_99-100
 
  Kryzys energetyczny
Coraz bliżej?

  Eksport węgla
Racjonalny element
polityki sprzedaży

Faza umiarkowanego wzrostu
Światowe górnictwo

Środowisko i rozwój
30 lat IETU

Geologia środowiska
Od ochrony złóż
po turystykę


 


   
KOMENTARZ

DOBRE WIADOMOŚCI DLA GÓRNICTWA

Zbliża się nasze górnicze święto - Barbórka, potem już krok do Bożego Narodzenia. Tymczasem na Śląsku atmosfera daleka jest od świątecznego, radosnego nastroju. Przeważa niepewność jutra. Każdy ma już serdecznie dość perturbacji związanych z restrukturyzacją górnictwa. W natłoku wiadomości złych i gorszych na temat branży umykają jakoś naszej uwadze te dobre. A przecież są informacje, które wszystkich związanych z górnictwem muszą ucieszyć. W telegraficznym skrócie postaramy się je wyliczyć.
Po pierwsze.Wszystkie prognozy światowych instytucji zajmujących się energetyką przewidują wzrost zużycia węgla do 2025 r. Przy tym w niektórych krajach rozwiniętych deklaruje się odejście ze względów ekologicznych od konkurujących z węglem hydroenergetyki i energii jądrowej. Nie jest też wykluczone, że zasoby ropy i gazu są o wiele mniejsze niż szacowano. Gdyby te informacje okazały się prawdziwe, to niewątpliwie wzrost cen ropy i gazu spowoduje zwiększenie konkurencyjności węgla.
Po drugie.W poszerzonej Unii Europejskiej 32 proc. energii wytwarzane będzie z węgla, tak więc znaczenie tego surowca na naszym kontynencie wydatnie wzrośnie. Polskie zasoby węgla mogą być traktowane jako strategiczne zapasy europejskiego nośnika energii- gwaranta bezpieczeństwa energetycznego.
Po trzecie.Tak wysokich cen na węgiel jak obecnie w portach ARA nie notowano od dawna. Przekroczyły one bowiem w połowie października 61 USD za tonę. Jednocześnie bardzo wysokie stawki frachtowe oraz aprecjacja walut Australii, Kanady i RPA mogą spowodować, że bardziej będzie się opłacało sprzedawać węgiel np. australijski w Chinach (bo są bliżej), niż wieźć go aż do Europy.
Po czwarte.Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w listopadzie zostanie uchwalona korzystna dla górnictwa ustawa, która zniweluje niezawinione przez tę branże długii uporządkuje bałagan jaki powstał w wyniku dotychczasowych decyzji rządu.
Mając to wszystko na uwadze - można z większym optymizmem spojrzeć na przyszłość polskiego górnictwa.

 

Biuletyn Górniczy
Czasopismo Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach
ISSN 1234-7833
Redaktor naczelny: Piotr Dziewit
  Adres Redakcji:
  Katowice 40-048, ul. Kościuszki 30,
  tel: (032) 757-38-36, 2513-559
  fax: 757-30-81,   e-mail:giph@coig.katowice.pl
  Dział reklamy „BG":
  Robert Dulkowski, tel: (032) 757-38-36

 
POWRÓT