GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 7-8 (97-98) Lipiec Sierpień 2003r. Biuletyn Górniczy 

Upadający folwark

Komentarz


"18 lipca w Katowicach odbyło się inauguracyjne posiedzenie Śląskiej Rady Europejskiej, którą powołał wojewoda Lechosław Jarzębski. -Województwo śląskie osiągnęło sukces w referendum unijnym - napisał wojewoda w liście zapraszającym do udziału w Radzie. -Szczycimy się znakomitą frekwencją i największym w kraju poparciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Teraz należy zadbać o to, by sukces przyniósł mieszkańcom naszego regionu jak najwięcej pożytku. Jestem głęboko przekonany, że tworząc tak świadomą swych celów społeczność obywatelską na pewno będziemy umieli wykorzystać nowe szanse, które w maju 2004 roku otworzą się przed naszym regionem. Dlatego uważam, ze powinniśmy stworzyć lobby śląskie po to, by wygrywać w UE jak najwięcej dla naszego województwa. Tej idei powinna służyć Śląska Rada Europejska(...)
Jedną z osób zaproszonych do prac w Radzie został prezes GIPH Janusz Olszowski, który podczas jej pierwszego posiedzenia wygłosił referat na temat problemów polskiego górnictwa w aspekcie przystąpienia do UE ( Całość wystąpienia publikujemy na kolejnych stronach).
Zasadniczą myśl tego wystąpienia można streścić w sposób następujący. Polskie górnictwo węglowe nie jest nieszczęściem dla Polski lecz stanowi wielkie narodowe bogactwo. Jesteśmy właścicielami górnictwa nowoczesnego, na poziomie światowym, które pozyskuje węgiel po kosztach najniższych w Europie.Górnictwo to posiada silne zaplecze: fabryki maszyn i urządzeń, specjalistyczne firmy usługowe, jednostki naukowo – badawcze. To branża, dzięki której utrzymywany jest łańcuch zatrudnienia o jednym z największych potencjałów. Górnictwo jest sektorem wysoce efektywnym w skali całej gospodarki, gdyż generuje o wiele wyższe dochody publiczne niż przekazywane mu środki pomocowe. Jeszcze istnieją realne szanse na to by Polska stała się głównym dostawcą węgla dla UE. Wykorzystajmy fakt, że w Unii ważniejsze od kosztów jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zjednoczonej Europy przez uniezależnienie się od dostaw z zewnątrz nośników energii. Aby to było możliwe niezbędna jest natychmiastowa zmiana polityki państwa wobec górnictwa.
Niestety, obecny na posiedzeniu wicepremier Jerzy Hausner miał inne zdanie w tej sprawie. Nie odniósł się do przytoczonych liczb, danych i faktów lecz stwierdził ni mniej ni więcej, że węgiel jest „kamieniem u szyi” a nie bogactwem narodowym. -Tak upadały w dawnej Polsce folwarki – dodał.
Wypowiedź Pana Premiera pozostawiamy bez komentarza.
Piotr Dziewit Pióro


NA POCZĄTEK   POWRÓT   STRONA GŁÓWNA