GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 1-2 (115-116) Styczeń - Luty 2005 r. Biuletyn Górniczy 

Kopalnie wśród nagrodzonych.
Konkurs "Przyjaźni Środowisku"


Już po raz szósty przyznano nagrody w konkursie ekologicznym „Przyjaźni środowisku”. W gronie nagrodzonych znalazły się też firmy górnicze: kopalnia „Bogdanka”( Lubelski Węgiel SA), „Bolesław Śmiały” ( Kompania Węglowa S.A.), „Knurów” ( Kompania Weglowa S.A.) oraz Katowicki Holding Węglowy SA.

Warto dodać, że tym razem do pracy w jury konkursu zaproszono prezesa GIPH Janusza Olszowskiego. Wykorzystał on okazje, aby zaprezentować osiągnięcia branży górniczej w dziedzinie ekologii i zrównoważonego rozwoju. W większości niezwiązani z górnictwem jurorzy byli zdziwieni, że nasza branża, kojarzona dotąd powszechnie z gronem „zatruwaczy” przyrody – robi tak dużo w dziedzinie ekologii. M. in. dlatego bardzo poważnie komisja konkursowa podeszła tym razem do projektów zgłoszonych przez firmy górnicze. W kategorii „Firma przyjazna środowisku” nagrodę przyznano kopalni Bogdanka, a przedłużenie znaku w tej kategorii otrzymała Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów SA. W kategorii „Technologia godna polecenia” nagrodzono kopalnię „Bolesław Śmiały”, w kategorii „Produkt godny polecenia” odznaczono Katowicki Holding Węglowy SA. Wyróżnienie w konkursie otrzymała kopalnia Knurów.

- Każdy nowy pomysł – jak lepiej zagospodarowywać odpady, jak zmniejszać emisję szkodliwych gazów czy też jak wykorzystywać alternatywne źródła energii – liczy się na wagę złota. Także dlatego, że działa inspirująco na całe otoczenie. Stan środowiska naturalnego w naszym kraju uległ w ostatniej dekadzie znaczącej poprawie. Z jednej strony zmniejszyła się liczba zakładów-trucicieli, z drugiej – w przemyśle wprowadzane są coraz nowocześniejsze technologie. Ale także, co jest bardzo ważne – coraz większą rolę w ochronie przyrody odgrywają samorządy lokalne, które dziś znacznie chętniej niż kiedyś przeznaczają na ten cel poważne środki finansowe – mówiła minister Jolanta Szymanek-Deresz, szefowa Kancelarii Prezydenta podczas ceremonii wręczania nagród 18 stycznia.

Pani minister przypomniała, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapewnia nam w najbliższych latach jeszcze większy dopływ funduszy cele związane z ochroną środowiska. - Trzeba je dobrze zagospodarować – pomysły muszą płynąć z polskich wsi, miast i regionów. Pamiętajmy, że osiągając wyznaczone przez wspólnotę standardy ochrony środowiska nie robimy tego po to, by zadowolić brukselskich urzędników, lecz czynimy to dla siebie, dla własnego zdrowia...



LW „BOGDANKA”

W bliskiej odległości od obszaru górniczego kopalni „Bogdanka" znajduje się Poleski Park Narodowy a także rezerwaty i parki krajobrazowe: Poleski, Pojezierza Łęczyńskiego oraz Nadwieprzański. Obiekty te utworzono dla ochrony unikatowych ekosystemów wodno-torfiskowo-leśnych. Warunkiem zachowania ich cennych zasobów jest utrzymanie odpowiedniego stanu środowiska naturalnego w sąsiedztwie obszarów chronionych, w tym również w rejonie „Bogdanki”.

Ponad 25-letni monitoring umożliwił poznanie większości mechanizmów wpływu działalności górniczej na stan przyrody w otoczeniu obszaru górniczego. Nie jest to, co można stwierdzić, wpływ nadmiernie destrukcyjny. Najważniejszym oddziaływaniem jest wpływ na lokalny układ wodny. Badania wykazały, że brak jest wpływu głębinowego odwadniania kopalni na stan wód powierzchniowych - zwłaszcza w strefie obszarów przyrody chronionej. Eksploatacja nie stanowi więc bezpośredniego zagrożenia dla jezior pojezierza. Pozostałe zagrożenia nie są przyczyną większych problemów ekologicznych. Wynika to ze szczególnej dbałości zakładu o środowisko, stosowanie zasady zrównoważonego rozwoju oraz wdrożenia i utrzymywania Systemu Zarządzania Środowiskowego wg PN EN ISO 14001.

Do obiektów kopalni powodujących emisję pyłów i gazów należy emitor ZCB „Ekoklinkier” i składowisko skały płonnej (odpadów). Emisja z ZCB nakłada się na emisję pochodzącą z kotłowni o mocy 124 MW, będącej własnością spółki „Łęczyńska Energetyka", która zasila w ciepło prócz kopalni również osiedla mieszkaniowe w Łęcznej. Spółka dla ochrony atmosfery stosuje układ odpylania spalin, który stanowi bateria cyklonów, natomiast ZCB posiada instalacje odsiarczania oraz instalację odpylającą. Cykliczne pomiary wskazują, że zakład nie przekracza dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń określonych decyzją Wydziału Środowiska UW w Lublinie.



KWK „BOLESŁAW ŚMIAŁY”

Kopalnia otrzymała nagrodę za rekultywację składowiska „Skalny”. W ramach rozpoczętej w 1999 roku rekultywacji zrealizowano prace polegające m.in. na gaszeniu pożarów poprzez wykonanie prac izolacyjnych za pomocą rowów chłonnych wypełnionych mieszaniną wodno-popiołową, niwelacji rejonów hałdy po likwidacji stanów termicznych, rekultywacji biologicznej (wykonanie warstwy wierzchniej urodzajnej i wysiew mieszanek traw i roślin motylkowych). Od roku 1999r kopalnia wykonała m.in. 53 rowów chłonnych o łącznej długości ponad 8 kilometrów, 20 otworów iniekcyjnych na wybranym poletku długości po 6m każdy – łącznie 120m, do których wtłoczono mieszaninę wodno-popiołowa. Wykonano także prace związane z docelowym ukształtowaniem zwałowiska tj. przebudowę głównej drogi technologicznej, budowę półek technologicznych i retencyjnych na skarpach składowiska, uformowanie wierzchowiny obiektu, wraz ze skarpami z niej opadającymi, budowę szczelnego zagęszczonego nasypu rekultywacyjnego z zachowaniem docelowego zgodnego z projektem ukształtowania. Na wierzchowinie składowiska wykonano zbiornik retencyjny (zagłębienie) dla przyjęcia wód opadowych. Na prace rekultywacyjne składowiska „Skalny” przeznaczono ponad 19,3 mln złotych.



KATOWICKI HOLDING WĘGLOWY

„Produkt godny polecenia” z KHW to oczywiście „Ekoret” – specjalnie dobrany węgiel przeznaczony do spalania w nowoczesnych kotłach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu odbiorców węgla KHW zajmuje się nie tylko jego sprzedażą ale także kompleksowym doradztwem w zakresie wyboru kotła i finansowania jego zakupu. Katowicki Holding posiada adresy ponad 50 producentów nowoczesnych kotłów z terenu całego kraju, specjaliści KHW pomogą dopasować moc kotła do powierzchni ogrzewanego lokalu. Spółka pomaga nawiązać także kontakty z instytucjami kredytującymi i dofinansowującymi zakup nowoczesnych kotłów.



KWK „KNURÓW”

Kopalnia „Knurów” otrzymała wyróżnienie za oddaną w ubiegłym roku zakładową oczyszczalnię ścieków. Oczyszczalnię zaczęto budować w połowie roku 2002, na początku roku 2004 nastąpił jej rozruch technologiczny. Inwestycja ta kosztowała ponad 5 mln zł., pieniądze pochodziły z własnych środków kopalni. Przepustowość oczyszczalni wynosi 250 metrów sześciennych na godzinę, w razie potrzeby, okresowo może być jednak większa i sięgać 500 metrów sześciennych ścieków na godzinę. Do oczyszczalni trafiają także ścieki komunalne. Przerabia ona obecnie 2360 metrów sześciennych ścieków na dobę. W roku 2004 wyprodukowała 105 810 metrów sześciennych wody przemysłowej. Te cztery nagrodzone przedsięwzięcia to oczywiście nie wszystkie proekologiczne inwestycje dokonane przez firmy górnicze w roku 2004. Tylko cieszyć może, że działania firm górniczych na rzecz środowiska naturalnego są coraz częściej dostrzegane i nagradzane.


Opracował: CZAR
Pióro


NA POCZĄTEK POWRÓT STRONA GŁÓWNA