GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 7-8 (109-110) Lipiec - Sierpień 2004 r. Biuletyn Górniczy 

Kształcenie

Nauka z gwarancją pracy
Powrót klas górniczych


Kompania Węglowa podpisała porozumienia z czterema samorządami z woj. śląskiego, w wyniku których od września br. uruchomiono w szkołach ponadgimnazjalnych klasy gdzie uczyć się będą przyszli górnicy.

- Z prowadzonych analiz wynika, że wskutek dużego zmniejszenia zatrudnienia po 2006 roku, zaistnieje potrzeba uzupełnienia stanów zatrudnienia w kopalniach o wykwalifikowanych pracowników, szczególnie na stanowiskach wymagających szczególnych kwalifikacji. Zaproponowaliśmy więc 4 starostom powiatowym otwarcie klas o specjalności górniczej, gdzie mogliby się kształcić przyszli pracownicy kopalń Kompanii Węglowej. Starostowie przychylnie przyjęli naszą inicjatywę, czego efektem były podpisane porozumienia o rozpoczęciu kształcenia od września br. przyszłych pracowników dla górnictwa – mówi Marian Karpeta, zastępca dyrektora Biura Zatrudnienia i Polityki Płacowej Kompanii Węglowej.
Zgodnie z zatwierdzonymi przez MEN programami nauczania powstały czteroletnie technika górnicze kształcące w zawodzie „Technik górnictwa podziemnego”. W Bieruniu uruchomione zostały dwie klasy po 32 uczniów, w Wodzisławiu są również dwie klasy po 32 uczniów, w Knurowie jedna klasa, w której uczy się 38 uczniów a w Rudzie Śląskiej, także w jednej klasie 35 uczniów. Łącznie do nowopowstałych Techników Górniczych uczęszcza 201 uczniów. Pierwsi absolwenci podejmą pracę w kopalniach Kompanii Węglowej SA w 2007 roku.
Według zawartych porozumień

Kompania Węglowa zapewni


uczniom tych klas możliwość praktycznej nauki zawodu w warsztatach i sztolniach przy kopalniach oraz zapewni kwalifikowanych instruktorów szkolenia praktycznego. Uczniom czwartych klas Kompania Węglowa gwarantuje praktyki i instruktorów na specjalnie w tym celu wydzielonych polach szkoleniowych w kopalniach pod ziemią. W okresie praktyk zawodowych uczniowie otrzymywać będą ubrania robocze , posiłki profilaktyczne oraz inne świadczenia związane z BHP. Natomiast nie przewiduje się wynagrodzeń za odbywanie praktyk.
- Absolwenci klas górniczych

mają zapewnioną pracę


w kopalniach Kompanii Węglowej, a przyszłe miejsce pracy wynikać będzie z potrzeb poszczególnych kopalń. W miarę możliwości zostanie ono dostosowane do rejonu zamieszkania absolwenta
– przekonuje Marian Karpeta.
Także samorządy, które zdecydowały się otworzyć na swoim terenie klasy górnicze są z tej inicjatywy Kompanii zadowolone.
- Kompania Węglowa zwróciła się do nas z inicjatywą otwarcia klasy górniczej. Prowadzone były negocjacje w tej sprawie i władze miasta zadecydowały, że warto ten pomysł zrealizować pod warunkiem, że KW zagwarantuje pracę dla tej młodzieży. Kompania to zagwarantowała. Otwarcie tych klas nie wiąże się z dodatkowymi obciążeniami finansowymi dla miasta. Kompania przejęła na siebie kształcenie praktyczne a kształcenie teoretyczne jest na ogólnie obowiązujących zasadach, więc miasta to nic więcej nie kosztuje. Konieczne było znalezienie nauczycieli przedmiotów specjalistycznych, ale oni w mieście byli, kiedyś musieli oni się przekwalifikować w związku z likwidacją szkół górniczych, teraz niektórzy wrócą do kształcenia górników – przekonuje Adam Dudek z Wydziału Oświaty w Rudzie Śląskiej.
Jak uważa Adam Dudek- nie powinno być kłopotów ze znalezieniem chętnych do nauki w klasach górniczych. Magnesem przyciągającym do tych klas jest gwarancja zatrudnienia po ukończeniu nauki.
Kompania Węglowa współpracuje również z specjalistycznymi wydziałami wyższych uczelni, Politechniką Śląską w Gliwicach i Akademią Górniczo – Hutniczą w Krakowie. Współpraca polega m. in. na umożliwianiu odbywania przez studentów tych uczelni praktyk zawodowych w kopalniach.
- Np. w lipcu mieliśmy na praktykach pod ziemią 10 studentów AGH. Liczymy, że w przyszłości zainteresują się oni pracą w kopalniach Kompanii Węglowej – dodaje Karpeta.
Kompania Węglowa powstała 1 lutego 2003 r. i zatrudniała 84.975 pracowników.

Zgodnie z rządowym programem


restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i przyjętym planem techniczno – ekonomicznym KW SA na rok 2004 zatrudnienie w Kompanii Węglowej na koniec br. winno osiągnąć stan 72 788 pracowników. Znaczy to, że od dnia powstania KW SA zatrudnienie zmniejszy się o 12 187 pracowników, z tego w 2004 roku o 9 547 pracowników. Realizacja planu za 7 miesięcy 2004 r. wskazuje, że plan roczny zostanie wykonany, wymaga to obniżenia zatrudnienia do końca grudnia br. jeszcze o 2130 pracowników.
Znaczącą pozycję w zmniejszaniu zatrudnienia w br. stanowią świadczenia górnicze, z których skorzystało do 1 sierpnia br. 2930 pracowników dołowych. We wrześniu z tego instrumentu osłonowego skorzysta dalsze 211 pracowników , a do końca roku przewidujemy przejście na te świadczenia dalszych 1194 pracowników (łącznie w br. – 4335 pracowników). Drugą co do wielkości pozycją w zmniejszaniu zatrudnienia są odejścia naturalne, szczególnie emerytury. Do końca lipca br. na emerytury przeszło 1434 pracowników. Obniżenie zatrudnienia w KWSA w liczbie 2930 pracowników spowodowane zostało przejęciem KWK „Janina” przez ZGE „Janina” należący do PKE.

Kompania Węglowa nie przyjmuje do pracy żadnych pracowników z zewnątrz poza tzw. powrotami do pracy zgodnie z przepisami prawa pracy oraz absolwentami specjalistycznych szkół wyższych. Na zaplanowane i zaaprobowane przez Radę Nadzorczą przyjęcia 40 absolwentów, do 31.07.br. zatrudniono pod ziemią 28 absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach i AGH w Krakowie.


Opracował: DRE
Pióro


NA POCZĄTEK POWRÓT STRONA GŁÓWNA