GÓRNICZA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA
 Nr 1-2 (103-104) Styczeń - Luty 2004 r. Biuletyn Górniczy 

Ciepło z węgla

Czysto, tanio i oszczędnie


Kompania Węglowa S.A. wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa zorganizowała 18 lutego w Katowicach konferencję naukowo-techniczną „Z węglem kamiennym ekologicznie i oszczędnie” , podczas której dyskutowano o nowoczesnych technikach spalania węgla. W spotkaniu uczestniczyło ponad stu przedstawicieli branży górniczej, naukowców, reprezentantów Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, samorządów lokalnych oraz producentów kotłów niskoemisyjnych.



- Chcemy promować węgiel jako paliwo wygodne w użyciu a przy tym nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. To nie węgiel jest przyczyną szkodliwych emisji do atmosfery, lecz przestarzałe techniki jego spalania - mówi Maksymilian Klank , prezes Zarządu Kompani Węglowej SA. - Dlatego ważnym elementem naszych działań jest przekonywanie do stosowania kotłów nowej generacji, do wymiany starych pieców i kotłów węglowych na nowoczesne, tańsze i prostsze w obsłudze i o niskiej emisji. Na Śląsku indywidualnie ogrzewanych jest około 600 tysięcy mieszkań i domów, w większości przypadków paliwem jest tutaj węgiel kamienny. Ponad połowa używanych kotłów jest przestarzała, o małej sprawności i ponad 10- letniej eksploatacji – przekonuje Prezes Maksymilian Klank.
Konferencji towarzyszyły pokazy nowoczesnych pieców niskoemisyjnych. Jeden z pokazów został zorganizowany w centrum Katowic, tak aby mieszkańcy regionu mogli sami się zapoznać z właściwościami pracy pieców.
Do najbardziej nowoczesnych i najefektywniejszych kotłów o technologii czystego spalania węgla należą tzw.

kotły retortowe


(typu „stoker”) z ciągłym, automatycznie sterowanym podawaniem paliwa oraz regulowaną i kontrolowaną ilością powietrza wprowadzonego do komory spalania. Przebieg procesu spalania węgla w tym kotle można porównać do spalania oleju opałowego w palniku. Konstrukcja tych kotłów umożliwia uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej i ekologicznej. Na rynku widoczny jest dynamiczny rozwój jakościowy i ilościowy tego typu urządzeń, przy czym polskie kotły charakteryzują się podobnym lub wyższym standardem w porównaniu do kotłów produkcji zachodniej.
Spalanie węgla w palenisku retortowym nie wymaga ciągłej obsługi, gdyż palenisko zasilane jest automatycznie z przykotłowego zasobnika węglowego według zadanych programowo potrzeb cieplnych obiektu grzanego. Płynne zasilanie węglem umożliwia eksploatację kotła

z optymalną sprawnością


od 10 proc. do 100 proc. mocy. Emisja czynników szkodliwych do atmosfery obniża się 10-krotnie w stosunku do kotłów tradycyjnych przy jednoczesnej rocznej oszczędności węgla min. o 30 proc.
Dopracowany i precyzyjnie sterowany proces spalania węgla w kotłach retortowych, jak również wymóg stosowania wysokojakościowego węgla, powoduje znaczną redukcję emisji substancji toksycznych do powietrza w porównaniu z tradycyjnymi kotłami węglowymi.
Większość firm produkujących te urządzenia posiada atesty upoważnionych do tego jednostek naukowo-badawczych (np. IChPW w Zabrzu), określające rzeczywiste wskaźniki emisji w warunkach ruchowych. Wysoka sprawność cieplna tych urządzeń rzędu 78-84 proc. wpływa bezpośrednio na koszty wytwarzania ciepła.
W przypadku typoszeregu przeznaczonego dla gospodarstw domowych (do 25 kW) koszty produkcji ciepła są o około

40 proc. niższe


od kosztów uzyskiwanych przy użyciu tradycyjnych kotłów węglowych i około dwukrotnie niższe od ogrzewania gazem ziemnym.
Koszty budowy kotłowni na bazie kotłów retortowych mogą być o około 25-35 proc. wyższe niż np. przy budowie kotłowni olejowej o podobnych parametrach lecz przy zdecydowanie niższych kosztach eksploatacji (głównie paliwowych) wyższe koszty inwestycyjne zwracają się w większości przypadków w okresie do 2 lat.
Według wyliczeń zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla cena 1 kilowatogodziny energii do ogrzewania uzyskanej z węgla jest znacznie niższa niż w przypadku innych nośników. Dla węgla koszt ten wynosił w roku 2002 6 groszy, dla gazu 12 groszy, dla oleju opałowego 15,4 groszy a dla energii elektrycznej koszt 1 kWh wynosił aż 32 grosze.
W województwie śląskim instalacje takich kotłów

są dofinansowywane


m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez niektóre samorządy lokalne. W Tychach, w ramach programu obniżenia niskiej emisji, dofinansowanie z budżetu miasta może wynieść do 80 proc. kosztów instalacji nowoczesnych kotłów. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść 8 tys. zł. Podobne programy realizowane są m.in. w Goczałkowicach, Orzeszu, Świętochłowicach i Bojszowach. Niedawno Kompania Węglowa rozpoczęła współpracę nad podobnym programem ze starostwem wodzisławskim.
Jak podkreśla prezes Maksymilan Klank - przy wymianie przestarzałych kotłów na kotły nowoczesne można się starać o preferencyjne (niższe niż komercyjne) kredyty z Banku Ochrony Środowiska.
Przy zastosowaniu nowoczesnych technik spalania, węgiel jest nośnikiem czystej, taniej i konkurencyjnej energii.


Opracował: DAR
Pióro


NA POCZĄTEK POWRÓT STRONA GŁÓWNA