Ostatnia aktualizacja: 2010-06-29
 
 
 

Nr 05 - 06 (179 - 180)  Maj - Czerwiec 2010 r.

STRATEGIE

KOPEX ZWIĘKSZA OBROTY Z ROSJĄ
KOMBAJNY ZZM JADĄ NA WSCHÓD

Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne – filar grupy Kopeksu - sprzedały w ostatnich kilku miesiącach trzy kombajny ścianowe rosyjskim odbiorcom. Dwa trafiły do zjednoczenia węglowego Jużkuzbassugol, jeden do Biełonu. Niebawem na wschód pojedzie czwarta tego typu maszyna. Rynek rosyjski – po kilku latach zastoju inwestycyjnego - zaczyna się mocno rozwijać. Ogłaszane są kolejne przetargi, w tym także na najbliższe lata. To zwiastun dużych zakupów wyposażenia górniczego.

- Ta sprzedaż świadczy o ciągłej naszej obecności na rynku wschodniego sąsiada, o dobrym serwisie sprzętu i zaufaniu ze strony rosyjskich odbiorców – wylicza Marian Kostempski, prezes Zarządu Kopex SA. – Rosja, obok Chin, Australii, RPA i Indonezji, jest dla nas kluczowym partnerem handlowym. 

Kombajny ZZM kupiły zjednoczenia górnicze wydobywające węgiel koksujący, które wchodzą w skład koncernów metalurgicznych. W ich planach jest zwiększenie produkcji węgla i stali. Przewidując zbliżającą się koniunkturę na stal koncern Biełon, do którego należy Sybirugol, łączy kopalnie węgla koksującego. Już ogłosił przetarg na dostawę kompleksu ścianowego dla kopalni „Czertińska Jużna”. 

W Rosji grupa Kopeksu ma ugruntowaną pozycję. W ostatnich latach ZZM sprzedał tamtejszym inwestorom 52 kombajny, z czego ponad 30 pracuje aktualnie w kopalniach. Spektakularny był zwłaszcza kontrakt zawarty w 2008 roku z firmą Jużkuzbassugol – czołową pod względem wielkości rosyjską kompanią węglową – która kupiła kilka maszyn na raz, co w branży górniczej zdarza się niezwykle rzadko. 

Dobrą markę zdobywają również obudowy ścianowe Tagoru. W 2007 roku zamówiła je Sybirskaja Ugolnaja Energeticzeskaja Kompania (SUEK) - największy rosyjski koncern górniczy, z którym podpisane zostały dwie umowy o wartość ponad 121 mln zł. Kopalnie wyposażone w nasze obudowy biją teraz rekordy wydobycia w Rosji. Dobrze sprzedają się także systemy i urządzenia elektryczne i elektroniczne produkowane przez należącego do Grupy Kopex -Hansena. 

- Rosjanie oczekują na sprzęt bezpieczny, co szczególnie widać było podczas czerwcowych Międzynarodowych Targów Górniczych UGOL ROSSII & MINING 2010 w Nowokuźniecku – zauważa Jerzy Keller, prezes Zarządu Hansena, dyrektor marketingu rynków wschodnich Kopeksu. – I nasze maszyny i urządzenia spełniają takie wymogi. Stąd dużo miejsca dla naszego sprzętu wydobywczego na rosyjskim rynku, zwłaszcza kombajnów ścianowych i nowoczesnych systemów elektroniki górniczej. 

Rosja należy do czołowych producentów i eksporterów węgla na świecie. Skupiające 96 kopalń głębinowych i 148 odkrywkowych górnictwo, dostarcza rocznie ponad 300 mln ton węgla, z czego blisko jedna trzecia idzie na eksport. Rządowe plany przewidują znaczne zwiększenie wydobycia w najbliższych latach. Według szacunków, na terytorium Rosji znajduje się około 30 proc. światowych złóż węgla – 173 mld ton, z czego 80 proc. to węgiel energetyczny. 

Największym producentem pozostaje należący do Gazpromu SUEK - dostawca węgla energetycznego. Koncern sprzedaje paliwo za granicę m. in. do Polski – około 8 mln ton rocznie. Drugi pod względem wielkości jest Jużkussbasugol, wchodzący w skład koncernu Jewraz – producenta stali, a dalej Jużnyjkussbas, którego właścicielem jest koncern Mieczel, także dostawca stali. Wśród potentatów znajduje się jeszcze Sybirugol, należący do Biełonu, który z kolei wchodzi w skład koncernu magnitogorskiego, oraz Siewierstal - właściciel wielkiego zagłębia Workutaugol. 

Handel z Rosją mógłby nabrać jeszcze większego rozmachu, gdyby polskich producentów sprzętu wydobywczego wspierały rządowe gwarancje w finansowaniu kontraktów z górnictwem rosyjskim. Chodzi o rozwiązania podobne do tych, jakie wprowadził rząd Czech dla swoich firm w handlu z Ukrainą. Co ciekawe, firmy te wcale nie należą do przemysłowych gigantów i nie produkują zbyt dużej ilości sprzętu, a mimo to popisały z górnictwem ukraińskim kontrakty na około 100 mln USD. 

- Rosyjscy inwestorzy zamierzają unowocześnić swoje górnictwo i mają na to pieniądze – dodaje J. Keller. – Sprzętu, głównie nowoczesnych kombajnów i systemów elektroniki górniczej, szukają w wielu krajach, także na Zachodzie. Taką sytuację będzie chciała wykorzystać również nasza grupa. Po zakupie Ryfamy synergia działań marketingowych powoduje, że jesteśmy lepiej postrzegani na rynkach międzynarodowych, bo możemy dostarczyć pełny kompleks ścianowy złożony z naszych maszyn i urządzeń, które mają już referencje w wielu krajach świata, w tym także w Rosji.

XL

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52; 32-757-38-21; 32-251-35-59