Ostatnia aktualizacja: 2010-02-23
 
 
 

Nr 01 - 02 (175 - 176) Styczeń - Luty 2010 r.

STRATEGIE

KHW PRZYGOTOWUJE SIĘ DO DEBIUTU NA GIEŁDZIE
INWESTYCJE I ROZWÓJ

- W pierwszej połowie 2011 planowany jest giełdowy debiut Katowickiego Holdingu Węglowego na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na GPW ma trafić mniejszościowy pakiet akcji KHW - mówi Stanisław Gajos, prezes KHW. 

Prezes S. Gajos podkreśla, że sposób i przebieg procesu upublicznienia akcji będzie uzgadniany ze stroną społeczną. Pracownicy KHW otrzymają do 15 proc. obecnej liczby akcji spółki, a w przypadku pracowników nieuprawnionych do akcji, przygotowane zostaną rozwiązania rekompensujące. - Celem upublicznienia mniejszościowego pakietu akcji KHW jest pozyskanie środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych i modernizacyjnych pozwalających na stabilizację poziomu wydobycia i rozwój Holdingu - wyjaśnia. 

Wśród najważniejszych korzyści dla KHW wynikających z wejścia na Giełdę wymieniane jest uzyskanie korzystnych warunków pozyskiwania kapitałów na inwestycje i rozwój, promocja spółki i jej produktów poprzez zwiększenie rozpoznawalności firmy na rynku krajowym i europejskim. Ważną korzyścią ma być także obiektywna wycena wartości KHW i poprawa efektywności funkcjonowania firmy. 

W najbliższym okresie KHW będzie się musiał zmierzyć z wieloma wyzwaniami, do najważniejszych należą uelastycznienie zdolności produkcyjnych, ograniczenie ryzyk operacyjnych w działalności i zwiększenie udziału w rynku węgla kamiennego. Holding planuje także zmianę struktury finansowania, zwiększenie bezpieczeństwa poprzez likwidację wydobycia podpoziomowego oraz zwiększenie udziału węgli niskosiarkowych w ofercie. 

Te cele mają być osiągnięte dzięki realizacji strategii KHW, opartej na 5 filarach. 

Pierwszym z nich jest poprawa efektywności wydobycia poprzez zastosowanie nowych technologii wydobywczych, odtworzenie majątku produkcyjnego oraz optymalizację procesów wydobywczych. Efektem tego ma być zwiększenie bezpieczeństwa pracy, obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności pracy. 

Drugi filar to zwiększenie bazy zasobowej, co ma być osiągnięte poprzez udostępnienie nowych złóż, likwidację wydobycia z podpoziomów, wydobycie z cienkich pokładów oraz przygotowanie frontów rezerwowych. Zakładane efekty tych działań to zapewnienie ciągłości wydobycia, wzrost jego pewności i stabilności a także możliwość lepszego dostosowania do popytu. Kolejny obszar to dywersyfikacja źródeł przychodów, co ma być osiągnięte dzięki zagospodarowaniu kamienia i metanu a także zgazowaniu węgla i budowie elektrowni. Skutkiem tych działań ma być zwiększenie przychodów, ograniczenie kosztów i optymalizacja wykorzystania zasobów. 

Filarem działalności KHW ma być także społeczna odpowiedzialność, a więc m.in. działania proekologiczne (redukcja emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery, ograniczanie poziomu emisji hałasu do środowiska, zmniejszenie oddziaływania odprowadzanych ścieków na wody powierzchniowe), działania propracownicze (adaptacja zawodowa, szkolenia dokształcające i rozwojowe, wzrost BHP). Do tego dochodzą działania prospołeczne (wsparcie lokalnych społeczności, inicjatyw, sportu, kultury, nauki, ochrony zdrowia, itd.) a także działania prokrajobrazowe (rewitalizacja terenów, ochrona zabytków techniki, minimalizowanie wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię terenu). Ostatni filar to usprawnienie organizacyjne, czyli budowa tzw. megakopalni, realizacja programu podniesienia wartości, wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem, doskonalenie procesów zarządzania, centralizacja funkcji wsparcia. Wdrożenie systemu informatycznego klasy ERP (Enterprise Resource Planning - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa, systemy wspomagające zarządzanie firmą) i poprawa sprawności informacyjnej, wdrożenie projektu „e-kopalni” (projektowanie produkcji, zwiększenie wykorzystania majątku, monitoring zagrożeń). 

Jednym z najpoważniejszych planów KHW jest stworzenie tzw. megakopalni, mającej obejmować kopalnie Wieczorek, Murcki-Staszic oraz Mysłowice-Wesoła. Docelowo Katowicka Grupa Kapitałowa ma składać się tylko z trzech kopalń: Wujek, Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu oraz megakopalni. Jej tworzenie już rozpoczęto. 1 stycznia 2010 połączone zostały kopalnie Staszic i Murcki. Połączenie tych dwóch kopalń pozwoli na prowadzenie wspólnej administracji, księgowości, logistyki, handlu i marketingu. 

W celu stworzenie i funkcjonowania megakopalni niezbędne są jednak poważnie inwestycje. Megakopalnia ma koncentrować się wokół szybu Bronisław w kopalni Mysłowice-Wesoła, dlatego KHW planuje pogłębianie (z 465 do 1230 metrów) i zbrojenie szybu Bronisław oraz modernizację szybu Piotr w kopalni Mysłowice –Wesoła oraz zbrojenie szybu VII kopalni Staszic. 

W obszarze usprawnienia procesów produkcyjnych i biznesowych do najważniejszych zadań KHW należy udostępnienie pokładu 510 w polu Az i C w kopalni Mysłowice –Wesoła, udostępnienie pokładu 510 w polu T oraz pokładu 407/4 w polu L w kopalni Staszic, udostępnienie pokładu 405 w polu L w kopalni Wujek, udostępnienie pokładów 334/2 i 349 w polu F oraz pokładów 364/1 i 403/1 w polu W w kopalni Murcki a także przygotowanie i eksploatacja frontu w pokładach cienkich 407/1 w polu CDF oraz 402 i 401/1 w polu S w kopalni Staszic. 

KHW planuje także budowę frontu rezerwowego dla utworzenia ścian rezerwowych, budowę systemu klimatyzacji grupowej w kopalni Wujek Ruch Śląsk i kopalni Staszic. 

Holding planuje także zakup i modernizację maszyn i urządzeń produkcyjnych, zakup nowoczesnych systemów transportu poziomego, zakup kompleksu ścianowego do eksploatacji pokładów o miąższości poniżej 1,6 m oraz modernizację zakładów przeróbczych.

Donald Dusek

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 32-757-32-39, 32-757-32-52; 32-757-38-21; 32-251-35-59