Ostatnia aktualizacja: 2009-06-30
 
 
 

Nr 5 - 6 (167 - 168) Maj - Czerwiec 2009 r.

KOMENTARZ

Chcą uszczęśliwić na siłę

Od dłuższego czasu w samorządzie gospodarczym panował spokój. Spory kompetencyjne ucichły a izby regionalne, miejskie, branżowe i bilateralne zgodnie działają nie wchodząc sobie w drogę. Obecnie w środowiskach związanych z niektórymi organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców powraca się do idei przeprowadzenie iście rewolucyjnych zmian w tym zakresie. W wielkim skrócie polegałyby one na wprowadzenie obligatoryjnej przynależności przedsiębiorców do samorządu gospodarczego, a także podzielaniu istniejących izb na te, które są samorządem gospodarczym i takie, które nim nie są. 

Zburzenie wypracowanego porządku, oznaczało by w efekcie odebranie zdecydowanej większości izb statusu samorządu gospodarczego. Wąska grupa, która by go zachowała, uzyskała by równocześnie wiele kompetencji, oraz potężne środki finansowe z budżetu państwa i województw (a de facto z nowego quasi podatku uzyskiwanego od wszystkich bez wyjątku przedsiębiorców). 

Zdaniem GIPH doprowadzi to, w bardzo krótkim czasie, do dominacji tych izb i zaniku pozostałych, które będą miały znacznie mniejsze możliwości finansowe i nikły wpływ na politykę gospodarczą w kraju i w regionach. Przy tej okazji z pewnością może dojść do zaprzepaszczenia autentycznego dorobku izb branżowych, działających w Polsce od prawie 20 lat. 

Warto dodać, że poglądy na temat jak powinien wyglądać samorząd gospodarczy są w naszym kraju bardzo zróżnicowane. Kontrowersje dotyczą praktycznie wszystkich kwestii z tym związanych a zwłaszcza charakteru samej przynależności (dobrowolna czy powszechna, obowiązkowa). Z uwagą obserwujemy tę dyskusję wiedząc, że polscy przedsiębiorcy w większości sceptycznie wypowiadają się o obowiązkowej przynależności do samorządu gospodarczego, widząc w tym ( słusznie) próbę wprowadzenia „ tylnymi drzwiami” jeszcze jednego podatku. Dlatego nie dziwi, że nie życzą sobie po prostu uszczęśliwianiu ich na siłę, dla wygody i profitów wąskiej grupy działaczy. 

GIPH opowie się, rzecz jasna, za takim rozwiązaniem, które nie będzie „biło po kieszeni” zrzeszonych w Izbie firm.


Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59