Ostatnia aktualizacja: 2009-04-29
 
 
 

Nr 3 - 4 (165 - 166) Marzec - Kwiecień 2009 r.

WSPÓŁPRACA

KOMPANIA WĘGLOWA I RWE
NOWOCZESNA ELEKTROWNIA ZAMIAST KOPALNI

Kompania Węglowa i grupa RWE parafowały umowę powołania spółki, która zajmie się budową nowej elektrowni węglowej w Woli, pod Tychami. Koszt inwestycji to 1,5 mld euro. 
- W Polsce powinny co roku powstawać bloki energetyczne o mocy 1-1,5 tys. MW. Wspólne przedsięwzięcie RWE i Kompanii Węglowej jest odpowiedzią na to wyzwanie - powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki, podczas podpisania porozumienia.
Według planów elektrownia powstanie na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Piast Ruch II, dawniej kopalni Czeczott, należącej do Kompanii Węglowej w miejscowości Wola na Śląsku. Jej uruchomienie planowane jest na początek 2015 roku.
Inwestycja o wartości 1,5 miliarda euro może być największą prywatną inwestycją w polską energetykę. Partnerami przedsięwzięcia są RWE i Kompania Węglowa, przy czym RWE zachowa udziały większościowe.
W czerwcu 2008 roku strony podpisały porozumienie joint-venture. Do tej pory opracowane zostało studium wykonalności i dopracowane szczegółowe aspekty techniczne inwestycji. Między innymi przeprowadzone zostały badania geotechniczne niezbędne do rozpoznania podłoża gruntów pod inwestycję, wykonywane na bazie próbnych odwiertów. Oceniono możliwości zaopatrzenia przyszłej elektrowni w wodę. Do PSE Operator został złożony wniosek o wydanie warunków przyłączenia nowej jednostki do krajowego systemu elektroenergetycznego. Trwają prace formalno-prawne.
Przedstawiciele Kompanii Węglowej i RWE 15 kwietnia br. parafowali teksty dwóch umów – dotyczącej powołania spółki celowej, która będzie realizowała planowaną inwestycję oraz umowy na dostawę węgla. Spółka celowa zostanie zarejestrowana przez RWE i KW, gdy tylko firmy otrzymają zgodę organów korporacyjnych KW oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do którego został złożony odpowiedni wniosek, niezbędny dla sformalizowania założenia spółki.  

Większa sprawność, mniejsze emisje

Zgodnie z założeniami elektrownia o mocy 800 MW powstanie z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, cechujących się niskim poziomem emisji CO2. Nowa elektrownia, podobnie jak inne nowoczesne bloki budowane przez RWE w Niemczech i zaplanowane w Holandii, będzie miała bardzo wysoką sprawność do 46 proc. Dzięki temu będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu elektrowni na świecie i najnowocześniejszą w Polsce. Dla porównania, sprawność obecnych polskich elektrowni wynosi 33-35 procent. Oznacza to do 30 proc. mniejsze zużycie węgla na każdą wytworzoną kWh energii, a przez to redukcję rocznej emisji CO2 o 1,3 miliona ton. Ostateczna decyzja dotycząca realizacji inwestycji zostanie podjęta w oparciu o analizy racjonalności ekonomicznej.
- Planowane i już zrealizowane inwestycje RWE w Polsce osiągną poziom 2,5 miliarda euro. Dzięki temu RWE staje się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Jestem zadowolony, że współpracujemy z tak profesjonalnym partnerem jak Kompania Węglowa. Realizowana wspólnie inwestycja zapewni dodatkowe zdolności wytwórcze oraz poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju - mówi Filip Thon, prezes RWE w Polsce.
Inwestycja w Polsce jest elementem strategii RWE “Dalszy rozwój, mniej CO2”, ogłoszonej na początku 2008 roku, obejmującej największy program inwestycyjny w historii Grupy. Do roku 2012 RWE planuje zainwestować około 30 miliardów euro, z czego na inwestycje poza granicami Niemiec - do 20 miliardów euro.
RWE posiada bogate doświadczenie w produkcji energii elektrycznej, w szczególności na bazie węgla. Grupa wytwarza przeszło 76 TWh energii z węgla brunatnego i 71 TWh z węgla kamiennego. Łączna moc elektrowni należących do RWE przekracza 44,5 gigawatów.
Kompania Węglowa odegra w projekcie istotną rolę, wnosząc do niego lokalizację, jak i infrastrukturę niezbędną w okresie budowy. Będzie także zaopatrywała elektrownię w węgiel.
- Inwestycja ma wielkie znaczenie dla całego regionu i przyczyni się do jego ożywienia społeczno-ekonomicznego. W okresie budowy powstanie kilka tysięcy miejsc pracy, a podczas eksploatacji elektrownia zapewni długotrwałe zatrudnienie setkom osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną w firmach współpracujących przy budowie i eksploatacji elektrowni. Ponadto, partnerstwo z RWE zagwarantuje nam długoterminową umowę na dostawę 2,5 miliona ton węgla rocznie - informuje Mirosław Kugiel, prezes Kompanii Węglowej. 

Nie tylko węgiel 

Grupa RWE zaangażowała się także w rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku. Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 MW energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 MW. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.
- RWE intensywnie inwestuje również w elektrownie wiatrowe na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim - dodaje Filip Thon.
Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie utworzenie farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 MW każda.
- Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 4.500 MW do 2012 roku w Europie. Żeby go osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy środkowo-wschodniej ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację celów Unii Europejskiej i polskiego rządu - przekonuje Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy, spółki z grupy RWE odpowiedzialnej za rozwój energetyki odnawialnej.
W miarę dostosowywania polskiego prawa do dyrektyw Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce znacznie wrośnie – z poziomu 5,8 TWh w 2007 roku do 10,8 TWh przewidywanych w roku 2010, co stanowi odpowiednio 5,1 proc. i 10,4 proc. całej energii dostarczanej odbiorcom końcowym.
Jednocześnie plany rządowe na 2010 rok zakładają zainstalowanie około 1000 MW w energetyce wiatrowej oraz 2,7 proc. udziału w mocach wytwórczych kraju. Oznacza to, iż w latach 2007- 2010 potrzebny jest przyrost mocy na poziomie około 800 MW, a tym samym przyłączanie ok. 200 MW rocznie.
RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 66 tysięcy osób, zaopatruje 14 milionów klientów w energię elektryczną i 6 milionów klientów w gaz.
RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej, działa w Polsce, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię ponad 880 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną.

Donald Dusek

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59