Ostatnia aktualizacja: 2009-02-27
 
 
 

Nr 1 - 2 (163 - 164) Styczeń - Luty 2009 r.

TECHNOLOGIE

CORAZ BLIŻEJ
PRODUKCJA GAZU Z WĘGLA

Studium wykonalności projektu zgazowania węgla zlecone przez Zakłady Azotowe Puławy wskazuje na celowość dalszych prac nad tym projektem. Inwestycja ma kosztować od 1,2 do 1,8 miliarda dolarów. 19 lutego br. puławska spółka odebrała pełną analizę dotyczącą budowy instalacji do pozyskiwania gazu syntezowego na potrzeby produkcji amoniaku wykonaną przez Bechtel Corporation. - Wnioski wynikające ze studium wykonalności projektu zgazowania węgla w ZA Puławy są optymistyczne. Jesteśmy zdecydowani kontynuować realizację tego projektu. W ciągu najbliższych tygodni przystąpimy do wyboru doradcy prawnego i finansowego - zapowiada Paweł Jarczewski, prezes zarządu ZA Puławy. Projekt zgazowania węgla umożliwić ma realizację dywersyfikacji surowcowej opartej na wykorzystaniu krajowych zasobów węgla. Dostawcą węgla i partnerem w projekcie jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Obie firmy podpisały w listopadzie 2008r. umowę o współpracy strategicznej w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć opartych na węglu kamiennym. Zarówno Bogdanka jak i ZA Puławy zadeklarowały swoje zaangażowanie kapitałowe w projekty inwestycyjne m.in. właśnie w budowę instalacji zgazowania węgla. 

- Analizy ekonomiczne projektu przy proponowanych rozwiązaniach technologicznych i strukturze cen surowców oraz energii uzasadniają jego realizacje w “Puławach”. Dużym atutem tej inwestycji są stosunkowo niskie koszty transportu węgla oraz duże zasoby wydobywcze polskich kopalni węgla, z najbliżej położoną kopalnią Bogdanka. To obiecujący, perspektywiczny projekt dla puławskiej spółki. Mogę tylko dodać, że jest to sprawdzona technologia. Obecnie na świecie funkcjonuje lub jest trakcie budowy ponad 50 podobnych instalacji wykorzystywanych w przemyśle - przekonuje Jan Łaski, prezes Bechtel Polska. 

Dodatkowym atutem puławskiej spółki jest odpowiednia infrastruktura, na którą składa się m.in. tlenownia do produkcji tlenu, węzeł rozładunku węgla, infrastruktura energetyczna oraz instalacja do produkcji kwasu siarkowego umożliwiająca zagospodarowanie dodatkowych ilości siarki. Ponadto możliwość realizacji projektu zgazowania węgla w istniejącej podstrefie ekonomicznej Starachowice w Puławach, przyniesie dodatkowe wymierne efekty. 

Nakłady inwestycyjne inwestycji mieszczą się w przedziale od 1,2 do 1,8 mld dolarów. Wstępny harmonogram przewiduje budowę instalacji od połowy 2010 roku do połowy 2013 roku. Obecnie ZA Puławy są na etapie wyboru doradcy finansowego i prawnego dla tego projektu. Doradcy powinni być już znani w marcu br. 

Projekt ma realizować spółka celowa z ZA Puławy jako głównym udziałowcem, przynajmniej 50 proc., i nieokreślonym jeszcze udziałem kopalni Bogdanka dostarczającej węgiel do instalacji, a także ewentualnie z innymi udziałowcami. Jak zapowiadał prezes Jarczewski, jeszcze w tym roku Puławy chcą dopiąć finansowanie. 

Prezes poinformował, że jeśli w 2013-14 z instalacji popłynie gaz syntezowy, który będzie wykorzystywany do produkcji amoniaku, to ZA Puławy będą mogły zredukować o połowę - do 450 z 900 mln m sześć. rocznie - zużywany obecnie gaz ziemny dostarczany przez PGNiG. 

Technologie zgazowania węgla lub innych paliw do wytwarzania gazu syntezowego znane są co najmniej od półwiecza. Coraz trudniejszy dostęp do ropy naftowej i gazu ziemnego a także wzrost ich cen powoduje, że technologie oparte na zgazowaniu węgla stają się ponownie atrakcyjne. Według najnowszych statystyk działa obecnie ponad 150 instalacji zgazowania zlokalizowanych w 27 krajach. Region Azji i Australii, napędzany przez szybki rozwój Chin, znajduje się na pierwszym miejscu pod względem produkcji gazu syntezowego z 34 proc. udziałem w całkowitej zdolności produkcyjnej, region Afryki oraz środkowego wschodu zmniejszył swój udział z 34 do 27 proc. całkowitej zdolności. Dopiero na trzecim miejscu plasuje się region Europy, z udziałem na poziomie 25 proc. – włączając w to zarówno Europę Zachodnią, jak i Wschodnią. 

Obecnie na świecie pracuje w skali przemysłowej, lub znajduje się w trakcie budowy 51 instalacji wykorzystujących węgiel kamienny jako paliwo do zgazowania. Dowodem przemawiającym za dominacją węgla nad pozostałymi paliwami jest fakt, iż został on użyty w 85 proc. spośród wszystkich instalacji zgazowania wybudowanych w ciągu ostatnich trzech lat. Od roku 2004 wzrosła pozycja węgla jako lidera wśród zgazowywanych paliw o 6 proc., tym samym osiągając 55 proc. udział w produkcji gazu syntezowego. W latach 2008-2010 nastąpi uruchomienie dodatkowych 10 instalacji, z czego w siedmiu paliwem będzie węgiel.

Dariusz Czarnecki

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59