Ostatnia aktualizacja: 2008-10-30
 
 
 

Nr 9 - 10 (159-160) Wrzesień - Październik 2008 r.

EKOLOGIA

W CZELADZI WODAMI KOPALNIANYMI CHCĄ OGRZEWAĆ BUDYNKI
HOLENDRZY DALI PRZYKŁAD

Możliwe, że już w roku 2010 lub 2011 wody kopalniane będą używane do ogrzewania budynków mieszkalnych w części Czeladzi. Nad tym rozwiązaniem trwają prace w ramach programu Remining-Lowex.

W dniach 15-17 października br. w Czeladzi odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona projektowi Remining-Lowex. Współfinansowany przez Komisję Europejską projekt Remining-Lowex, dotyczy prac badawczych nad możliwością wykorzystania wód dołowych zamkniętych kopalń węgla kamiennego na potrzeby ogrzewania zimą lub chłodzenia latem budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele holenderskiego miasta Heerlen, słoweńskiego Zagorze i bułgarskiego Burgas oraz naukowcy Uniwersytetu w Lubljanie, Instytutu Geologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Śląskiego, a także reprezentanci Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Stowarzyszenia Europejskich Regionów Górniczych i holenderskiej firmy konsultingowej Cauberg-Huygen. 

Uczestnicy konferencji zjechali 210 metrów pod ziemię w części byłej kopalni Saturn w Czeladzi, która obecnie wchodzi w skład Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, gdzie oglądali komory pomp stacjonarnych z wyposażeniem oraz ujęcia wody, wypływającej ze zlikwidowanych wyrobisk. Rocznie CZOK wypompowuje ponad 80 mln m3 wody, z samej tylko kopalni Saturn jest to blisko 12 mln m3. Zwiedzono także pompownię szybu Szczepan byłej kopalni Sosnowiec. 

Ważnym punktem konferencji było spotkanie z samorządowcami zainteresowanymi wykorzystywaniem energii geotermalnej na terenie swoich gmin górniczych, gdzie funkcjonuje CZOK. Samorządowców interesował szczególnie przykład Heerlen, gdzie 1 października 2008 r. oddano do użytku pierwszy na świecie system ciepłowniczy bazujący na wodach kopalnianych. Od pomysłu takiej instalacji, do jej uruchomienia minęło 9 lat. W Słowenii prowadzone są analizy nad opłacalnością podobnych rozwiązań, a w Bułgarii trwają prace przygotowawcze związane z przekonywaniem władz miasta do projektu i prace geologiczne związane z modelowaniem przepływu wód w wyrobiskach zlikwidowanej kopalni. 

W Czeladzi trwa opracowywanie danych geologicznych i hydrogeologicznych oraz przygotowywane są koncepcje urbanistyczne związane z potencjalnym wykorzystaniem wód kopalnianych w systemie ciepłowniczym. W przyszłym roku ma powstać studium wykonalności wykorzystania energii wód kopalnianych. Czeladzcy samorządowcy są przekonani, że wykorzystanie wód kopalnianych będzie opłacalne wtedy, kiedy ogrzewane budynki będą blisko położone. Dlatego zakłada się, że wody z kopalni Saturn w pierwszej kolejności ogrzeją mieszkańców osiedla Piaski. 

Jeśliby okazałoby się, że projekt jest możliwy do przeprowadzenia pod kątem technologicznym, a do tego będzie przynosił korzyści ekonomiczne, to władze Czeladzi przygotują wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Uruchomienie instalacji byłoby możliwe około roku 2010-11. Władze Czeladzi poszukują potencjalnych inwestorów w rozwój osiedla mieszkaniowego ogrzewanego odnawialną energią geotermalną pozyskiwaną z kopalń. 

Czeladź jest jednym z pierwszych samorządów lokalnych w Polsce, który zdecydował się wziąć udział w pilotażowym programie pozyskiwania ciepła ze źródeł kopalnianych. Jeśliby ten projekt zakończył by się sukcesem, to być może w ślad za Czeladzią poszłyby inne samorządy, gdzie były, lub nadal działają, kopalnie.

Na zdjęciu: Uczestnicy konferencji zjechali 210 metrów pod ziemię w byłej kopalni Saturn.

DON

Kolumna dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59