Ostatnia aktualizacja: 2008-10-30
 
 
 

Nr 9 - 10 (159-160) Wrzesień - Październik 2008 r.

PLATFORMA PRZYŚPIESZA ROZWÓJ ENERGETYKI JĄDROWEJ
BĘDZIE SPEC USTAWA?

Specjalna ustawa energetyczna, umożliwiająca rozwój infrastruktury wytwórczej i przesyłowej, w tym budowę elektrowni jądrowej - to główny punkt programu rozwoju energetyki przygotowywany przez parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej.

Jak podkreślają parlamentarzyści PO, dzisiaj regulacje dotyczące energetyki jądrowej są rozproszone w wielu aktach prawnych, a kompetencje dotyczące poszczególnych jej etapów są w rękach wielu organów. Uregulowania te nie pozwalają w konsekwencji na sprawne przeprowadzenie inwestycji.
- Spec ustawa powinna normować wszystkie etapy inwestycji, począwszy od kwestii lokalizacji, przez projektowanie, budowę aż do kwestii eksploatacji. Konieczne jest także skrócenie i uproszczenie wszelkich procedur, zwłaszcza w sytuacjach, gdy brakuje precyzyjnych uregulowań w polskim ustawodawstwie - mówi Tomasz Misiak, senator PO, przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.
Misiak zapowiada powołanie pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej oraz opracowanie strategii wdrożenia technologii jądrowej w Polsce. Zadaniem pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej byłoby stworzenie warunków prawnych umożliwiających realizację projektów i przygotowanie strategii wdrażania technologii jądrowej.
Parlamentarzyści przekonują, że awaria sieci elektroenergetycznych i pozbawienie dostaw energii Szczecina (do czego doszło wiosną br.), pokazała jak poważne może przynieść skutki. Realizacja projektów energetycznych trwa latami. Jak przekonują parlamentarzyści z PO, aby uniknąć groźby powszechnych przerw w dostawie energii elektrycznej, Polska już teraz powinna uruchomić program rozwoju energetyki jądrowej i stworzyć takie mechanizmy prawne, które szybko umożliwią rozpoczęcie nowych inwestycji.
- Przy trwającej od wielu lat stagnacji sektora energetycznego, zapotrzebowanie przemysłu i gospodarstw domowych ciągle wzrasta. Dotychczasowe metody pozyskiwania energii elektrycznej wiążą się z coraz większymi kosztami, a wprowadzenie opłat za emisję CO2 może spowodować nawet 70 proc. podwyżkę cen energii dla klientów - stwierdza senator Misiak.
Dlatego, jego zdaniem, rozwój infrastruktury energetycznej jest niezbędnym warunkiem utrzymania dynamiki rozwoju gospodarczego, co w konsekwencji pozwoli Polsce na zmniejszenie dystansu do innych krajów Unii. Główną barierą tego rozwoju jest, zdaniem PO, obowiązujący w Polsce stan prawny.
- Proponujemy zatem stworzenie ustawy specjalnej, dającej zielone światło dla inwestycji energetycznych, która kompleksowo regulowałaby kwestie inwestycji i maksymalnie upraszczała procedury – powiedział Tomasz Misiak.
Od lat praktycznie wszystkie nakłady inwestycyjne były przeznaczane jedynie na modernizację obecnej infrastruktury energetycznej, a nie na tworzenie nowych obiektów. Trwający obecnie na świecie „renesans” energetyki jądrowej stwarza dla naszego kraju możliwość rozwoju zarówno na płaszczyźnie gospodarczej, jak i cywilizacyjnej.
- Polska jest białą plamą na energetycznej mapie Europy. W promieniu 300 km od granic Polski znajduje się 10 elektrowni atomowych, w których jest 26 czynnych reaktorów o łącznej mocy 16,6 tys. MW. Nawet Białoruś rozwija własny program energetyki jądrowej – dodał senator Misiak.
Jedną z najnowszych elektrowni jądrowych w naszym regionie jest rumuńska elektrownia Cernavoda 2, o mocy netto 655 MW. Rozpoczęła ona działalność w 2007 r. po 15 latach budowy, koszt całkowity przedsięwzięcia wyniósł 777 milionów euro. Łącznie z wcześniej zbudowanym reaktorem Cernavoda 1, elektrownia ma łączną moc 1310 MW.
Obecnie zwolennicy jak i przeciwnicy energetyki jądrowej bacznie obserwują budowę elektrowni Olkiluoto 3 w Finlandii. To ma być flagowy przykład nowoczesnej technologii jądrowej, rozwijanej wspólnie przez niemiecko koncern Siemens i francuski Areva. Olkiluoto 3 ma mieć moc netto 1600 MW, budowa rozpoczęta została w 2005 r., planowane oddanie do użytku ma nastąpić w roku 2011, choć nie można wykluczyć przesunięcia tego terminu. Koszt całkowity budowy elektrowni to 3 miliardy euro. Specjaliści z energetyki jądrowej zapewniają, że wraz z jej rozwojem energetyki zostały wykształcone wielostopniowe i bardzo zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które znacznie przewyższają te używane w innych sferach ludzkiej działalności.
- Dzięki temu groźba poważnej awarii, która mogłaby skutkować skażeniem środowiska jest dzisiaj bliska zeru – zaznacza dr Zbigniew Zimek, prezes Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego. Plany uruchomienia elektrowni jądrowej w Polsce ok. roku 2023-25 posiada Polska Grupa Energetyczna, największa firma energetyczna w naszym kraju.

Donald Dusek

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59