Ostatnia aktualizacja: 2008-09-01
 
 
 

Nr 7 - 8 (157-158) Lipiec - Sierpień 2008 r.

NIE TYLKO MASZYNY

KOPEX NA MINING EXPO 2008
CZOŁOWY GRACZ

W ostatnich dwóch latach giełdowy „Kopex” stał się czołowym na świecie graczem na międzynarodowych rynkach maszyn, urządzeń i usług górniczych. Jest firmą globalną, z którą rozmawia się o wielkich projektach inwestycyjnych i to nie tylko w górnictwie węgla kamiennego. Spółka kompleksowo obsługuje przemysł wydobywczy, konkurując coraz skuteczniej z największymi koncernami w branży - firmami „Joy-Machinery” i DBT-Bucyrus. 

Katowicka spółka z roku na rok umacnia swoją pozycję na rynkach międzynarodowych. Ma ogromne możliwości współpracy z górnictwem węgla kamiennego, brunatnego, rud metali nieżelaznych oraz rynkiem specjalistycznych usług górniczych. I je w pełni wykorzystuje. Należy do wąskiego grona firm na świecie, które potrafią zrealizować w dowolnym kraju pełny proces inwestycyjny w przemyśle wydobywczym - od fazy projektowania kopalń, przez ich budowę, rozbudowę, modernizację, wyposażenie w sprzęt, likwidację, aż po prowadzenie wydobycia. 

Największe kontrakty „Kopex” ma na rynkach zagranicznych. W ubiegłym roku górnictwo Chin otrzymało najwyższej klasy sprzęt – zmechanizowane obudowy ścianowe „Tagoru” z doskonałymi stojakami hydraulicznymi, jakich nie posiada żadna inna firma na świecie. Dostawy o wartości 75 mln USD (około 216 mln zł) zrealizowano dla firmy Shenhua Ningxua Coal Industry Group Co. oraz o wartości 33 mln 150 tys. USD (95 mln 571 tys. zł) dla firmy China Shenhua Energy Company Ltd. w Pekinie - największej kompanii węglowej Kraju Środka. 

Kierownictwo grupy nie ukrywa satysfakcji z powrotu na chiński rynek, gdzie od kilkunastu lat żadna polska firma nie sprzedała podobnego sprzętu górniczego. Zrobiła to grupa „Kopex-u”, która mając bardzo dobre maszyny, wygrała przetarg z duetem: „Joy-Machinery” i DBT-Bucyrus. 

Również w Chinach otwarty został w sierpniu 2007 roku zakład produkujący obudowy ścianowe na tamtejszy rynek. Właścicielem fabryki jest spółka Shandong Tagao Mining Machines Manufacturing Co. Ltd. w Taian City w prowincji Shandong, w której 50 procent udziałów posiada „Kopex”. Umowę joint venture podpisano z firmą Xinwen Coal Group Taishan Jianneng Machinery Co Ltd. w Xintai. Zakład wybudowany został w ciągu kilku miesięcy. Pełną moc produkcyjną osiągnie w 2009 roku. Rocznie wytwarzać będzie 1200 sekcji obudów. Po zwiększeniu nakładów inwestycyjnych firma dostarczać będzie także obudowy dla kopalń w Rosji. 

„Kopex” i Famur – najwięksi polscy gracze w branży maszyn, urządzeń i usług górniczych – wspólnie realizować będą kontrakt dla chińskiego górnictwa. Umowę na dostawę urządzeń wchodzących w skład systemu poprawiającego warunki pracy i bezpieczeństwa w kopalniach o wartości 85 mln dolarów (około 183 mln 600 tys. zł) obie firmy podpisały 14 czerwca bieżącego roku z koncernem węglowym Shenhua-Ningxia. Kontrakt realizowany będzie w ramach kredytu rządowego na podstawie umowy między rządem Polski i Chin o współpracy finansowej, podpisanej w Warszawie 29 września 2000 roku. Umowa wejdzie w życie pod warunkiem wyrażenia zgody i uzyskaniu akceptacji przez odpowiednie organy rządowe obu stron. 

- Cieszę się, że udało się nam podpisać wspólną umowę na chińskim rynku, tym bardziej, że byłem inicjatorem porozumienia z Famurem - mówi Marian Kostempski, prezes Zarządu „Kopex-u”. - Liczę na kolejne wspólne przedsięwzięcia. 

Umowa obejmująca dostawy zmechanizowanych obudów ścianowych realizowana będzie pięć miesięcy, licząc od daty wejścia w życie. „Kopex” i Famur otrzymają po 42,5 mln dolarów. Kontrakt z Shenhua-Ningxia podpisany został w oparciu o porozumienie o wspólnym pozyskiwaniu zamówień na chińskim rynku, jakie obie firmy zawarły 11 stycznia br. 

Polskie firmy dostarczą 670 sztuk zmechanizowanych obudów ścianowych „Tagoru” i „Fazosu” (grupa Famuru). Zakres produkcji został rozdysponowany w równych częściach pomiędzy obie firmy. Sprzęt umożliwi modernizację oraz poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy w kopalniach należących do Zrzeszenia Węglowego Shenhua-Ningxia w Yinchuan - stolicy Autonomicznego Regionu Muzułmańskiego Ningxia, leżącego w północno-zachodnich Chinach.
Zrzeszenie powstało w 2006 roku z połączenia Grupy Węglowej Ningxia oraz Shenhua. Obecnie zatrudnia około 50 tys. pracowników, a w jego skład wchodzi 14 kopalń wydobywających rocznie około 33 mln ton węgla. Koncern skupia swoją działalność głównie na produkcji węgla, ma także firmy świadczące usługi dla przemysłu energetycznego, chemicznego oraz budownictwa. 

„Kopex” dostarczy zmechanizowane obudowy ścianowe wraz ze sterowaniem elektrohydraulicznym, narzędziami specjalistycznymi i częściami zamiennymi. Planuje się instalację obudów w czterech ścianach wydobywczych znajdujących się na terenie trzech kopalń. Oprócz dostawy urządzeń, w zakresie kontraktu znajduje się także nadzór nad ich montażem i uruchomieniem, szkolenie personelu chińskiego oraz świadczenie serwisu technicznego. Dostawy planowane są od grudnia 2008 roku do stycznia 2009 roku. 

Współpraca z koncernem Shenhua–Ningxia rozpoczęła się w grudniu 2006 roku, kiedy „Kopex” podpisał pierwszy kontrakt na dostawę obudów ścianowych „Tagoru” o wartości 75 mln USD. Urządzenia dla pięciu ścian wydobywczych dostarczone zostały w 2007 roku, a kontrakt realizowany był również w oparciu o kredyt rządowy. Biorąc pod uwagę jakość urządzeń pierwszego projektu, zaawansowanie technologiczne oraz profesjonalizm serwisu technicznego i obsługi handlowej, chiński kontrahent postanowił kontynuować współpracę z grupą „Kopex-u”, czego rezultatem jest obecna umowa. 

Współpraca z Chinami, które są największym producentem węgla na świecie, nabiera coraz większego tempa. W należących do grupy „Kopex-u” Zabrzańskich Zakładach Mechanicznych produkowane będą niebawem kombajny ścianowe dużych mocy. Trafią one na największe rynki światowe, gdzie - przy bardzo dużych wydobyciach węgla – kontrahenci oczekują niezawodności i wysokich parametrów maszyn. A takie właśnie wymagania stawiają dostawcom chińskie koncerny górnicze. 

Ważnym odbiorcą jest Rosja, gdzie również w ubiegłym roku „Kopex” dostarczył obudowy ścianowe. Kontrahentem była Sybirska Ugolnaja Energeticzeskaja Kompania (SUEK) - największy rosyjski koncern górniczy. Dwie umowy miały wartość ponad 121 mln zł. W tym roku kombajny ścianowe ZZM otrzyma Jużkuzbassugol – trzecia pod względem wielkości rosyjska kompania węglowa. 

Od 7 lat ZZM dostarcza kombajny naszemu wschodniemu sąsiadowi, ale tegoroczny kontrakt ma szczególny wymiar. Jego wyjątkowe znaczenie polega na tym, że przewiduje eksport kilku kombajnów na raz, co w branży maszyn i urządzeń górniczych zdarza się niezwykle rzadko. 

W kwietniu 2008 roku grupę powiększyła spółka PT Kopex Mining Contractors, którą utworzono w stolicy Indonezji Dżakarcie. Nowa firma świadczyć będzie usługi górnicze związane z realizacją projektów inwestycyjnych w przemyśle wydobywczym Indonezji. Natomiast w maju br. „Kopex” przejął kontrolę nad Zakładem Elektroniki Górniczej w Tychach. 

„Kopex” obecny jest na największych rynkach górniczych świata. Oprócz Chin i Rosji strategiczne znaczenie ma także współpraca z górnictwem Indonezji, gdzie powstała szansa zrealizowania inwestycji dużych wartości. Chodzi o trzy projekty w przemyśle wydobywczym. 

1 kwietnia br. „Kopex” podpisał kontrakt na realizację pierwszego etapu budowy kopalni głębinowej „Indominco” dla koncernu BANPU. 2 kwietnia br. zawarł kontrakt z koncernem Bayan Resources na realizację pierwszego etapu budowy kopalni głębinowej „Gunung Bayan”. Drugi etap budowy rozpocznie się w 2009 roku. Jeszcze w tym roku powinien ruszyć największy projekt indonezyjski „Kopex-u” – budowa głębinowej kopalni na obszarze Wahana w południowym Kalimantanie. Kontrahentem jest również koncern Bayan Resources. 

„Kopex” rozpoczął podbój Australii. Tamtejsza firma Inbye Mining Services w Maitland, spółka wchodząca w skład grupy ZZM-KOPEX (zależna od „Tagoru”), podpisała w kwietniu br. kontrakt o wartości 131,3 mln dolarów australijskich (blisko 267 mln zł) z firmą Vale Australia Holdings Pty Ltd. w Brisbane na dostawę zmechanizowanego kompleksu ścianowego. Sprzęt trafi do nowo wybudowanej kopalni węgla kamiennego „Carborough Downs” w prowincji Queensland w Australii. To największy kontrakt „Kopex-u” w ostatnich latach. 

Spółka zamierza także zwiększyć wpływy w kilku innych krajach świata, głównie w Argentynie, Indiach, Wietnamie, RPA i na Ukrainie. 

Na Światowej Wystawie Górniczej MINING EXPO 2008, która potrwa od 9 do 12 września br. w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu, „Kopex” zaprezentuje się jako firma globalna, lider na polskim rynku maszyn, urządzeń i usług górniczych dysponujący kompleksową ofertą dla przemysłu wydobywczego oraz potencjałem pozwalającym wyprzedzać światową konkurencję w niektórych obszarach techniki górniczej. 

- Na MINING EXPO 2008 pokażemy się jako grupa znacznie większa niż przed rokiem, kiedy odbywały się targi KATOWICE 2007 – mówi Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Zarządu „Kopex-u”. – Dołączył do nas przecież niemiecki Hansen, australijska firma Inbye oraz Zakład Elektroniki Górniczej w Tychach. Swoje możliwości zaprezentuje na wystawie zwłaszcza ZZM, „Tagor”, „Wamag”, „Kopex-FAMAGO”, „DOZUT-Tagor” oraz nasze firmy z Australii, Niemiec, Chin i Serbii. Przedstawimy również nową strukturę organizacyjną grupy, z „Kopeksem” jako jej centralą. 

Ponieważ w kongresie i wystawie uczestniczyć będzie wielu delegatów z całego górniczego świata, chcemy nawiązać liczne kontakty biznesowe, pokazując nasze wszechstronne możliwości - zarówno w zakresie budowy kopalń, jak i dostaw sprzętu górniczego. Zależy nam na wyeksponowaniu kompleksowego charakteru naszej oferty, która obejmuje cały proces inwestowania w przemyśle wydobywczym - od zbadania złoża, zaprojektowania i wybudowania kopalni, poprzez dostarczenie całego wyposażenia, w tym zwłaszcza zmechanizowanych kompleksów ścianowych, które są sercem każdej kopalni. Jednocześnie pokażemy, że nasza oferta cały czas się zmienia, że podnosimy jakość i parametry naszych produktów, które konkurują ze sprzętem największych światowych producentów. Mamy potencjał, który pozwala nam nie tylko doganiać konkurentów, ale wyprzedzać ich w niektórych obszarach techniki górniczej. Mamy technologię Durachromu, doskonałe obudowy ścianowe i kombajny. Na wystawie będą wyjątkowej klasy nowości rynkowe, nad którymi pracowaliśmy dłuższy czas. Nie wchodząc w szczegóły już mogę powiedzieć, że to, co pokażemy będzie dużym wyzwaniem dla całej światowej branży maszyn i urządzeń górniczych. 

Szlagiery rynkowe, zapowiadające się na niemałą sensację w świecie techniki górniczej, będzie można obejrzeć już pierwszego dnia MINING EXPO 2008. Oprócz nich grupa wystawi zmechanizowane obudowy ścianowe „Tagoru” - TAGOR 15/32-POz (3 sekcje) i TAGOR 24/53-POz (1 sekcja), przenośnik ścianowy TAGOR 3/1100, stacje transformatorowe 6/3.3kV i 6/1kV wraz z wyłącznikami na 3.3 kV i 1kV produkcji Elgór-Hansena, modele koparki i zwałowarki „Kopex-FAMAGO” oraz sprzęt ZEG-u: system telemetryczny CST-60, stacje ognioszczelne OSJ-1, OSD-x, OSK-1200 i OSKK-500, głośnomówiące urządzenia łączności, system sterowania przenośnikami taśmowymi typu USPP-05 i wyłączniki awaryjne WAR-1, WAR-2 i WAR- 3. 

Cała ekspozycja znajdzie się na stoisku o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych oznaczonym nr 7 w sektorze T1 na terenie otwartym wystawy. O szczegółach udziału w wystawie i planach rozwoju grupy, w tym zwłaszcza rynkowych nowościach, kierownictwo „Kopex-u” poinformuje podczas konferencji prasowej, która odbędzie się w dniu inauguracji MINING EXPO 2008.

Wiesław Kosterski

Górnicza Izba Przemysłowo - Handlowa; ul. Kościuszki 30; 40-048 Katowice; tel. 032-757-32-39, 032-757-32-52; 032-757-38-21; 0-32-251-35-59